Fit HubMotivasyonAnoreksiya Hastalığını Yenen Rachel'ın İnanılmaz Vücut Dönüşümü

Anoreksiya Hastalığını Yenen Rachel’ın İnanılmaz Vücut Dönüşümü

Birçok kişi kilo vermek için çırpınır dururken obezite ve birçok kişi de fazla kilonun tam zıttı olan, kitlelerin yaşam kalitelerini oldukça aşağı çekerek ölüm riski oluşturan anoreksiya nevroza hastalığı ile karşı karşıya. Kilo alamamaya ve hızlı kilo vermeye bağlı sağlık problemlerinin baş göstermesi ile hayatı olumsuz etkilenen kişilerden biri de Rachel… Anoreksiya ile verdiği zorlu savaşın galibi olarak çıkan Rachel bu hastalıkla mücadelesinde spor ve beslenmeden güç almış. Rachel’ın inanılmaz değişimini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Fit Olmaktan Öte Sağlık İçin Çalışmak!

Rachel, sahip olduğu spor ve beslenme düzenini anoreksiyadan kurtulabilmek için oluşturduğunu dile getiriyor. Birçok kişi için spor seksi bir vücut için yapılması gerekenlerden ibaret olsa da Rachel için spor ve beslenme tamamen hayati bir gereklilik olmuş.

anoreksiya-hastaligini-yenen-rachelin-inanilmaz-vucut-donusumu

Depresyon, anksiyete ve anoreksiyaya teslim olan bedenini kurtarabilmek için inanılmaz çaba harcadığını ve bu sürecin hiç de kolay geçmediğini söyleyen Rachel, iyileşmeye olan inancını sürdürme konusunda da zorlandığını söylüyor. Onun için bu serüven zorlu, korkulu, bilinmeyenlerle dolu da olsa şu anda emek verip vazgeçmediği her an için kendisine oldukça minnettar.

Anoreksiyayı Tanıyın

Rachel’ı bu denli bitik duruma düşüren anoreksiya nedir? Daha önce de adını duymuş olabileceğiniz bu hastalık ile ilgili neler biliyorsunuz? Çoğu kişi kilo vermeye çabalarken bazı kişilerin savaştığı ve uğraşsalar da kilo alamadığı anoreksiya hastalığı neden bu kadar tehlikeli? Bu soruların yanıtlarını aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nervoza, bir yeme bozukluğudur. Sadece fizyolojik değil mental olarak da gelişen bu hastalığa sahip bireyler oldukça az yemek yemeye başlarlar. Vücut besinden mahrum kaldıkça dokularında kayıplar yaşamaya ve beraberinde hızlı kilo kaybı ile çöküşe başlar. Bu gerçeğe rağmen anoreksiyaya sahip kişiler kendilerini fazla kilolu görebilirler. Genellikle anoreksiyaya sahip bireyler o kadar çok besinden mahrum kalır ki sonunda hastaneye kaldırılmak durumunda kalırlar. (1)

anoreksiya-hastaligini-yenen-rachelin-inanilmaz-vucut-donusumu

Anoreksiyanın iki türü vardır. Biri bulimia adı verilen yemek yeme bozukluğudur. Bulimia’ya sahip kişiler beslenmelerine rağmen yemekten sonra kendilerini kustururlar. Diğer türünde ise kişiler olabilecek en az miktarlarda yemek yer, besin ve kaloriden yana ciddi kısıtlamalara giderler.

Genellikle bu hastalığa sahip kişilerin yiyecekler ve kilo konularında ciddi takıntıları vardır. Sadece yedikleri yiyeceklerin miktarlarında değil, nerede, kimin yanında, hangi tabakta yediklerine dikkat etmeye başlarlar.

Anoreksiyanın oluşmasına zemin hazırlayan sebepler arasında aileden gelen kültür, yeme bozukluğu olan biri ile bağ, çevresel etmenler, psikolojik durum ve sosyal etmenler gibi farklı birçok etken olabilir. Doktorlar tek bir sebep üzerinde ortak bir dil yürütememektedirler. Birçok uzman birdenbire gelişen anoreksiyanın çocukluk dönemlerinde yaşanmış olabilecek üzücü deneyimlere bağlı olabileceğini düşünmektedir.

anoreksiya-hastaligini-yenen-rachelin-inanilmaz-vucut-donusumu

Tüm bu olumsuz kilo ve besin kaybı sürecine rağmen anoreksiya hastaları iyileştirilebilmektedir. Hem psikolojik destek hem sağlıklı beslenme düzeni hem yavaş yavaş eklenen egzersizler ile kişi sağlıklı bir bedene yeniden kavuşabilmektedir. Gerekli durumlarda hastanede zaman geçirilebilir ve hastaya ilaç takviyeleri yapılabilir. (2)

Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Rachel da bu zorlu süreci beslenme ve spor eşliğinde atlatan kişilerden bir tanesi. Mental ve fiziksel gücünü yeniden kazanması, internette bulduğu beslenme ve antrenman programlarına sıkı sıkıya tutunması ile gerçekleşmiş. Vücudunun sayılardan ibaret olmadığını, kilonun sayısal anlamda bir değeri olmadığını anlayıp kilosuna değil hissettiği mutluluğa odaklandığında teslim olduğu anoreksiyayı yendiğini söylüyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!