Fit HubSağlıkAnksiyeteyi Artırabilecek Durumlar

Anksiyeteyi Artırabilecek Durumlar

Çağımızda sıkça rastlanılan anksiyete, psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Kaygı bozukluğu olarak da bilinen bu durum, gelecek ya da geçmiş adına duyulan kaygıdan doğuyor. Anksiyeteye iyi gelen birçok yol bulunuyor ve bunun tam aksine anksiyeteyi tetikleyebilen bazı durumlar da elbette mevcut.

Anksiyeteyi tetikleyebilen bu durumlara gelecek olursak…

Kafein Alımını Artırmak

Artık bir kültür haline gelen sabahları kahve içmek, güne daha iyi uyanarak başlamanın sevilen bir yoludur. Aslında kafein düşük dozlarda güvenlidir. Ancak yüksek dozlar, kaygı ve sinirlilik gibi hoş olmayan etkilere neden olabilir. Araştırmalar, ortalama bir yetişkinin genellikle olumsuz etkiler olmaksızın günde 400 miligrama kadar kafein tüketebileceğini söylemekte ancak daha fazla oranlarda kafein, anksiyeteyi artırabilir.

Kafeinin sizi yorgun hissettiren adenozin kimyasalını bloke ederek uyanıklığı artırdığı bilinir. Ayrıca enerjiyi yükselttiği bilinen adrenalin salınımını da tetiklediği düşünülüyor. Kafein miktarı yeterince yüksekse, bu etkiler daha güçlüdür ve anksiyetenin artmasına neden olabilir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için önem taşıyor. Egzersizin, kortizol ve adrenalin gibi stresle ilişkili hormon düzeylerini azaltarak stresi azalttığı düşünülüyor. Dolayısıyla düzenli olarak egzersiz yapmak, anksiyetenizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

anksiyete

Uykusuzluk

“Anksiyete mi uykusuzluğa neden olur yoksa uykusuzluk mu anksiyeteye neden olur?” diye düşünebilirsiniz. Aslında her ikisi de birbirini etkileyebilir ancak bu sorunun cevabını öğrenebilmek adına uzmanlar; hangisinin önce geldiğini tanımlamanın altını çiziyor. Bunlara ek olarak uyku yoksunluğunun, anksiyete bozuklukları riskini artırabileceği düşünülüyor. Uykusuzluk ayrıca var olan anksiyete semptomlarını kötüleştirebilir veya iyileşmeyi önleyebilir. Anksiyete, genellikle uykusuzluk veya kabuslar şeklinde uykunun bozulmasına da katkıda bulunabilir. Aslında günümüzde çoğu araştırma yeterli bir gece uykusunun hem zihinsel hem de duygusal dayanıklılığı beslemeye yardımcı olduğundan bahsediyor. Dolayısıyla düzenli bir uyku, anksiyete semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Melatonin takviyelerine de göz atabilirsiniz.

Alkol Tüketimi

Araştırmalar alkolün sıvı alımı ve uyku üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden bahsediyor ve her ikisi de bastırıldığında kaygı seviyelerinin artabileceğini de ekliyor. Alkol aldığınız gecelerde kalitesi düşük bir uyku, ertesi gün kaygılarınızı daha da artırmaya alan açabilir.

anksiyete

Fazla Şeker Tüketimi

Şeker tüketimi ve anksiyete arasındaki ilişki uzun zamandır araştırma konusu olmaya devam ediyor. İlave şeker, kan şekerini aniden yükseltir ve böylelikle enerjiniz de yükselir. Kan şekeriniz tekrardan hızlıca düştüğünde ise ruh haliniz olumsuz etkilenebilir ve kaygı seviyeniz de artabilir. Çünkü vücudumuz fazla glikozu emmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olmaya çalışır. Bunu da insülin salgılayarak yapar ancak çok fazla şeker tüketimi bu süreci aksatabilir ve dengesiz kan şekeri durumunu ortaya çıkarabilir.

Havasız Ortamlarda Vakit Geçirmek

Açık havada az zaman geçirmek ve yeterli oranda oksijene maruz kalmak, anksiyeteyi tetikleyen faktörlerin arasında yer alıyor. Doğada geçirilen zamanın sakinleştirici bir etkisi olduğu biliniyor, bu nedenle küçük doğa gezileri düzenleyerek anksiyetenizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, yürüyüşleriniz esnasında farklı parkları keşfedebilirsiniz veya sakin ve huzurlu hissetmenize yardımcı olan favori restoranınıza veya kafenize uğrayabilirsiniz.

anksiyete

Yeterince Su İçmemek

Dehidrasyon birçok olumsuz sonucun oluşmasına neden olabiliyor ve yeterince su içerek bu konunun üstesinden gelmeniz mümkün. Dehidrasyon ve depresyon arasındaki bağlantı güçlü olmasına rağmen, araştırmacılar kaygının yeterince su içmeyenlerde daha yüksek olduğundan bahsediyor. Başka bir araştırma ise su alımını artırmanın veya azaltmanın farklı su içme alışkanlıklarına sahip kişilerde ruh halini etkileyebileceğinden bahsediyor. Araştırmaya göre; genellikle çok su içen insanların, su alımları düştüğünde daha az sakin, daha az huzurlu ve daha gergin hissetme olasılıklarının arttığından bahsediyor. Dolayısıyla su içmek, zihinsel sağlığı etkileyebildiği için dikkat edilmesi gereken adımların arasında yer alıyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!