Fit HubAntrenmanUzun Boylular Nasıl Kas Yapar?

Uzun Boylular Nasıl Kas Yapar?

Hiç sizden daha kısa arkadaşlarınızla ağırlık antrenmanı yaptınız mı ve sonuç olarak sizden çok daha hızlı kaslandıklarını fark ettiniz mi? Peki, bunun nedeni tam olarak nedir?

Uzun Boylu Kişilerin Kas Yapması Zor mudur?

uzun-boy-kisa-boy

Aslında kısa arkadaşlarınız daha fazla kas kazanmıyor.

Uzun boylu olan kişiler kaslı görünmek için daha fazla vücut kitlesine sahiptir. Boyları farklı uzunlukta olan herkes aynı oranda kas kazanıyor olsa da, kasın dağılımına bağlı olarak kas kazanımı farklıymış gibi görünecektir (1). Bu nedenle boyu daha uzun olanların, kaslarının belirgin bir şekilde görünür hale gelmesi daha fazla zaman alacaktır.

Uzun Boylu Kişiler Ağırlık Kaldırırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Bununla birlikte, uzun boylular için ağırlık kaldırma süreciyle ilgili bazı ipuçları bulunmaktadır. İşte sizin için listelediğimiz tavsiyeler!

Ayak Bileği Hareketliliğinizi Geliştirin

Ayak bileklerinizi germek, ağırlık kaldırırken düşündüğünüz ilk şey olmayabilir, ancak daha esnek ayak bileklerine sahip olmak, ağırlık kaldırma sürecinde gerekli olan çömelme konusunda size yardımcı olacaktır.

Uzun Kol ve Bacaklarınızı Avantaj Olarak Kullanın

Uzun kol ve bacaklar ile ağırlık kaldırma söz konusu olduğunda katedilecek daha ileri bir mesafe olduğu için, yapılacak her tekrar, kısa uzuvları olan birine kıyasla belirli bir hareketi gerçekleştirmek için ekstra mesafe, zaman ve kuvvet içerecektir.

Gerilim altında geçirilen bu artmış zaman, daha fazla kas kazancı ile sonuçlanır. Ancak, bu fazla gerilim vücudu daha fazla stres altına sokar. Bu da, daha uzun boylu insanların kavrama kuvvetlerini yeniden sağlamak ve egzersiz boyunca çabalarını sürdürülebilir kılmak için özellikle çekme egzersizleri yaparken setler arasında 30 saniyeden daha uzun süre dinlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Ekipmanları Tanıyın

Spor salonundaki ekipmanların birçoğu ortalama bir boya sahip olanlar için üretilir, bu da daha uzun boylu biri için benzer bir antrenmandan aynı verimin alınamayabileceği anlamına gelir.

Uzun boy ve kas ilişkisi söz konusu olduğunda ilk olarak, ekipmanı boyunuza göre nasıl ayarlayacağınızı öğrenin. İkincisi, hangi ekipmana ihtiyacınız olmadığını ve hangi ekipmanla yüksek verimli çalışamayacağınızı bilin.

Örneğin, çoğu leg press makinesi uzun boylu kişiler için üretilmemiştir. Bu nedenle leg press yerine lunge ve squat yapmak uzun boylu biri için daha faydalı egzersizler olarak değerlendirilebilir.

Sırt Kaslarınızı Çalıştırın

kas-hipertrofisi

Uzun boylu kas gelişimi hedefleyen bireyler, az gelişmiş sırt kaslarına sahip olma eğilimindedir. Sırtınızı güçlendirmek duruş konusunda yardımcı olacaktır, bu da kaldırma söz konusu olduğunda konumlandırmayı geliştirir. Bu yüzden barfiks gibi orta ve üst sırtınızı çalıştıran egzersizlere odaklanın.

Sayılar Konusunda Aşırı Stres Yapmayın

Wolverine

Uzun boylu insanların tekrarları gerçekleştirirken her iki yönde de daha fazla mesafe katetmeleri gerektiğini unutmayın. Bu da daha fazla çalışma ve efor gerektirir. Etrafınızdakiler sizden daha fazla tekrar gerçekleştirebiliyorsa, stres yapmayın.

Eğer siz daha uzun boyluysanız, her tekrarda daha kısa kişilere kıyasla çok daha fazla efor sarf edersiniz.

Bu süreçte cesaretiniz kırılmasın, bunun yerine kendi kas büyümenizi uyarmaya odaklanın ve kendi kişisel hedefleriniz doğrultusunda en doğru şekilde çalışın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!