Fit HubSağlıkTestosteron İle İlgili Dudak Uçuklatan 12 İlginç Bilgi

Testosteron İle İlgili Dudak Uçuklatan 12 İlginç Bilgi

Spor, vücut geliştirme gibi şeylerden bahsediyorsanız eğer aklınızın bir köşesinde testosteron ile ilgili bilgiler de olmak zorunda. Bizden size tavsiye…

1. Testosteron Erkeklik Hormonundan Çok Daha Fazlasıdır

Testosteron, agresif duyulan ve agresifliği çağrıştıran bir kelimedir. Bilimsel olarak testosteronun bu tip davranışlara sebep olduğu da doğrudur. Seks esnasındaki baskınlığı sağladığı bir gerçektir.

Testosteron ve davranış arasında güç algılanan bir etkileşim söz konusudur. Gelin bu güç algılanan “erkeklik hormonu”nu birlikte inceleyelim.

2. Aşık Olan Kadınlarda Testosteron Fazladır

İlişkisi olmayan kadınlarla kıyaslandığında, aşk hayatı aktif olan kadınların daha fazla testosterone sahip olduğu görülüyor. Bu durumun tersi ise erkekler için geçerli. Yani ilişkisi olan erkeklerde testosteron daha düşük.

3. Testosteron Belinizi İnceltebilir

Ortalamanın altında miktarlarda testosterona sahip erkeklerin, testosteron artışıyla birlikte yağ oranının azaldığı görülüyor.

Abdominal bölgedeki yağ oranının, testosteron ile düşmesi mümkün.

4. Para Kazanmak Testosteronu Arttırabilir

Finans sektöründeki erkeklerin başarılı dönemlerinde testosteron artışı olabiliyor.

Ayrıca günün erken saatlerinde testosteronun fazla salgılandığını düşünürsek, genellikle finans sektörüne bakıldığında sabah yapılan kârlar çok daha fazla.

5. Fazla Testosteron Testis Küçülmesine Neden Olabilir

Steroid gibi takviyeler ile testosteron alan erkeklerin testislerinde küçülme gözlemleniyor. Bu tip yasal olmayan testosteron takviyeleri, kadınlarda ise klitoral büyümeye neden olabiliyor.

Kadınlarda ayrıca ses kalınlaşması, saç dökülmesi, kıl artışı gibi yan etkileri olabiliyor.

Her iki cinsiyet de testosteronu abartır ise sivilce, psikolojik sorunlar, agresiflik gibi pek çok yan etkiyle karşılaşabilir.

Bu tip takviyeler, doktor kontrolünde ve onayında olmadan alınmamalıdır.

6. Kazanan Erkeğin Testosteronu Artar

Herhangi bir yarışma düşünün. Bu satranç bile olabilir. Burada kazanan, veya kazananı destekleyen erkekte testosteron artışı gözlemlenebilir.

7. Yağ Testosteronu Düşürebilir

Obez erkeklere bakıldığında, ince erkeklere kıyasla çok daha düşük testosteron görülüyor.

Yağın olduğu yerde iltihap riskinin fazla olması nedeniyle, testosteronun baskılanma ihtimali daha fazla.

8. Ellere Bakarak Testosteronu Yorumlayabiliriz

Erkeklerde sağ işaret parmağı, sağ yüzük parmağından epey kısadır. Bu fark kadınlardakine kıyasla çok fazladır.

5 parmaklı canlıların bir kısmında bu veriye rastlanabiliyor. Doğum öncesi testosteronunuz ne kadar fazlaysa, işaret parmağı ile yüzük parmağı uzunluk oranınız o kadar azdır.

9. Testosteronu Doğru Ölçmek Zordur

Bir erkeğin testosteron seviyelerini ölçmek için kan testini 3 farklı laboratuvara gönderdiğinizde 3 farklı sonuç almanız mümkün. Kan testlerini standardize etmek oldukça zor. Ayrıca sabah ve akşam farklılık gösterebilen testosteron seviyeleri sebebiyle kesin bir kanıya varmak zor.

10. Düşük Testosteron Seviyesi Uykuda Nefes Darlığına Neden Olabilir

Uykuda nefes darlığı çeken erkeklerde testosteronun düşük seviyelerde olması muhtemeldir. Tedavi sonrası testosteron yükselebilir.

Ancak testosteron alarak tedavi edildiğinde, nefes darlığı daha ciddi bir boyuta gelebilir. Bu nedenle bir endokrinolog doktor ile testosteron seviyesinin düşüklüğünü düzeltmeye odaklanmak çok daha etkili olacaktır.

11. Fazla Testosteron Kalbe Zarar Verebilir

Testosteron tedavisi gören erkeklerde kardiyovasküler problem oranının çok daha fazla olduğu görülmekte. Kalp krizi riski de bu tedaviyi gören kişilerde oldukça yüksek.

Yapılan deneylerde plasebo testosteron ve gerçek testosteron verilen iki grupta, gerçek testosteron alan gruba bakıldığında çok daha fazla kalp problemine rastlanıyor.

Sebebi tam olarak belirgin olmasa da, testosteron alımının kalbi olumsuz etkilediği görülüyor.

Azalan testosteron sağlık problemlerinden dolayı olabilir ancak yaşlı erkeklerin testosteron takviyesi alması bu durumu her zaman düzeltmeyebilir.

12. Çok Fazla Testosteron Beyin Hücrelerini Öldürebilir

Sinir hücreleri, üst seviyelerde testosteron alındığında zarar görüp ölebilir. Ancak az seviyede testosteronun buna benzer bir yan etkisi gözlemlenmemektedir. Bu tip risklerle karşılaşmamak adına, testosteron takviyesinden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

2 YORUMLAR

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!