Fit HubBeslenmeYağ Yüzdenizi Azaltmak İçin Bunları Yapmanız Şart

Yağ Yüzdenizi Azaltmak İçin Bunları Yapmanız Şart

Mükemmel karın kası bir efsaneden ibaret değil. Aslında sizde o karın kası var. Tek sorun karın çevresindeki yağların altında saklanıyor olması. Bölgesel yağ yakımı diye bir şey seçenek de olmadığı için geriye kalan vücut yağ yüzdesini düşürmek oluyor. Karın kaslarını ortaya çıkarabilmek için bahsedilen sihirli sayımız yüzde 10. Vücut yağ yüzdemizi  %10 civarına getirdiğimiz zaman o istediğimiz fevkalade görüntüyü elde edeceğiz.

Bu kısma düşük yağ yüzdesinin(fazla düşük olmaması şartıyla), sağlıklı olması açısından bakmak daha önemli. Yağ yüzdenizin fazla olması tahmini yaşam sürenizi olumsuz etkiler. Fazla kilolu ya da obez olmanız kalp hastalığı,diyabet ve kanser gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi arttırır. Düşük yağ yüzdesi size daha sağlıklı bir yaşam sağlamakla kalmayıp daha mutlu bir yaşam ihtimali de sunabilir. Araştırmalara göre, kilo veren insanların diğer kesime göre daha pozitif düşünce yapısında oldukları, cinsel hayatlarında gelişme olduğu ve sağlıksız alışkanlardan uzak oldukları görülmüştür.

Anlaşıldığı gibi yağ yüzdesini yüksek tutmamanın bir sürü olumlu etkisi var. Aşağıdaki püf noktalar size bu konuda yardımcı olacaktır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Yeterli Uyku: İsterseniz dünyanın en etkili antrenmanlarını yapın ya da beslenmenize çok dikkat edin. Uyku düzeniniz yoksa ve az uyuyorsanız yakmanız gerekenden daha az yağ yakmaya mahkumsunuz.

Yeterli Miktarda Beslenme: Evet, doğru duydunuz. Burada önemli kısım ne yediğinizdir. Öğünlerinizde sebze var ise bu kısmı doğru uygulamış oluyorsunuz. Çünkü besin değeri yüksek ama kalorisi düşük besinler kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Her Öğünün Yanında Bir Bardak Su: Sıvı ihtiyacınızı karşılamakla beraber doygunluk hissi sağlayacaktır. Ayrıca metabolizmayı hızlı tutmaya yardımcıdır.

Kas Kütlenizi Arttırın: Bu, hepinizin önceliği olmayabilir. Ancak kas kütlenizi 1.5 kilo civarı arttırmak haftada 1000 kaloriden fazla yakmanızı sağlayabilir.

Çok Eklemli Egzersizleri Uygulayın: Büyük kas grupları dahil birçok kas grubunu çalıştıran egzersizler, yağ yakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Tıpkı squat ve power clean egzersizleri gibi.

Bol Yeşilli Diyet: Sebzelerden ayrı olarak yeşil çay içmeniz de size fayda sağlayacaktır. Yeşil çayın yağ yakımına yardımcı olduğunu söylemeden olmaz. İçine 1 yarım limon sıkmanız da insülin direnci ihtimaline karşı size yardımcı olacaktır.

Kardiyo Antrenmanlarınızı Kısa ve Yoğun Tutun: Interval cardio egzersizlerinin kalori yakımı konusunda ne kadar etkili olduğunu söylememize gerek yok tahminimce. Bunların arasında Tabata antrenmanlarını ayrı tavsiye ederim.

Baharatlar: Kapsaisin isimli, biberlerde bulunan, acı tadı sağlayan bu madde, metabolizmayı hızlı tutmaya yardımcıdır. Özellikle acı seviyorsanız bunu aklınızda bulundurun derim.

Süt Ürünleri: Kalsiyum seviyenizin az olmasının metabolizma üzerinde olumsuz etki yarattığına dair bilimsel araştırmalar var. Bu yüzden süt ürünlerini diyetinizden eksik etmemeye bakın. Yağsız ya da az yağlı ürünler tercihiniz olsun.

D vitamini: Araştırmalara göre, günlük ihtiyaç seviyesinde alınmasının kilo vermeye yardımcı olması ve kas gelişimine yardımcı olması D vitaminini önemli bir etken yapıyor. Balık, süt,yumurta ve yulafta fazlasıyla bulunmakta.

Lifli Besinler: Bol lifli besinlerin yağ yakımına yardımcı olduğu birçok ciddi araştırma bulunmaktadır. Bu yüzden tam tahıllı ürünleri unutmayın.Günlük 25 gram civarı alımı yeterli olacaktır.

Diyet Yapıyor ve Kilo Veremiyorsanız Bu 6 Hastalığa Dikkat!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!