Fit HubAntrenmanYeni Yılda Fitness Hedeflerinize Ulaşmak için Motivasyon Taktikleri 

Yeni Yılda Fitness Hedeflerinize Ulaşmak için Motivasyon Taktikleri 

Bir senenin bitmesi ve yeni bir senenin başlaması çoğu insan için geçmişe sünger çekmek ve yeni başlangıçları benimsemek anlamına gelebilir. Bir önceki yıl yapamadıklarınızı bir sonraki yıl yapabilmek için yepyeni bir sayfaya adım atmak ister misiniz? Yeni yılın coşkusu ile beraber hayatınıza sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak istiyorsanız fitness tam size göre! 

Yepyeni bir yılı kucakladığımız bu günlerde hayatınız hakkında ele aldığınız yeni kararlar, gerçekleştirmek istediğiniz hayaller varsa ve bu hayalleriniz kadar fitness hedeflerinize de ulaşmak istiyorsanız motivasyonunuzu kaybetmemeye ihtiyacınız olabilir. 

İşte motivasyonunuzu kaybetmemenize yardımcı olacak taktikler…

İlk Adımı Atıyorsanız: Yürüyüşle Başlayın

Egzersiz, vücudunuzun iyi hissetme hormonları olan endorfinleri serbest bırakmasına yardımcı olmasıyla ön plana çıkar. Haftada beş gün, günde en az 35 dakika egzersiz yapmak daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Bunun için spor salonuna yazılmak gibi büyük bir adım atmanızdan ziyade yürüyüş gibi günlük hayatınıza entegre edebileceğiniz bir egzersize başlamak size yardım edebilir. 

Rutininize Sadık Kalın 

Günlük görevleri yerine getirmiş olma duygusu, bir esenlik duygusunu teşvik edecektir. Bu durum, rutine bağlı kalmanıza yardımcı olabilir ve sizi motive edebilir. Rutininizi uygulamak için öncelikle her gün görebileceğiniz bir yere planlarınızı yazarak ilk adımı atabilirsiniz. Görevleri tamamladığınızda ise onay işaretlerini kullanabilirsiniz. Günlük görevleri yerine getirmiş olma duygusu, bir sonraki haftayı ve gelecek dönemlerin egzersizlerini gerçekleştirmeniz için sizi motive edecektir. 

Rutininizin bir parçası olarak günlük de tutabilirsiniz. Günlükler, olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve olumlu düşüncelere yer açmak için iyi bir yerdir. Olumlu düşünceler ise fitness hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için bu yolda size iyi bir rehber olabilir çünkü inanmak, başarmanın yarısıdır. 

Kısa ve Güçlü Hedefler Koyun

Daha iyi sonuçlar almak ve fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak motivasyonu sağlamak için hedef koymak bu yolda büyük önem taşır. Hedef koyarken dikkat edeceğiniz ufak noktalar ile hedeflerinizin daha ulaşılabilir olmalarını sağlayabilirsiniz. 

Kısa hedefler koyun: Koyduğunuz hedeflerin süresini kısa tutarak ve hedeflerinizi bölerek ulaşma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Örneğin; 1 senelik hedefler koymak yerine 1 aylık hedefler koymak işinize yarayabilir. Ocak ayının sonunda antrenman sürenizi planlayabilir, hedefinize ulaşırsanız başarma hissi ile daha çok motive olabilirsiniz. 

Güçlü hedefler koyun: Hedeflerinizi çok kolay ulaşılabilir koymak da ters etki yaratabilir. Bu durumda vücudunuzda da gelişimleri görebilmeniz açısından kendinizi biraz olsun zorlayabileceğiniz hedefler koymanız sizin için daha iyi olabilir. Bedeniniz kendini yeni şartlara adapte edebilmek için mücadele edip güçlendiğinde kas oranınız artacak, hedeflerinize daha rahat ulaşabilecek konuma geleceksiniz. 

Kendinizi ödüllendirecek Yeni Alanlar Yaratın 

Ödüllerin gücü sadece çocukluğumuzda mı kalmalı? Tabii ki hayır. Kendinize bir ödül sistemi oluşturmak sizin de hakkınız. Bu sistem ile hedeflerinize her yaklaştığınızda kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Ödül olarak kendinize fazladan 30 dakika uyuma izni veya masaj yaptırmak kadar basit şeyleri seçebilirsiniz. Ek olarak haftada dört gün egzersiz yapma hedefiniz varsa ve ulaştıysanız, köpük banyosu yapabilir veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir gece planlayarak bu başarınızı kutlayabilirsiniz. 

