Fit HubBeslenmeSüper Kahramanlar Ne Yer: Chris Hemsworth'un Thor Diyeti

Süper Kahramanlar Ne Yer: Chris Hemsworth’un Thor Diyeti

Yazar Yaren Özdemir

Süper kahraman filmleri ile birlikte, bu doğaüstü kurgu karakterlerin gücüne sahip olmak herkesin hayaliyken, son zamanlarda herkesin hayallerini süsleyen daha gerçekçi bir istek doğdu; süper kahraman fiziği!

Sanıldığı kadar kolay olmamasına rağmen herkesin hayallerini süsleyen ve gerçekleştirmesi bayağı uğraş gerektiren kaslı, fit ve estetik görünüm, her yaz olduğu gibi, bu yaz yine revaçta. Spor salonları ağırlık kaldırıp, aynada kendini süzen birçok erkekle dolup taştı.

Kaslı görünüm elbette ki güzel. Ancak bu fit görünümün yanında güçlü hissettiren, aynı zamanda estetik de durabilen bir fiziğe sahip olabilmek çok daha önemli. Her erkeğin hedeflediği bu fiziğe sahip birkaç isim var elbet. Akla ilk gelenler arasında ise, kendine ait son filmi Thor: Ragnarok ile gönlümüzü çelen Chris Hemsworth var. Kendisini süper kahraman olarak gördüğümüz son film Avangers: Endgame’de kilolu Thor olarak karşımıza çıkmış olsa da Hemsworth’un halen daha muhteşem bir vücuda sahip olduğunu hepimiz biliyoruz.

Hemsworth, Thor çekicine layık olabilmek için çok çalıştı ve onun bu maratonu bir sır da değil. Dolayısıyla bu sırrı sizle paylaşabiliriz. Karşınızda Chris Hemsworth’un Thor Diyeti!

Thor Vücudu Nedir?

Birçok kişinin, Asgard’ın savunucusu olmak için steroid kürü desteğinin şart olduğunu düşündüğünü ve içten içe hayıflandığını hissediyorum. Fakat emek olmaksızın, sadece takviyelerle hiçbir yere varılmayacağını kabul etmelisiniz! Hele ki doktor kontrolü dışında, tek başına kullanılan steroid, güçlü ve kaslı görünümün arkasında birçok sorun barındırır. Bu nedenle, dikkat çekici bir vücuda sahip olmak için yüzünüzü doğal yollara çevirmeniz daha faydalı olacaktır.

Chris Hemsworth’un Thor Diyeti

Chris Hemsworth ile özdeşleşen Thor’un diyet ve egzersiz planının fikri korkutucu gelebilir. Ancak bu, birinin yapabileceğinin ötesinde olduğu anlamına gelmez. Aksine, Aussie oyuncusu ve Hemsworth’un kişisel antrenörü Luke Zocchi, planı uygulamaya koyarken rutinin dışına çıkmamış. Bir başka deyişle Thor’un muhteşem vücudu; Hemsworth’un kendi diyet ve egzersiz rutinlerindeki tutarlılığı, özverisi ve yoğunluğuyla ilgili. Aslında, Zocchi bir keresinde kendisiyle Hemsworth’un hiçbir zaman bir saatten fazla çalışamadığını bile iddia etmiş. Haklı olabilir. Tabi bu bir saatin ne kadar acımasız olduğunu tahmin ediyorsunuzdur (1).

Diyet ve spor planlarında kişinin iradesi her zaman çok önemlidir. Hedefinde kararlı ve istikrarlı olması kişiyi her zaman rakiplerinden 3- 0 önde başlatır. Demek ki neymiş; Thor da olsa ilk kuralımız istikrarmış.

Hemsworth’un fiziğinde dikkatleri ilk çeken bel oranı ve kolları. Bu görüntü için ağırlık eklenmiş spor programları ve yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetiyle birlikte ek gıda takviyeleri de şart tabi.

Süper Kahramanlar Ne Yer?

Hemsworth’un kaslarının besleyici gıdalarla yüklü olduğunu düşünüyorsanız, haklısınız. Sonuçta eğitmen Luke Zocchi bir keresinde “yemeğin eğitimden daha önemli olduğunu” ilan etmiş bile. Zocchi’nin ilan ettiği bir diğer şey ise, Chris Hemsworth’un diyet planında, miktar kadar zamanın da çok önemli olduğu.

Zocchi, müşterisine çok sıkı bir program hazırlamış. Bu programda da Hemsworth’ün günde altı kez, yani iki veya üç saatte bir yemek yemesi gerekiyor. Aperatif değil, her seferinde dolu dolu bir öğün! Bu da çok fazla kalori demek. Sonrasında ise Hemsworth’ün kalorileri, süper kahraman Thor tarafından spor salonunda kaslara çevrilmiş.

Tonlarca yemek yemek bir rüyanın gerçekleşmesi gibi gelebilir kulağa. Fakat aslında kolay bir iş değil. Hemsworth bu korkutucu diyetini, daha sonraları “vegan vücut geliştirme” kavramını yaygınlaştırmaya yardımcı olan sıkı bir vegan diyetine çevirmiş. Bu diyet öncesinde aşağıdaki yiyecekler diyet listesinde başı çekiyordu:

Tavuk ve Balık

Protein açısından zengin olan tavuk ve içinde birçok önemli yağ asidi bulunduran balık bu diyet için tabi ki vazgeçilmezdi.

Yumurta beyazı

Her kas geliştirici diyette gördüğümüz, saf protein olarak kabul edilen yumurta beyazı protein zenginliği ile desteğini bu diyet için de esirgememiş.

Kahverengi pirinç

Beyaza oranla daha düşük glisemik indeksiyle karbonhidrat tercihi kahverengi pirinçten yana kullanılmış.

Glutensiz kinoa

Kinoa, dokuz temel amino asidin tümünü içerir. Lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor ve E vitamini bakımından yüksek olan kinoa bu diyette önemli yer taşıyormuş.

Tatlı patates

Genellikle göz ardı edilen tatlı patates, zengin bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda demir, kalsiyum, B vitaminleri ve C vitamini de dahil olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral barındırmaktadır. Tatlı patatesler ayrıca doğal bir antioksidan olan beta- karoten bakımından da zengindir.

Whey Protein Shake

Biraz hileli görünebilir ancak peynir altı suyu proteini kas geliştirme söz konusu olduğunda gerçekten işe yarar. Ancak protein shake’ler asla kendi kendilerine kas geliştirmezler. Eksik alınan ve yiyeceklerle tamamlanamayan protein açığı shake ile tamamlanmalıdır. Yani sanılanın aksine işin aslı, “shake iç, kasın gelişsin” değil de “emek ver kasın gelişsin” dir.

Uzun lafın kısası, sıkı bir antrenman programı ve düzenli beslenmeyle herkes süper kahraman olabilir! Spor salonu aynalarında herkesin kendi Thor’u olabilmesi dileğiyle…

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!