Fit HubBeslenmeSıcak Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Sıcak Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Sıcak su içmek, vücudunuzun su depolarını doldurmaya yardımcı olmanın yanı sıra sindirimi iyileştirir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sıcak su içen çoğu kişi, maksimum verim elde etmek için bunu sabahları ilk iş olarak ya da yatmadan önce gerçekleştirir.

Sıcak Su İçmenin Faydaları

sicak-su-icmek

İçeceğiniz suyun ortalama sıcaklığı 50-60°C aralığında olmalıdır. Sıcak su, tat alma tomurcuklarınızı haşlayacak kadar sıcak olmamalı, ılık su tercih edilmelidir. 70°C veya daha yüksek sıcaklıklar yanıklara neden olabilir.(1) Ekstra C vitamini için sıcak suyunuza limon sıkarak limonlu sıcak su tüketebilir ve faydaları katlayabilirsiniz. Sıcak su içmenin sağlayacağı 10 faydayı sizler için derledik:

1.Sıcak Su İçmek Burun Tıkanıklığını Hafifletir

Sıcak suyun sıcaklığı doğal olarak buhar oluşturur. Bir bardak sıcak suyun bu hafif buharını derin bir şekilde solumak tıkanmış sinüsleri gevşetmeye ve hatta sinüs baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.(1) Boyun ve üst gövdede mukoza zarları bulunduğundan, sadece sıcak su ya da sıcak limonlu su içmek bu bölgeyi ısıtmaya yardımcı olabilir ve mukus birikmesinin neden olduğu boğaz ağrısını hafifletebilir.

2.Sıcak Su İçmek Sindirime Yardımcı Olur

sindirim-ve-sicak-su

Özellikle aç karnına sıcak su içmenin faydaları oldukça fazladır. Sıcak su içmek hem rahatlatır hem de sindirim sisteminizi harekete geçirir.(2) Su midenizden ve bağırsaklarınızdan geçerken, sindirim organları daha iyi hidratlanır. Sıcak su vücudunuzun sindirmekte zorluk çektiği şeyleri çözmeye dağıtmaya yardımcı olur.

3.Sıcak Su İçmek Merkezi Sinir Sistemini Yatıştırır

Sıcak su içmek, merkezi sinir sistemini sakinleştirebilir. Sinir sisteminiz sağlıklı ve kontrollü reaksiyonlar vermeye odaklandığında, daha az ağrı ve acı hissedersiniz.Ek olarak gün boyunca daha az panik hissi yaşarsınız. Artritli bir kişi, merkezi sinir sistemini yatıştırmak için sıcak su kullanarak ekstra fayda elde edebilir.

4.Sıcak Su İçmek Kabızlığı Rahatlatmaya Yardımcı Olur

sicak-su-kabizlik

Sıcak su içmek bağırsaklarınızın kasılmasına yardımcı olur. Bu durumda, bağırsaklarınızda sıkışmış olan eski atığın, vücudunuzun dışına çıkması kolaylaşabilir. Düzenli olarak özellikle sabahları sıcak su içmek kabızlığı önlemeye yardımcı olur.(1)

5.Sıcak Su İçmek Vücudunuzun Su İhtiyacını Karşılamanızı Sağlar

Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak üzere sıcak su tüketmek, soğuk su ya da oda sıcaklığında bulunan su tüketmekten farklı değildir. Genel olarak bir yetişkinin günlük 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Fakat bu birçok insan için gerçekleştirilmesi zor bir hedeftir. Güne bir bardak su içerek başlamak ve aynı şekilde yatmadan önce sıcak su içmek sizi bu hedefe yaklaştırmaya yardımcı olur. Vücudunuzun temel olarak her temel işlevi yerine getirmesi için suya ihtiyacı vardır, bu yüzden su içmenin önemi asla gözardı edilmemelidir.

6.Sıcak Su İçmek Kilo Verme Konusunda Yardımcı Olabilir

sicak-su-ile-kilo-verme

Sıcak su ile kilo verme konusu sıkça dile getirilmektedir ve sıcak su içerek zayıfladım diyenlerin sayısı da azımsanmayacak derecededir. Sıcak su içmek vücudunuzun sıcaklık kontrol sistemini uyandırır. Vücudunuz suyun sıcaklığını telafi etmek için, iç sıcaklığınızı azaltır ve metabolizmanızı harekete geçirir.(1) Sıcak su ayrıca bağırsaklarınızın vücudunuzu şişiren atık ürünleri temizlemesine yardımcı olur.

7.Sıcak Su İçmek Dolaşımı Artırır

Sıcak bir banyo yapmak, dolaşım organlarınızın – atardamarlarınız ve damarlarınız – vücudunuzda kanı daha etkili bir şekilde taşımasına yardımcı olur. Sıcak su içmek de benzer bir etkiye sahip olabilir. Sağlıklı kan akışı, tansiyonunuzdan kardiyovasküler hastalık riskinize kadar her şeyi etkiler. Bir bonus olarak, ballı sıcak su veya sadece sıcak su içmek ya da gece sıcak bir suyla banyo yapmak rahatlamanıza ve huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

8.Sıcak Su İçmek Stresi Azaltabilir

stres-sicak-su

Sıcak su içmek, merkezi sinir sistemi işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olduğundan, sıcak su içtiğinizde daha az endişeli hissedebilirsiniz. Yapılan bir çalışmaya göre karışıma biraz ılık süt eklerseniz, sıcak su içtikten sonra daha sakin hissettiğinizi görebilirsiniz.

9.Sıcak Su İçmek Toksinleri Azaltmaya Yardımcı Olur

Sıcak su içtiğinizde geçici olarak vücut ısınız yükselmeye başlar. Sıcak su içince veya sıcak bir banyo yapınca, vücudunuzun endokrin sistemi devreye girer ve terlemeye başlarsınız. Terlemek rahatsız edici olabilse de, çevrenizde maruz kaldığınız toksinlerden kurtulmanın önemli bir parçasıdır.(2)

10.Sıcak Su İçmek Akalazya Hastalığının Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

akalazya-hastaligi

Akalazya, yemek borusunun mide içine yiyecek taşımakta zorlandığı bir durumdur. Akalazya hastaları yutma güçlüğü çeker ve bazen yemeklerin mideye taşınmak yerine yemek borusunda sıkışmış (disfaji) olduğu bir durum yaşarlar. Araştırmacılar nedeninden tam emin olmamakla birlikte sıcak suyun akalazya hastalarında sindirime yardımcı olabileceğini söylemektedir.(1) Yağlı yiyecekler ya da etli bir yemekle ılık su içmek özellikle akalazya tanısı olan kişiler için yararlı olabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!