Fit HubAntrenmanSoru&Cevap : Antrenman Sayısı

Soru&Cevap : Antrenman Sayısı

SORU:

Her bir kas grubumu haftada bir mi, yoksa iki kez mi çalıştırmam gerektiğinden hala emin değilim. İkisi arasındaki fark nedir? Bu, fiziksel yapımı nasıl etkiler?

asCEVAP:

İki yaklaşımı da kullanın, antrenman yapma sıklığınızla birlikte egzersizler, tekrar aralığı ve toplam set sayısı gibi diğer değişkenleri de sürekli olarak değiştirin. İki seçeneğin de faydasını görürsünüz. Haftada bir kez çalışmak sonraki antrenmana kadar kaslarınızın dinlenmiş olacağını garanti eder. Ayrıca, bu sayede kasların daha uzun süre dinlenmesini gerektiren daha fazla tekrar veya ağırlık ve yüksek yoğunluk teknikleri kullanarak her kas grubunu da sonuna kadar zorlamış olursunuz. Vücut bölümlerini daha sık çalıştırmak (haftada iki kez, her seans arasında 72 saat dinlenmeyle) daha az yoğunlukta çalışmanızı gerektirir, çünkü haftada sadece bir kez çalıştığınız kadar dinlenme süreniz yoktur. Ancak böylece bir sonraki antrenmana kadar yeterince dinlenmiş olabilirsiniz.
Antrenman sıklığına karar verirken, her antrenmanın büyümeyi tetikleyen kas hücrelerindeki genleri aktif hale getirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu aktivasyon sonraki antrenman zamanı geldiğinde dinlenme seviyesinden daha yüksek orandadır yani potansiyel hipertrofi (kas gelişimi) için daha iyi bir noktadan başlamış olursunuz. Haftada bir ya da iki kez antrenman yapsanız da bu değişmeyen bir gerçektir. Aslında bir teoriye göre, kaslarınızdaki gen aktivasyonu seviyesi tekrar düşmeden önce çalıştırmaya başlarsanız bu aktivasyonu daha da üst seviyeye taşır ve daha iyi bir gelişme kaydedersiniz. Fakat eğer bir kas grubunu haftada bir kez yüksek yoğunluk olmadan normal bir şekilde çalıştırıyorsanız bir sonraki antrenmana ulaşmadan bu genlerin aktivasyon seviyesi normal konumuna dönecektir, yani başladığınız noktaya dönmüş olacaksınız. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler iki çalışma sıklığını da başarıyla kullanmaktadırlar. Sizlere her ikisini de 8-16 haftada bir dönüşümlü olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!