Fit HubBeslenmeŞekeri Azaltarak Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

Şekeri Azaltarak Kalbinizi Koruyabilirsiniz!

Ne kadar az şeker tüketirseniz kalbiniz o kadar sağlıklı olur.  Şekerli içeceklere doğal alternatifler seçmek ya da tatlandırıcı kullanmak gibi yöntemlerle fazla şekerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Yazan: Linda Sephens

Çikolata, kek ve dondurma, tercih ettiğiniz “tatlılar” listenizde mi? Arada bir yenilen tatlı, dengeli bir diyetin parçası olabilirken (aynı zamanda kaçamak yemeğiniz ya da diyete ara verdiğiniz günlerde de yenebilir), normal kiloda olsanız bile şeker alımınızı makul seviyelerde tutmak genel sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Şeker alımınız sadece bel bölgenizde etkisini göstermez, aynı zamanda kalbinize de etkisi vardır.

American Journal of Nutrition dergisi şeker yüklü bir beslenme düzeni takip edenlerin kiloları fark etmeksizin kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinde bir artış olduğunu söylemektedir. Kalp krizi geçirme riski için aşırı kilolu ya da obez olmanız gerekmiyor. Şeker yönünden zengin bir beslenme düzeni, trigliserit (vücut yağının ana bileşeni) oranlarınızı da yükseltmektedir ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL (düşük yoğunluklu protein) seviyelerinde de artışlara neden olur. Karaciğerleriniz ise damarlarınıza zarar verici yağları kan akımınıza yollar ki bu durum tansiyona ve kalp üzerinde gereksiz baskıya neden olur. Zamanla aterosklerosis (damar sertleşmesi) gelişir ve sert plak parçaları kopup kan akımını bloke ederek kalp krizine ve felce yol açabilir.

Ne Kadar Şeker Almalı?

Genel beslenme düzeniniz içinde şekerin oranı %15 seviyesini geçmemeli. Kadınlar için bu miktar 6 çay kaşığına (100 kalori) denk gelmektedir. Bir çay kaşığında yaklaşık 16 kalori bulunur. Erkeklerde bu oran 9 çay kaşığı olmalıdır ki bu da yaklaşık 150 kalori etmektedir. Bir kutu asitli içecekte 9 çay kaşığı vardır. Kadınların gün aşırı bir kutu asitli içecek tüketmesi diğer kaynaklardan alınan şeker miktarını saymasak bile zaten günlük şeker alımlarını geçmelerine neden olmaktadır. Ürkütücü bir gerçek de şu ki hepimiz günde 20 çay kaşığından fazla şeker tüketiyoruz.

Milk 12-6-13_1

Şeker Alımınızı Nasıl Azaltırsınız?

Tatlandırıcı kullanın

 “Tatlı olmadan yaşayamam” diyenlerdensiniz rafine şeker yerine tatlandırıcı kullanın. Tatlandırıcıların, normal şekerlere göre kalorisi çok daha azdır.

Şekerli içecekleri tamamen kesin ya da sınırlayın

 Asitli içecekleri kesmek için maden sodanızın içine biraz yaban mersini suyu katarak tatlandırın. Suyunuza limon, salatalık ve nane katarak da tat katabilirsiniz.

Çay ve kahveyi tatlandırmayın

Sıcak ya da soğuk böğürtlen çayı doğal olarak tatlıdır. Sabah kahvenizde şeker oranını azaltmak istiyorsanız içine attığınız fazladan şekeri yavaşça kesin ya da az miktarda stevia ile tatlandırın.

Akıllı seçimler yapın

Bitter çikolata tüketerek sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz. Kakao oranı %70-85 olan 30 gramlık bitter çikolata 170 kalori ve 7 gram şeker (28 kalori) içermektedir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!