Fit HubSağlıkSaç Dökülmesinin 6 Sebebi

Saç Dökülmesinin 6 Sebebi

Son zamanlarda saç dökülmesi sadece yaşı ilerlemiş kişilerde değil, genç erkeklerde de yaygın hale gelmiş durumda. Bu yazımızda sizler için saçınızın dökülmesine sebep olan etkenleri derledik. Belki de sabah uyandığınızda yastığınızda bir saç teli gördünüz ve o saç teli sizleri buraya kadar getirdi. Aslında saç dökülmesi tahmin ettiğinizden daha erken başlar. Saçlarının dökülmesinden muzdarip erkeklerin yaklaşık %25’i saçlarını 21 yaşına gelmeden kaybetmeye başlar.

Saç dökülmesini önlemek için tabii ki genlerinizi kontrol edemezsiniz, ancak yaşam tarzınızı kontrol ederek bu durumunu önlemek de sizin elinizde. İşte tam da bu yüzden sizler için saçınızın dökülmesine sebep olan etkenleri sizler için araştırdık.

Kalıtım

Saç dökülmesi, hem çevresel hem de genetik faktörlerin karmaşık etkisinin bir sonucudur ve bu faktörlerin işleyişi her bireyde farklılık gösterir. Saç dökülmesi yaşı genç erkeklerde çok ender görünen bir durum olsa da, bazı erkekler saçlarını 18 yaşından itibaren kaybetmeye başlayabilir. Ailenizde saç dökülmesi yaygın bir durumsa sizinde de saç dökülmesi yaşamaya ihtimaliniz bulunmaktadır. Bununla birlikte, saç dökülmesi ile kırılmaya bağlı saç dökülmesi arasındaki farkı bilmek gerekir. Özellikle saç dökülmesinden bahsettiğimizde, bu durumun sadece genetikle alakalı olmadığını; saçınızı nasıl kuruttuğunuz veya kullandığınız ürünler gibi günlük olaylara bağlı olduğunu da unutmamak gerekir.

UV Işınları ve Saç Bakım Ürünleri

Saçlarınız için yapabileceğiniz en önemli şey doğru şampuanı seçmektir. Kadın şampuanları ve saç kremleri, erkeklerin saçlarını ağırlaştırarak cansız ve yağlı görünmesine neden olan yoğun nemlendiriciler içerir. Erkek şampuanları ve saç kremleri ise erkeklerin saçlarının kısalığını ve yapısını göz önünde bulundurarak erkekler için özel olarak üretilir.

Bunun yanında güneşte geçirdiğiniz vakit saçlarınızın incelmesine neden olabilir. Güçlü UV ışınları saçı bir arada tutan bağları bozarak kırılganlığa, kuruluğa ve kırılmaya neden olabilir. Buna durumu engellemenin oldukça basit yolları vardır. Şapka takmak ve saçlara uyguladığınız bakım kremleri ile nemini geri kazandırarak buna duruma karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Beslenme

Tükettiğiniz tüm gıdalar saçlarınızın sağlığını doğrudan etkiler. Optimum saç sağlığı ve minimum saç dökülmesi için doğru ürünleri kullanmak istediğiniz gibi, saçlarınız için faydalı yiyecekleri de tüketmeniz gerekir. Takviyeler, saçlarınız için eksik kalan bu besin maddelerini tamamlamanıza yardımcı olabilir. Saç uzamasını sağlamak ve dökülmesine önlemenize yardımcı olmak için biotin ve çinko içeren takviyeler kullanmaya çalışmalısınız.

Havluyla Saç Kurulamak

Duştan çıkan çoğu erkek fazla düşünmeden havluyla kuvvetli ve sert hareketlerle saçlarını kurulamaya başlar. Saçlara uygulanan bu sert darbeler saç köklerinizi zedeler veya saçlarınızın kırılmasına sebep olur. Saçınızın yapısı, saçınıza güç kazandıran üç tür bağ tarafından bir arada tutulur. Saçlar ıslandığında şişer ve saç dipleriniz yukarı kalkar. Kuruduğunda orijinal konumuna geri döner. Islak aşamada havlunuzu kuvvetli bir şekilde saçınıza sürtmeniz saç diplerinize zarar verir. Saçınızı bu şekilde kurutmamaya özen gösterirseniz saç dökülmelerini de önlemiş olursunuz. Aynı şekilde saçınızı sertçe taramakta saçınız üzerinde aynı etkiyi yaratabilir. Saçınızı tararken olabildiğince nazik davranmaya çalışmalısınız.

Klor

Havuza yüzmek herkes için eğlencelidir. Ancak klorun saçlarınıza ne kadar zarar verdiğini tahmin bile edemezsiniz. Klor, saç tellerinden doğal yağları çıkararak saça zarar verir ve saç telleri arasındaki kimyasal bağları zayıflatarak onları kuruluğa, kırılmaya ve nihayetinde saç dökülmesine yatkın hale getirir. Saç güçlendirici takviyeler veya nemlendirici bir şampuan ve saç kremi kullanarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Bu ürünler saçınızı klorun etkilerine karşı korumakla kalmayacak, aynı zamanda nemin geri kazanılmasına ve saçın güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Şapka Takmak

Burada ironiyi anlıyoruz. Şapka takmak dökülen saçları gizlemenin en kolay yoludur. Ancak şapka takmanın durumunuzu daha da kötüleştireceğini de bilmeniz gerekir. Saç üzerinde oluşacak sürtünme ve çekme gibi herhangi bir fiziksel baskı, saç dökülmesine ve kırılmasına neden olabilir.

Saçınız Dökülmesin İstiyorsanız Kullanmanız Gereken 5 Takviye

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!