Fit HubBeslenmeKahve Her Zaman Yağ Yakar mı?

Kahve Her Zaman Yağ Yakar mı?

Kahve her zaman yağ yakar… mı acaba?

Tüm zamanların en bilinen ve kabul gören efsanesi. Fakat adı üstünde, bu bir efsane!

Kafein bir uyarıcıdır ve sinir sisteminin uyarılmasıyla vücut ‘catecholamine’ denen maddeler salgılar ve bunlar da yağ hücrelerini hedef alır ve vücut yağını yakıt olarak kullanır.

Bu yüzden kahve yağ yakıcı olarak kabul edilmiştir. Sorun şu ki, kahve karbonhidratla birleştiğinde –yani kahveye şeker attığınızda– yağ depolayan insülin hormonu seviyesindeki artış nedeniyle kahvenin yağ yakıcı potansiyeli iş göremez hale gelir. Catecholamine’ler ancak insülinin yokluğunda daha fazla yağ yakabilirler.

Yani Yağ Yakmak İçin Kahvemi Sade mi İçmeliyim?

Sorunuzu duyar gibiyiz… Cevabı da hem evet hem hayır.

Evet, kahvenizi sade tüketmeyi tercih etmek, kafeinden gelen yağ yakıcı etkiyi arttırmak ve kaybetmemek için bir yöntemdir.

Hayır, çünkü kahvenizi sade içmeyi sevmiyorsanız yapay şeker yerine hem daha lezzetli hem doğal şeker tercihleri yapabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü, tarçın gibi seçenekler kahvenizi tatlandırmak için sağlıklı karbonhidrat seçimleri olacaktır. Her zaman alternatifleriniz olduğunu unutmayın. Kahvenizi yeni ve sağlıklı ilavelerle deneyebilirsiniz. Özellikle butik kahve dükkanlarında ya da kahve zincirlerinde bulabileceğiniz şekersiz şuruplar da kahve severlerin tatlı kahve isteği için üretilmiştir. Bu gibi şurupları almadan önce içerik etiketinde istemediğiniz bir ürün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz de.

Yağ Yakmak İçin Kafein İçeren Yeşil Çay Yeterli Bir İçecek midir?

Öncelikle kabul etmeniz gereken şey tek başına hiçbir yiyecek, içecek ya da supplementin yağlarınızı yakıp götürmesini sağlamayacağıdır… Yağ yakmak için en önemli şey beslenmenizi düzenlemek daha sonra da bu beslenme programını sıkı bir antrenman programı ile desteklemektir.

Yeşil çay, tıpkı kahve gibi içerisinde kafein bulunduran bir içecektir. Siz, beslenme programınıza yeşil çayı ekleyebilirsiniz. Kafeinin uyarıcı etkisi ile hem daha enerjik hissedersiniz hem antrenmana daha iyi odaklanıp yüksek performans sergileyebilirsiniz.

Yağ yakmak için öncelikle kalori ihtiyacınızı belirleyip bunun biraz daha altında miktar belirleyerek günlük aldığınız kalori miktarını azaltın. Daha sonra yeşil çay ve kahve gibi içecekler ya da kafein içeren supplementler kullanarak antrenman performansınızı tetikleyin.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!