Fit HubAntrenmanOverhead Squat Nasıl Yapılır?

Overhead Squat Nasıl Yapılır?

Overhead Squat daha gelişmiş ve daha güçlü bir vücut için gerekli tüm bölgeleri güçlendiren bir egzersizdir…

Squat yapmanın dizleriniz için kötü olduğunu düşünenler muhtemelen Overhead Squat’ın da sırtınız için sağlıksız olduğunu söyleyecektir. Ancak asıl kötü olan, güçsüz bir alt sırta sahip olup öyle kalmak ve tüm gün bilgisayar karşısında oturan bir ofis çalışanı gibi kambur bir sırt ve dengesiz bir omza sahip olmaktır.

Overhead Squat’ın tek yaptığı şey güçsüz bölgenizi ortaya çıkarmak ve bu zayıflığı sona erdirmektir.

Overhead Press hareketlerinin omzu ve ikincil olarak da karın bölgesini çalıştırdığını hepiniz biliyorsunuz. Geniş tutuş ve ağır çalışmayla Overhead Squat egzersizi omuz ve merkez bölgenin yanı sıra; kanat, boyun (rhomboids), omurga kaslarınızı ve tabi ki de bacaklarınızı çalıştıracaktır. Adım adım bu Overhead Squat rehberini takip edin ve ustalaşın.

OVERHEAD SQUAT: NATE’İN TAVSİYESİ

Egzersiz

  • Yüklü bir barbell’i geniş tutarak kavrayın ve baş hizanızın üzerine kaldırarak pozisyon alın.
  • Omuz silkme hareketi yaparak eklemden barbell’i yukarıya kaldırın ve dirseklerinizi kilitleyin. Bar’ın, baş hizandan hafif ileride duracak şekilde sabitlendiğinden emin olun.
  • Karın kaslarınızı ve kanat kaslarınızı kasarak üst vücudunuzun gergin kalmasını sağlayın. Kalçanızdan güç alarak squat yapın.
  • Kollarınız bükülmeye zorlanacaktır. Ancak direnin ve dirseklerinizi kilitli tutun. Arka bacak ve kalça kaslarınızı kasarak başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Antrenman No.1

Overhead Squat: Dakikada 10 tekrar olacak şekilde 10 dakika boyunca uygulayın.

Antrenman No. 2

Overhead Squat ve Chest-to-bar Pullup: 21, 15, 9 tekrar

HAZIRLAYAN: NATE FORSTER

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!