Fit HubSağlıkBağışıklık Güçlendirici Besinler: Turunçgiller

Bağışıklık Güçlendirici Besinler: Turunçgiller

Yazan Adam Bible

Kış soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi can sıkıcı durumlarla birlikte geliyor ama neyse ki doğa çaresini de beraberinde veriyor. Bu tip hastalıklara yakalanıldığında ilk tüketilenin bu meyveler olması tabii ki bir tesadüf değil. Turunçgillerin kış mevsiminin yıldızı olmasının nedeni basit; C vitamini. Gerçi sadece C değil, bütün bağışıklık sistemi güçlendirici vitaminler, deyim yerindeyse turunçgillerin içinde depolanmıştır. Askorbik asit olarak da bilinen C vitaminin birçok önemli işlevi vardır. Hücreleri sağlıklı tutma ve koruma konusunda bir uzmandır mesela. Ya da bağ dokusunun sağlıklı kalmasında görev alır, yaraların iyileşmesinde de yardımcıdır.

Düzenli spor yapanlar genelde sabahları greyfurt ve portakal suyu içmekle yetiniyor. Ama bilmedikleri şey turunçgillerin kuvvet çalışmalarına ve kas inşasına olan etkileri!

“Turunçgillerde bol miktarda C vitamini, elektrolit ve çabuk emilen karbonhidrat vardır” diyor uzman diyetisyen Kristin Reisinger. Üstelik oldukça güçlü bir antioksidan olan C vitamini ağır bir antrenman sonrasında meydana gelen iltihaplanmaları azaltabiliyor, bağışıklık sisteminin özellikle soğuk algınlığı benzeri hastalıklara karşı savaşmasını destekliyor, hatta cilt ve tendonların esneklik ve kuvvetini destekleyen kolajen üretimine yardımcı oluyor.

“C vitamini toparlanma ve performansta da önemli rol oynar” diyor Reisinger. İçlerindeki basit şekerler kas dokularındaki glikojen depolarının yenilenmesini de sağlıyor ancak bu gıdaların tüketiminde zamanlama çok önemli. “Vücudun en anabolik ve besin emme gücü en yüksek olduğu dilim kuvvet antrenmanından sonraki iki saattir” diyor Reisinger. “Protein ile birlikte yüksek glisemikli karbonhidrat tüketildiğinde kaslara aminoasit temin edilerek onarım ve büyüme aşamaları hızlanıyor.”

Turunçgillerde ayrıca yüksek miktarda kaliteli besin lifi vardır. Orta boy bir portakalda 4, greyfurtta ise 2 gram besin lifi bulunur. Bu meyvelerdeki lifin büyük çoğunluğu çözünür olduğundan kolesterolün düşürülmesine ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor. Geri kalan lif çözünür değildir ancak bağırsaklardan kolayca geçer, atılır ve pekliğe yol açmazlar.

Limon/Misket Limonu

Antibiyotik etkileri vardır. Bu meyvelerdeki limonoid bileşikleri kolesterolün düşürülmesine ve kanser hücrelerinin yayılmasını engellemeye yardımcı olur. Bütün bir limonu yemek ekşi tadı dolayısıyla herkese uygun olmayabilir. Fakat, kabuğu soyulmuş bir adet limon yemek, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılıyor!

Bağırsakları, böbrekleri ve karaciğeri temizleyici etkisi olan limon vücudu serbest radikallere karşı koruyor ve hastalığa yakalanma riskini de düşürüyor.

Portakal

İçindeki 170’den fazla fito-besin ve 60’dan fazla çeşit flavonoild ile portakal çok iyi bir iltihaplanma karşıtı meyvedir. Üstelik portakal, yaygın kanının aksine, sadece C vitamini zengini değildir. Aynı zamanda bolca B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içerir.

Vücuttaki toksinleri temizleyen portakal eklemlerde oluşan iltihaplanmaları da önler. Eklem ve kemik ağrılarını azaltmaya yardımcı yapısıyla vücut iskeletinin sağlığını olumlu etkiler.

Greyfurt

2006 tarihi bir çalışmada greyfurtun insülin direncini düşürdüğü ve kilo almayı engellediği bulunmuştur. Lif bakımından zengin olan greyfurt, düşük kalorili gıdalara kıyasla daha uzun süre tokluk hissi yaratır. Lifli yapısına ek olarak düşük kalorili ve su içeriği yüksek bir meyve olarak greyfurt diyet yapanlara da bolca önerilir.

İçerdiği C Vitamini RDA’sının %142’si ve A vitamini RDA’sının %12’si ile keskin görüş için elzem bir besindir.

Bergamot

Dezenfektan ve antibiyotik özellikleri olan bergamot sinir ve kasları gevşettiğinden kramplara ve kasılmalara iyi gelir. İçinde bolca C vitamini, A vitamini ve B vitamini bulunan bergamot sinirlerin ağrıya duyarlılığını azaltan hormonların salgılanmasını tetikler. Böylece baş ağrısı, burkulmalar ve kas ağrılarına iyi gelir. Polifenol zengini bergamot antioksidan etkisi gösterir ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!