Fit HubAntrenmanSoru&Cevap : Karın Kası

Soru&Cevap : Karın Kası

SORU:

Zamandan kazanmak ve karın çalışmasının karşılığını daha iyi almak için onu antrenmanımda ilk olarak yapıyorum ama bu beni zayıflatıp güçsüzleştiriyor gibi geliyor bana. Bu normal mi?

kkCEVAP:

Hem iyi görünen bir karın bölgesine sahip olmak hem de sana diğer egzersizler için gerekecek gücü sağlayacak sağlam bir merkez bölge için karın antrenmanını es geçmemen çok önemli.

Ama senin de kendi başına keşfettiğin gibi bacak, göğüs ve sırt gibi büyük kas gruplarından önce karın kaslarını çalıştırmaya kalkmak gücünü ve performansını sınırlandırabilir.

İşte tam da bu soru üzerine Weider Araştırma Grubu’nun yaptığı araştırmalarda bir inceleme yaptım. Bir araştırmada, antrenmanlı vücut geliştiriciler altı tekrarda kaldırabilecekleri maksimum ağırlıklarını kullanarak üç set squat yaptılar.

Bir denemede standart bir ısınmadan sonra squat yaptılar. Bir diğerinde ise aşağıda listesi verilen karın egzersizlerinden sonra squat yaptılar.

Vücut geliştiricilerin karın kasını önce çalıştırdığında sadece ısındıkları zamana kıyasla üç squat setinde daha az tekrar yaptıkları görüldü. Bunun nedeni karın kasları ve merkez bölgenin yorulmasıdır.

Karın bölgesi omurgayı desteklemekte büyük önem taşır ve vücudun genelinde daha fazla kuvvet üretilmesine yardımcı olur.

Yorgun merkez bölge ve karın kaslarıyla çalışmak pek çok egzersizde kuvvet kaybına neden olur ve sakatlanma riskini arttırır. Karın kası çalışmasını antrenmanın sonuna bırakın.

Dr. Jim Stoppani

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!