Unutmamak gerekir ki kendinize ödül vermeniz motivasyonunuzu artırabilir ama doğru ödülü seçmenin de önemi oldukça fazla. Eğer hedefiniz kilo vermekle alakalıysa kendinizi yemekle ödüllendirmeniz hedefinize ters düşebilir. Bunların yanı sıra satın alamayacağınız kadar pahalı ödülleri tercih etmek de ileride sizi zor duruma sokarak asıl hedefiniz için biriktirdiğiniz motivasyonun azalmasına neden olabilir. 

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olun

Koyduğunuz hedefler kadar beklentilerinizin de tutarlı olması, sizi motive edecek unsurların arasında yer alıyor. Ulaşılamaz hedefler belirlemek ve beklentilerinizi yüksek tutmak, hayal kırıklığı duygularına yol açabilir ve pes etmenize neden olabilir. Aksine, ulaşılabilir hedefler belirlemek ve gerçekleştirmek, başarma duygusunu hissetmenize yardımcı olabilir. Bunun için kendinizi iyi tanımaya ve buna göre hedeflerinizi belirleyerek sınırlarınız dahilinde beklentide olmaya dikkat edebilirsiniz. 

Rekabetçi Olun

Az da olsa rekabet, hepimizi harekete geçiren bir duyguyu bize hediye eder. Eğer harekete geçmekte zorlanıyorsanız biraz rekabet yaratmanın zararı olmayacaktır. Bunun için spor yapan arkadaşlarınıza meydan okuyabilir, dostça rekabet alanları yaratabilirsiniz. Bunların yanı sıra egzersiz düzenine ayak uydurmak için birlikte spor yapacak veya koşacak bir grup insan bulabilir veya bir fitness uygulamasıyla egzersiz zamanlarınızı kaydederek uygulamadaki diğer insanlarla karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Neden Hedeflerinize Ulaşmak İstediğinizi Belirleyin

Spor yapmak istemenizin tüm nedenlerini açıkça tanımlayıp belirleyerek hedefinize giden yolu daha belirgin hale getirebilirsiniz. Bu durum, fitness hedeflerinize ulaşmak için kararlı ve motive kalmanıza yardımcı olacaktır. Belirlediğiniz bu nedenleri bir kağıda yazdıktan sonra günlük olarak okumaya çalışabilir, kilo verme planlarınızdan sapmak istediğinizde bunları bir hatırlatma olarak kullanabilirsiniz. Örnek olarak da sebepleriniz; diyabeti önlemek, fit olmak, özgüveninizi geliştirmek veya spor disiplinini hayatınıza katmak gibi nedenler olabilir. 

Geçen Seneye Oranla Minimum Sürenizi Ayarlayın

Geçtiğimiz senelerde fitness hedeflerinize ulaşmakta zorluk çektiyseniz bu sene egzersiz yapma sürenizi etkili bir şekilde belirlemek, hedeflerinize ulaşmanıza ve motive olmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz süreniz geçen sene daha fazlaysa ve başarılı olamadıysanız bu sene sürenizi azaltarak hedefleriniz için harekete geçebilirsiniz. Eğer yoğunsanız veya günlük hayatınızdaki yapacağınız işler çoğu zaman belirsizse egzersizden o gün tamamen vazgeçmek yerine ne kadar süreniz varsa o kadar zaman ayırarak ilk adımı atabilirsiniz. 

Alışverişe Çıkın

Fitness hedeflerinize giden yolda alışveriş de size yardımcı olabilir. Geçen sene giydiğiniz fitness kıyafetleriniz yerine yeni kıyafetler satın almak motivasyonunuzu artırabilir. İyi giyinmek, kendinizi nasıl algıladığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve sizi daha sık egzersiz yapmak için motive edebilir. Giymekten keyif alacağınız egzersiz kıyafetleri ve ayakkabılar için bütçe ayırabilir, fitness hedefleriniz için alışverişe zaman harcayarak kendinizi motive edebilirsiniz. 

Yeni sezon spor giyim ürünlerine göz atın.

Yeni Bir Spora Geçiş Yapın 

Eğer gerçekten yaptığınız sporda başarıyı yakalayamadığınızı düşünüyorsanız, sürdürmekte zorlanıyorsanız veya pozitif duygular beslemiyorsanız yaptığınız sporu değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Yeni sulara yelken açmak aradığınız motivasyonu size sağlayabilir. Daha önce merak ettiğiniz ama adım atmadığınız yepyeni bir spora geçiş yaparak fitness hedeflerinize ulaşmayı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!