Fit HubBeslenmeTemiz Enerji - III

Temiz Enerji – III

Gün boyu durmadan hareketli olabilmeniz veya tıkanıp kalmanız, vücudunuzun deposuna koyduğunuz yakıta bağlı olabilir. Burada önereceğimiz 15 enerji artırıcı yiyecek, motorunuzun devamlı çalışmasını sağlayacak…

Derleyen: Matthew G. Kadey & Fotoğraflar: Pornchai Mittongtare

Saat daha 14:00 ve siz gözlerinizi zor açık tutabiliyorsunuz. Ve işiniz bittiğinde spor salonuna gitmek yerine eve dönüp soğuk bir şeyler içmek istiyorsunuz. Aslında ihtiyacınız olan sekiz saatlik uykunuzu da almışsınız, o zaman sorun ne? Nereden geliyor bu yorgunluk?

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Çok iyi magnezyum kaynaklarıdır. Az tüketilen bir mineral olan magnezyum, kan şekeri kontrolü, enerji metabolizması, kas işlevi ve protein sentezi de dahil olmak üzere yüzlerce biyokimyasal reaksiyon açısından kritik bir yer tutar. USDA Human Nutrition Research Center’da (USDA İnsanlar İçin Besin Takviyesi Araştırma Merkezi) yapılan deneyde magnezyum eksikliği olan deneklerde egzersiz sırasında daha yüksek kalp atışı ve daha fazla oksijen ihtiyacı görülmüştür. Bunların her ikisi de kasları daha çabuk yorar.

Hazırlama Önerisi: Kabak çekirdeklerini kızıl kahverengini alıncaya dek bir fırında ısıtın ve chili, yulaf ezmesi, salata veya çorbanın üstüne serpin.

CEVİZ

Ceviz, doğada bulunan en büyük assolistlerden biridir. Ceviz, gerçek bir vitamin ve mineral hazinesi. İçindeki doymamış yağlar, sindirimi yavaşlatır bu da beyninizin ve kaslarınızın gün boyu istikrarlı bir şekilde enerji üretmesini sağlar. Kalori zengini olduğundan bir avuç ceviz yemek, sizi daha uzun süre zinde tutar. Kaslarınız için gerekli kaloriyi almanıza da yardımcı olur. Ayrıca başka hiçbir kabuklu yemiş, ceviz kadar çok omega-3 yağ asidi içermez.

Hazırlama Önerisi: Cevizleri süzme peynir, yulaf ezmesi, gözleme hamuru, salata veya yoğurt gibi lifli yiyeceklere ekleyin.

te33

YOĞURT

Probiyotik (ince bağırsak dostu bakteriler) genelde yoğurdun besinsel faydalarından biri olarak biliniyor. Bunun yanı sıra, bir çinko deposu… Çinko, enerji ve testosteron üretimi, bağışıklık işlevi, kas-protein sentezi gibi 100’e yakın farklı kimyasal reaksiyon için hayati bir öneme sahip. Düşük çinko seviyeleri, tiroidin düzgün işlemesini önleyebilir, böylece metabolizma yavaşlar ve vücut yağı daha zor atılır.

Hazırlama Önerisi: Daha yoğun ve kaymaklı yoğurtlar, normal yoğurtlardan iki kat daha fazla protein içerir.

NOHUT

Protein ve nişasta deposu olan nohut tanelerinin besin değeri yüksektir. Nohut, yemek olarak pişirilerek ya da kavrularak bütün çocukların çok sevdiği leblebi denen kuruyemiş şeklinde yenebilir. Sindirimi sırasında az miktarda gaz yapabilme olasılığına rağmen cinsel istek ve arzuyu desteklediği bilinir. Bunun yarı sıra sperm miktarını arttırdığı da yapılan değişik bilimsel çalışmalar göstermiştir. Yani nohut tam biz erkeklere göre…

Hazırlama Önerisi: 100 gram kuru nohut bir gece öncesinden suda bekletilip daha sonra bir litre su içinde yarım saat kaynatılır. Süzüldükten sonra 1 demet maydanoz doğranıp az miktarda limon ve zeytinyağı eklendiğinde günlük beslenmenize tertemiz bir karbonhidrat desteği sağlamış olursunuz.

Temiz Enerji Part I için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!