Fit HubBeslenmeAntrenman Öncesi ve Antrenman Sonrası Protein Tozu

Antrenman Öncesi ve Antrenman Sonrası Protein Tozu

Vücut geliştirme beslenme ilişkisi bu sporu yapan herkesin daima gündeminde olmuştur. Kas onarımı ve büyümesi için protein gereklidir. Bu nedenle, birçok insan egzersizlerinin yanında protein takviyeleri tüketmektedir. Bununla birlikte bir protein takviyesini almak için en uygun zamanın hangisi olduğu uzun zamandır tartışılan bir konudur. Bazıları antrenman öncesi protein içmenin en iyi zaman olduğuna inanırken, bazıları ise egzersiz sonrası protein almanın daha etkili olduğu iddia etmektedir. Bu yazımızda protein shake içmek için en iyi zamanın antrenman öncesi mi yoksa antrenman sonrası mı olduğu açıklanmaktadır.

protein-ne-zaman-alinmali

Birçok insan, antrenmandan sonraki ilk 30 dakikalık süre içerisinde protein tozu tüketmenin spor salonundaki kazanımlarını en üst düzeye çıkaracağını düşünmektedir. Bunun yanı sıra farklı zamanlarda da protein takviyesi tüketilmektedir. Bu sporu yapan birçok kişiye protein takviyesini ne zaman aldığı sorulduğunda verdikleri cevapların oranları aşağıdaki gibidir:

Daima %33
Asla %23
Çoğunlukla %16
Ara sıra %14
Nadiren %14

Yaygın olarak anabolik pencere olarak bilinen antrenman sonrası ilk 30 dakikalık zaman dilimi, kaslarınızın protein için bir sünger gibi olduğu kısa bir süredir. Yaygıın düşünce şudur: Protein takviyesini anabolik pencerenin dışında tüketirseniz, vücudunuz onu etkili bir şekilde kullanamayacak veya kas inşa etmeyecektir. Yapılan araştırmalar ise bu anabolik fırsat penceresinin 30 dakikadan daha uzun sürdüğünü ve egzersiz sonrası ile sınırlı olmayabileceğini göstermektedir. Aslında, kas tamiri ve büyümesini optimize etmek için antrenmanınızdan önce veya sonra bir protein shake tüketmeniz zorunlu olmayabilir. Önemli olan sağlıklı ve düzenli bir sporcu beslenmesi gerçekleştirebilmektir.

Protein Shake İçmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

protein-takviyesi-almak

Bugüne kadar yapılan sadece bir çalışma, antrenmandan önce veya sonra kas gücü ve büyüklüğü üzerinde protein tüketiminin etkilerini karşılaştırmıştır. Araştırmacılar 21 erkeği iki gruba ayırmışlar ve her ikisi de 25 gram protein içeren bir protein shake tüketmiştir. Fakat bir grup bunu antrenmandan hemen önce, diğer grup ise hemen sonra almıştır. Tüm katılımcılar 10 hafta boyunca haftada üç kez tüm vücut antremanı gerçekleştirmiştir. İlginç bir şekilde gruplar arasında kas gücü veya boyutunda anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu sonuçlar protein tükettiğiniz sürece, eğitimden önce mi, sonra mı olduğunun çok da önemli olmadığını göstermiştir. Bu nedenle, protein takviyesi tüketiminde kendiniz için tercih ettiğiniz en uygun zamanı seçebilirsiniz.

En iyi protein tozlarının hangileri olduğunu öğrenmek için “Gözü Kapalı Alabileceğiniz Piyasadaki En iyi 6 Protein Tozu” yazımıza kesinlikle göz atın!

Günlük Protein Alımları Daha Önemli Olabilir

Antrenmanlarınızdan önce ve sonra protein alımının kas kazanımlarını maksimize etmek için önemli olup olmadığı araştırması karışıktır. Bazı araştırmalar, antrenmanınız etrafında protein tüketmenin gerekli olup olmadığını ele almıştır. Bunlardan bazıları faydalı olduğunu gösterirken, diğer araştırmalar hiçbir etkiye sahip olmadığını iddia etmektedir. Bu karşıt sonuçlar, araştırmacıların protein tüketmenin antrenman sürecindeki etkilerine ilişkin 23 araştırmanın bulgularını analiz etmelerine neden olmuştur. Sonuç olarak da insanların antrenman öncesi ve sonrası farketmeksizin toplam protein alımının kas gücü ve büyüklüğünün en önemli belirleyicisi olduğunu bulmuşlardır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!