Fit HubBeslenmeNO'ya Evet

NO’ya Evet

Nitrik Oksit Arttırıcılardan Vazgeçmeyin!

Dr. Jim Stoppani

Antrenmanlardan önce alınması önerilen nitrik oksit arttırıcı besin takviyeleri, ‘NO’ (Nitrik oksit) düzeyini arttırır. Böylece kan damarları genişler ve antrenman sırasında kaslarınıza giden kan akışı ve oksijen, besleyici maddeler ve hormonların miktarı artar. Kısacası, siz çalışırken enerjiniz artar, kaslarınız şişer. Uzun vadede ise, daha fazla kas büyümesi sağlarsınız. Bu yıl yayınlanan iki yeni çalışmanın sonuçları ‘NO’ arttırıcıların sunduğu yararları destekler nitelikte…

İlk araştırma 2009 Ulusal Güç ve Kondisyon Derneği toplantısında sunuldu. Araştırmacılar, erkek deneklere dört hafta boyunca ‘NO’ arttırıcı besin takviyeleri verdiler ve düzenli olarak yorulma sürelerini test ettiler. Diğer çalışma ise, 2009 yıllık Uluslararası Spor Besinleri Derneği toplantısında Baylor Üniversitesi (Waco, Texas) araştırmacıları tarafından sunuldu. Araştırmacılar, dört haftalık bir ağırlık antrenmanına devam eden deneklere ‘NO’ arttırıcı verdiler.

Ulusal Güç ve Kondisyon Derneği’nin raporuna göre, ‘NO’ arttırıcıyı alan denekler, plasebo (yalancı ilaç) alan gruba göre yüzde 20 oranında daha geç yoruldu. Uluslararası Spor Besinleri Derneği tarafından sunulan çalışmada ise, ‘NO’ arttırıcı alan deneklerin, plasebo alanlara göre kas kütlesi ve güçlerini fark edilir ölçüde arttırdıkları bildirildi. Başka bir deyişle, bu veriler “antrenmanlardan önce ‘NO’ arttırıcı almanın, enerjinizi arttırmaya ve yorulmanızı geciktirmeye yardımcı olabileceği ve daha uzun süre daha yoğun antrenman yapmanızı sağlayabileceği” iddiasını destekliyor.

Her iki çalışma da, ‘NO’ arttırıcı besin takviyesi olarak Arginin ve diğer bileşenlerin karışımını içeren piyasadaki ‘NO’ arttırıcılar kullanıldı. NO arttırıcı besin takviyesini seçerken Arginin ve Citrulline, Pycnogenol veya Histidin gibi değişik maddeleri de içeren bir formülü tercih edin. Özellikle içeriğinde 3 gr arginin olmasına dikkat edin. Her firmanın denenmiş, başarılı ‘NO’ formülleri bulunuyor. Bunlardan birini seçebilirsiniz. Bir ürünü birkaç hafta deneyerek sizin için işe yarayıp yaramadığına bakın.Eğer yarıyorsa o ürünle devam edin. İşe yaramıyorsa, bu bütün ‘NO’ arttırıcıların sizin işinize yaramadığı anlamına değil, markayı değiştirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu durumda başka bir ürün denemenizde fayda var.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!