Fit HubAntrenmanAntrenman için En Uygun Saat Nedir?

Antrenman için En Uygun Saat Nedir?

Yoğun programımız içinde egzersiz yapmak için zaman bulmak kolay olmuyor. İş yükü ve sosyal yaşam arasında gidip gelmek, dışarı çıkmak ya da Netflix’te yeni bir diziye başlamak arasında kaldığımız günler elbette var. Sağlığımız için önem taşıdığını bilsek bile antrenman seanslarımızı ayarlarken sıkıntı yaşayabiliyoruz.

Planlarımızın arttığı ve zaman hesabının çok değerli olduğu bir dönemdeyiz. Fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek zaman aralığını bilmek ise antrenmandan daha fazla verim almanıza yardımcı olabilir.

Aslında “Antrenman için en uygun saat nedir?” sorusuna cevap olarak; “En uygun zaman yaşam tarzınıza en uygun olandır ” diyebiliriz. Ancak araştırmalara göre günün her saat aralığının kendi içinde avantajları var. Haydi gelin, öncelikle bunların ne olduğunu öğrenelim.

Sabah Antrenmanlarının Faydaları

Sabah Antrenman Yapmanın Faydaları

Sabahları antrenman yapmanın birçok artısı var. Güne endorfinle başlamak ve bazı insanların zaman bile ayıramadığı antrenmanı sabah 9.00’dan önce bitirmek, daha iyi hissetmenize neden olur. Ayrıca, öğleden sonra veya akşam saatlerinde egzersiz yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Arkadaşlarla sosyalleşmek ya da akşam yemeği ve dizi keyfi için zaman ayırmak daha kolay olabilir.

Sabahları özellikle aç karnına egzersiz yapmak, depolanmış yağları yakmanın en iyi yoludur. Bu da onu kilo vermek için ideal kılar. Bunun en büyük nedeni sabahları vücudun hormonal bileşiminin bu hedefi destekleyecek şekilde ayarlanmış olmasındandır.

Journal of Physiology’de yayımlanan bir çalışma, sabah 7.00’de egzersiz yapmanın vücut saatini olumlu etkileyebileceğini belirtiyor. Yani bu durum sabahları daha uyanık hissedeceğiniz, akşamları daha erken yorulacağınız ve böylece daha erken uyuyarak yeterince dinlenebileceğiniz anlamına geliyor. Hatta bazı araştırmalar, sabah saatlerinde tamamlanan sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmanın çok daha kolay olduğunu öne sürüyor. Egzersiz stresi azaltmak adına harika bir yol olduğu için sabah saatlerinde antrenman yapmak gün boyunca zihinsel sağlığınızın ve üretkenliğinizin daha iyi olmasına da neden olabilir.

Öğleden Sonra Antrenman Yapmanın Faydaları

Antrenmana öğleden sonra vakit ayırmak özellikle çok uzun veya zorlu bir rutin yapmaya çalışıyorsanız etkili olabilir. Sabah antrenmanları yağ yakmak ve kilo vermek için idealdir ancak öğleden sonra yapılan antrenman, öncesinde bir veya iki öğün yemiş olacağınız için performansınızı artırabilir. Bir çalışma, vücudunuzun öğleden sonra zirve yapabileceğini söylüyor. Çünkü vücut sıcaklığınız gün boyunca artıyor ki bu durum kas işlevinizi ve gücünüzü, enzim aktivitenizi ve dayanıklılığınızı optimize ediyor. 14.00 – 18.00 arası vücut ısınız en yüksek seviyededir. Bu, vücudunuzun en hazır olduğu zaman aralığında egzersiz yapacağınız anlamına gelebilir.

Antrenman performansına yönelik sporcu takviyeleri için tıklayın.

Akşam ve Gece Antrenman Yapmanın Faydaları

Amacınız güçlenmek ve maksimum kas gücünden yararlanmaksa, antrenmanınızı günün ilerleyen saatlerine alabilirsiniz. Journal of Sports Science & Medicine’de yayımlanan bir araştırmaya göre; hormon seviyelerindeki ve çekirdek vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar nedeniyle en yüksek kas performansı öğleden sonra ve akşam erken saatlerde ortaya çıkıyor.

Sabah egzersizleri ve kilo verme ile ilgili araştırmalar daha yerleşik olsa da bazı kanıtlar gece egzersizlerinin de kilo vermeyi teşvik edebileceğini gösteriyor. Experimental Psychology dergisinde yayımlanan bir makale, gece antrenmanlarının sanılanın aksine uykuyu etkilemediğini ve zamanla açlığı uyandıran bir hormon olan ghrelin düzeylerini düşürebildiğini belirtiyor. Bu durum ise gece atıştırmalıklarını kesmenize ve böylece kilo kontrolünü sağlamanıza yardımcı olabilir.

Gece yapılan terleme seansının bir diğer faydası ise sizi yarına hazırlamasıdır. Günün stresini boşalttığınız için zihniniz rahatlar. Böylece daha iyi uyuyabilir ve sabah tazelenmiş bir şekilde uyanarak ertesi güne hazır olabilirsiniz.

Peki, En Doğru Zaman Ne Zaman?

Gerçekten önemli olan, programınıza uyan bir saatini bulmanız ve ardından bu saate bağlı kalmanızdır. Antrenman programınızı her gün aynı saatte tutarlı olarak yapmak antrenmandan daha fazla kazanç sağlamanıza neden olur.

Üst vücut kuvvetini ve gücünü geliştirmeye daha fazla odaklanıyorsanız; muhtemelen öğleden sonra veya akşam yapılan antrenmanlardan daha iyi sonuçlar alırsınız. Yağ kaybı için ise sabah antrenmanlarının daha iyi sonuç verebileceğini söyleyebiliriz. Ancak yine de tüm bu faktörler, antrenman rutininizin içeriğine göre de değişiklik gösterecektir. Artık karar sizin…

İlginizi Çekebilir: Her Ruh Haline Uygun Egzersiz Önerileri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!