Fit HubBeslenmeYağ Yakımına Destek Resveratrol'ü Duydunuz mu?

Yağ Yakımına Destek Resveratrol’ü Duydunuz mu?

Bugünlerde ömür uzatan takviyelerden bahsedildiğinde resveratrolün adı sıkça geçiyor. Destekçileri bu güçlü bileşiğin aynı zamanda kanseri önlediği, kalbi ve beyni hasarlardan koruduğu ve hatta diyabet gibi yaşla ilgili hastalıkları bile tersine çevirebildiğini iddia ediyorlar. İnsanlar üzerinde yapılan yeni bir çalışma, resveratrolün yağ hücreleri tarafından üretilen ve yağ yakımına yardımcı olan bazı hormonları faydalı yönde yenilediğini ortaya koymuştur.

Resveratrol ile Yağ Yakımı

Resveratrol kan şekeri ile etkileşime girerek çalışır. Bilimsel çalışmalar, resveratrolün kaslarımızın glikozu besinlerden emebilme yeteneğini artırdığını gösteriyor. Bu, daha fazla kalorinin kaslara gitmesi ve yağ hücrelerine daha az düzeyde kalorinin gitmesi anlamına geliyor. Yapılan laboratuar çalışmaları resveratrolün, olgun yağ hücrelerinin üretimini engellediğini gösteriyor. Resveratrol daha sık ve yoğun egzersiz yapma kabiliyetini arttırdığı için yağ yakımını yükselttiği görülmektedir.

Resveratrol Nedir?

Resveratrol, kırmızı şarapta ve üzümden alınabilen bir grup fenolün ortak adıdır. Peki, resveratrol nerede bulunur? Üzüm çekirdeği resveratrol bileşeninin asıl bulunduğu yer değildir, üzümün dış kabuğu bu yararlı maddenin mevcut olduğu özel kısımdır. Resveratrol takviyesi resveratrol vitamin olarak anılsa da, aslında bir vitamin değildir. Resveratrol diyet takviyeleri de kırmızı şarapta kullanılan üzüm kabuklarından elde edilir. Yani, “resveratrol nelerde bulunur?“ sorusunun cevabı şudur; bu sağlıklı bileşen, ahududu, kırmızı üzüm ve yer fıstığı gibi 70’den fazla bitki türünde doğal olarak bulunur. Resveratrol gibi fenoller, bitkilerdeki bakteriyel veya fungal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olduğundan, vücudu da dış tehditlerden koruyucu etkilere sahiptir.

resveratrol-sarap

Resveratrol Ne İşe Yarar?

Resveratrolü denediğinizde olacaklara şaşırabilirsiniz!

Resveratrol faydaları bakımından vücut sağlığında ve yaşlanma sürecinin yavaşlamasında büyük farklar yaratan bir bileşendir. Şarap ya da üzüm suyu içmiyor ya da fıstık ezmesi yemiyorsanız resveratrol takviyesi almak sizin için iyi bir tercih olabilir. Özellikle ailenizde kardiyovasküler hastalık ve obezite varsa resveratrol kullananlar kulübüne katılsanız iyi edersiniz! Çünkü bu takviye sağlığınızda büyük değişimler yaratabilir. Resveratrol kanser hastaları için de yarar sağlayabilecek bir maddedir çünkü vücuttaki serbest radikallerle savaşır. Ayrıca, resveratrol cilde faydaları açısından da dikkat çeker çünkü yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunur.

Günde en az 100 mg resveratrol tablet formu tavsiye edilen bir miktardır.  Resveratrol tablet faydaları bakımından şarabın ya da üzümün sağladığı yararlarla büyük farklılık göstermez. Tablet formunu bir nevi üzüm kabuğu ekstresi resveratrol şeklinde tarif etmek doğru olacaktır. Resveratrol üzüm bitkisinin kabuklarından üretildiğinden, oksidasyon ve küflenme gelişmesini engelleyen bir yapısı olduğu düşünülmektedir. İnsanlar tarafından vücuda takviye olarak alındığında, bu bileşen kardiyovasküler sağlığı artırabilir, inflamasyonu azaltabilir ve enerji metabolizmasını geliştirebilir.

resveratrol-hap

Harvard Health’de yayınlanan araştırmaya göre, resveratrol’ün etkileri bilimsel olarak da kanıtlandı!

“Harvard Health” kırmızı şarapta bolca bulunan bir kimyasal olan resveratrol hakkında bulunan inanılmaz sonuçları taçlandıran birçok araştırmayı derledi. En güncel örnekler işte şunlar:

  • Bilim İnsanları “Kırmızı Şarap” Hapı Geliştirmeye Çok Yaklaştılar
  • Resveratrol’ün Sırrı ve Kırmızı Şarabın Sağladığı Yararları Taşıması
  • Kırmızı Şarap Sağlığa Nasıl Yarar Sağlıyor?
  • Kırmızı Şarap Sağlık İçin İyi, Diyabet Ve Demansı Tedavi Etmede Kullanılabilir!
  • Kırmızı Şarabın Faydalarından Yararlanabilmek İçin Hap

“Harvard Health” yayınlanan bu çalışmaları derlediği makalesinde bilim camiasının bu bileşen hakkında büyük beklentiler taşıdığını ve çalışmaların sonuçlarının da bu beklentiyi destekleyen nitelikte olduğunu paylaşıyor. Diğer bir deyişle, resveratrol bilimin de üzerinde durduğu dikkat çeken sonuçlara imza atmış ve yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunan bir takviye!

Genç kalmanızı sağlayan ve kalp sağlığınızı koruyan resveratrol kapsül vücudunuzda zaman içinde günlük stres, metabolizma yavaşlaması, spor yapmama gibi nedenlerle artan serbest radikallerin önlenmesine yardımcı olur.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!