Fit HubBeslenmeAğırlık Kaldıranların Kullanması Gereken 3 Besin Takviyesi

Ağırlık Kaldıranların Kullanması Gereken 3 Besin Takviyesi

Kas ve kuvvet gelişimini maksimuma çıkarmak için bu iç besin takviyesi ihtiyaç listenizin en başında olmalıdır…

Herkes vücudunu yapabileceklerinin son noktasına kadar zorlamak ister. Spor salonlarında harcanan saatler ve yapılan sıkı çalışmalar ve sağlıklı diyet şarttır. Ancak potansiyelinizi tamamen kullandığınızdan emin misiniz? Cevap besin takviyesi ile ilgilidir.

Öncelikle, spor salonunda kendinizi zorlamıyorsanız, besin takviyesi almanızın hiçbir anlamı yoktur. Sahip olamayacağınız kazanımların tadını çıkarın (!) Ayrıca, diyetiniz pehlivan diyeti gibiyse besin takviyelerinden önce beslenmenizi düzenlemeniz gerekiyor demektir. Temel olarak, diğer her şeyi doğru yaptığınızdan eminseniz (antrenman, diyet, dinlenme, uyku), artık besin takviyesi kullanmanız gerekiyor demektir.

1. Kreatin Monohidrat

Kreatin monohidrat takviyesi kas dokudaki kreatin (fosfat) miktarını artırır. KF miktarındaki artış kaslarınız daha fazla ağırlık kaldırmasını ve kısa vadede maksimum kuvvetle çalışma imkanı sağlar. Bu, daha büyük ve daha güçlü olacaksınız anlamına gelir. Birçok çalışma kreatin takviyesinin, yüksek yoğunluklu anaerobik çalışmalarda maksimum güç ve performans üzerinde belirgin etkisi olduğunu göstermektedir.

Kreatin dozajı açısından birçok protokol bulunmaktadır. Bazıları bir hafta boyunca günlük 20-25 gr. alınmasını ve sonrasında günlük 5 gr. olarak sabitlenmesini önermektedir. Ben ise (birçok çalışmada da fark edildiği üzere) bir yükleme evresine gerek olmadığını düşünüyorum. Uyandığınızda 2 gr. ve antrenmandan hemen sonra 5 gr. yeterli olacaktır.

2. BCAA

Dallı zincirli amino asitler valin, lösin ve izolösindir. Vücudunuz BCAA’ları kendi başına üretemez bu yüzden takviye edilmelidir. BCAA takviyesinin atletlere kuvvet ve kas kütlesi olarak geliştirir. BCAA’lar antrenman sırasında enerji üretimi açısından hayati önem taşır. Zaten bu yüzden antrenman sırasında tüketilebilecek besin takviyesi türleri bulunmaktadır. Ayrıca antrenman sonrası kasların iyileşme sürecine de belirgin etkileri vardır.

Ben kahvaltıda 5 gr., antrenman sırasında suya karıştırarak yavaş yavaş 10-15 gr. ve akşam yemeğiyle beraber 5 gr. alınmasını tavsiye ediyorum.

3. Glutamin

Glutamin kaslarınızda en çok bulunan amino asittir ( İskelet kaslarının %61’ini oluşturur). Yoğun antrenman yapan atletlerde glutaminin, hayati önem taşıyan bağışıklık fonksiyonlarını geliştirdiği birçok kez kanıtlanmıştır. Ayrıca kas yıkılmasını da engeller. Araştırmalar ayrıca glutamin takviyesinin büyüme hormonlarının seviyesini yükselttiğini de göstermektedir.

Günlük olarak üçe ayırarak toplamda 10-15 gr. glutamin alınmasını tavsiye ediyorum. İlk dozunuzu uyandığınızda, bir sonraki antrenman sonrası ve sonuncusunu yatmadan hemen önce alabilirsiniz.

Hazırlayan: Noah Bryant

https://muscleandfitness.com.tr/en-iyi-bcaa-hangisi/

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!