Fit HubBeslenmeBeslenmenizi Zamanlayın

Beslenmenizi Zamanlayın

Beslenme zamanlaması konusuna alışkın değilseniz, bir şeyler kaçırıyorsunuz demektir. Konu sağlık, form ve performansınızı arttırmak olduğunda, bu durum problem olabilir….

Doğru antrenman beslenmesi neyin, ne kadar yeneceğine odaklanır. Ancak, son zamanlarda yapılan araştırmalar, ne zaman yeneceğinin de aynı şekilde önemli olabileceğini göstermiştir. Günlük gıda alımınızın şu üç kategoriden birine girip girmediğini düşünün: Antrenmandan önce, antrenmandan sonra ve günün geri kalan zamanlarında.
Salona gitmeden önce odaklanmanız gereken şey, hücresel enerji ve kas dinlenmesi için bir whey protein içeceği ve içine eklenen 5-10 gram BCAA (branched chain amino acid) olmalıdır. Maksimum yağ kaybını hedeflediğiniz için bu aşamada karbonhidratlardan kaçının. Antrenmanınızdan sonraki 2-3 saat içinde yediğiniz yemeklerin, protein ve karbonhidratlardan zengin, yağ bakımından fakir olması gerekir.

Bu kombinasyon; kasın, proteini kısa sürede ve glikojeni de yeniden sentezlemesine yardımcı olacaktır. Bu yemeklerden ilki BCAA’lı whey protein karışımından oluşmalıdır ve antrenmandan sonra 30 dakika içerisinde alınmalıdır. Bu süre zarfında, beyaz ekmek veya meyve gibi bazı hızlı sindirilen karbonhidratları da alabilirsiniz (20-40 gram). Bundan 1,5-2 saat sonra da protein bakımından zengin ve yavaş sindirilen karbonhidratlar açısından orta düzeyde olan bir öğün yiyin (patates, esmer pirinç ya da fasulye).

Elbette, diğer tüm yemekler “günün geri kalanı” kategorisine girecektir. Onların da protein ve sağlıklı yağ açısından yüksek, karbonhidrat bakımından düşük olmasını sağlayın. Bu yöntem insülin seviyesinin düşük olmasına yardımcı olur ve oluşmuş kas kütlesine fayda sağlar.

Neticede, protein ve karbonhidrat etkili bir şekilde kullanıldığında, gıda zamanlaması size belirli fırsatlar sağlar. Bu koşullar altında, yağ kaybı ve kas korunması arasında mükemmel bir denge elde edilmiş olur.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!