Fit HubBeslenmeAntrenman Sonrasında 3 Yumurta Yiyerek Kas Kazanımını Zirveye Çıkarabilirsiniz

Antrenman Sonrasında 3 Yumurta Yiyerek Kas Kazanımını Zirveye Çıkarabilirsiniz

En ucuz, en besleyici, en faydalı ve en az uğraştıran; mutfağınızın vazgeçilmezi yumurtayı antrenman sonrasında da tüketiyor musunuz?

Son zamanlarda yumurtanın kolesterol ile ilişkisi, yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı tüketmek gibi konu başlıkları altında beslenme gündeminde yer tutan yumurta; yapılan son araştırmalara göre kolesterolle sanıldığı kadar yakın bir ilişkiye sahip değil. Ayrıca, yine araştırmalara göre;  yumurtanın sarısı ve beyazını birlikte tüketmek, kalori avcısı insanların sandığının aksine kas gelişimi için dahi çok daha faydalı.

Antrenman Sonrası Beslenmede Yumurtanın Faydaları

Antrenmandan sonra yedikleriniz, antrenmanda yaptığınız egzersizler kadar önemli bir yere sahip. Bu nedenle antrenmandan sonra tükettiğiniz besinin besleyiciliği ve protein oranına dikkat etmelisiniz.

18 gram protein, 17 gram sağlıklı yağ içeriğiyle kas gelişimi için ihtiyacınız olan her şeye sahip olan 3 adet tam yumurta; kas yapım aşaması için müthiş bir besin kaynağı. Antrenman sonrasında ihtiyaç duyduğunuz, kasları besleyen amino asitlerin yanı sıra içerdiği sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller sayesinde de bağışıklık sistemine destek olur.

Tam Yumurta Tüketin!

Image result for post workout eggs

Yapılan bazı araştırmalara bakıldığında ise, 18 gram protein içeren yumurta beyazı ile aynı oranda protein içeren 3 tam yumurta tüketen 2 ayrı grup incelendiğinde,  tam yumurta tüketen grubun kas inşa ettiği ortamın daha anabolik (kas yapımına müsait) bir ortam olduğu gözlemleniyor. Üstelik antrenman sonrası toparlanma da çok daha iyi olduğu tespit ediliyor.

Bunun nedeni henüz tam olarak tespit edilememiş olsa da, araştırmacılar “yemek sinerjisi”nin bu duruma sebep olabileceğini düşünüyor. Yani bir besinin içerisindeki farklı yapıları ayırmak yerine, tüm besinleri bir arada tüketmek birçok farklı maddenin beraber daha iyi çalışmasını sağlayabiliyor. Bu da daha iyi bir protein sentezini beraberinde getirebiliyor.

Zaten yalnızca kalorili diye yumurtanın sarısını ayırmanın pek bir anlamı yok. İçerisindeki omega-3, yağda çözünen vitaminler, fosfor ve demir gibi önemli mineraller ile yumurtanın sarısı, çöpe atılmayı gerçekten haketmiyor…

Bu besinlerin kas yapım aşamasında, amino asitlere yardımcı olabilme ihtimalini de düşünün. Doğal protein kaynaklarını, doğada bulunduğu şekilde tüketin, kesinlikle faydasını göreceksiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!