Fit HubSağlıkSabah Yogasının Faydalarını Keşfedin

Sabah Yogasının Faydalarını Keşfedin

Sabahları yoga yapmak güne sakin ve dinç başlamanıza neden olmanın yanı sıra uzun vadeli faydaları da beraberinde getiriyor. Araştırmalar; yoga yapmanın depresyon belirtilerini azaltmaya, kalp sağlığını iyileştirmeye ve sosyal bağlar kurmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Yoganın diğer faydalarına gelecek olursak…

Kas Gerginliğiniz Azalır

Yoga pozlarına girmek ya da esneme egzersizleri yapmak, kaslarınızın ve eklemlerinizi rahatlatmaya katkı sağlar. Ayrıca kan akışını da geliştirdiği için kas gerginliğini azaltır. Uyuduğumuz zaman genelde kaslarımız dinlenme moduna geçer. Eğer sabahları esneme hareketleri yapmazsak, daha fazla kas gerginliği yaşayabiliriz ki bu durum ağrıya neden olabilir.

Stres Seviyeniz Düşer

Stres hormonu olarak da bilinen kortizol genelde sabah saatlerinde yüksek seviyelerde olur. Böylece sabah yataktan kalkma gücünü kendimizde buluruz. Ancak sabah saatlerinde daha fazla stres altında kalırsak, hızlıca artmaya devam eder. Böylece stresli bir güne merhaba demiş oluruz. Sabahları yoga yapmayı alışkanlık haline getirmek, bu hormonun seviyesini dengelememize yardımcı oluyor.

Yoganın anksiyete ile mücadele edenlere de yardımcı olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre iki ay boyunca yoga derslerine katılan kadınların anksiyete seviyelerinde azalma görülüyor. Araştırmacılar, yoganın anksiyete tedavisine, alternatif yöntem olarak eklenebileceğini düşünüyor.

İşlerinize Daha İyi Odaklanırsınız

Sabahın ilk saatlerinde bir şeylere odaklanmak zorunda olmak, içtenlikle istediğimiz bir şey olmasa gerek. Çoğumuz alarmı on dakika daha ertelemek için mücadele ediyoruz. Ancak gün içinde üretkenliğinizi artırmanın ve daha dinç olmanın yolu sabah rutininize göre şekil alıyor. Nefes farkındalığı geliştirmek ve beden-zihin bağlantısını kurmak için yardımcı olan yoga pozlarına girmek, sizi bu konuda destekliyor.  

Yoganın önemli bileşimlerinden biri de tabii ki ana odaklanmak. Araştırmalar, düzenli olarak yoga yapmanın koordinasyonu, hafızayı ve hatta IQ seviyesini bile geliştirebileceğini aktarıyor. Transandantal meditasyon yapan insanların problem çözme yeteneklerini geliştirdikleri ve geriye dönük bilgileri daha iyi hatırladıkları belirtiliyor. Muhtemelen bunun nedeni ise düşüncelerinin dikkatlerini dağıtmalarına izin vermemelerinden kaynaklanıyor.

Daha Esnek Olursunuz

Farklı yoga pozları gücünüzü ve esnekliğinizi artırmaya yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre sekiz hafta boyunca yoga yapanlar, esnekliklerini yüzde 35’e kadar artırabiliyor. Ayrıca araştırmada yer alan grubun, göğüs ve karın bölgelerini güçlendirdiği görülüyor. Grubun şınav hareketini ortalama altı tekrar daha fazla yaptığı belirtiliyor. Güç ve esneklik kazanmak denge sağlamıza yardımcı oluyor ve bu sayede yaşla birlikte gelen düşme tehlikelerinin de önüne geçilebiliyor.

Daha Rahat Uyursunuz

Ofisten çıkmakla aklımızdan çıkmayan düşünceler, yarınki toplantının telaşı, özel hayatınızda yaşadığınız sıkıntılar ya da çevresel faktörler… Uykuya dalmamızı zorlaştıran bir sürü etmen var. Ancak yoga size bu konuda da yardımcı olabilir. Alternative Therapies in Health and Medicine’da yayımlanan bir araştırma, uykusuzluk tedavisi gören 60 yaş üstü insanlarda, yoga pratiğinin etkilerini inceliyor. Araştırmada yer alan kadın ve erkekler 12 hafta boyunca haftada iki kez yoga derslerine katılıyor ve günlük olarak evde de pratik yapmaya devam ediyor. Sonuç mu? Yoga yapan grubun uyku kalitesinde artış yaşanıyor.

Sabahları Yapabileceğiniz Yoga Pratiği

Aşağıdaki yoga pozlarını sabahları aç karnına yapabilirsiniz.

Savasana

Yoga matının üzerinde sırt üstü şekilde yatın. Rahat bir pozisyonda durun.

Belly Twist

Yoga matına sırtüstü uzanın. Dizlerinizi kendinize doğru çekin ve sağ tarafınıza doğru yatırın. Kollarınızı T şeklinde açın. Beş nefes aldıktan sonra taraf değiştirin.

Cat-Cow

Yerde dört ayak üzerinde durun. Nefes verip karın kaslarınızı sıkın. Başınızı ve kuyruk kemiğinizi birbirine doğru yaklaştırarak omurganızı kıvırın. Ardından tam tersini yaparak omurganızda dışa doğru kavis oluşturun.

Sun Salutation

Ayakta durun. Avuç içlerinizi birleştirerek, kollarınızı yukarı kaldırın. Karnınızı gererek mümkün olduğunca geriye uzanın.

Diğer temel yoga hareketlerini öğrenmek ve uygulamak için aşağıdaki videoyu izleyin.

Yoga disiplini içinde yer alan meditasyonun etkilerini öğrenmek için Meditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları başlıklı yazımızı okuyun.

Yoga matı ve egzersiz minderi seçeneklerini görmek için tıklayın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!