Fit HubYaşamMuhtemelen Her Gün Yaptığınız Ama Acil Olarak Bırakmanız Gereken 7 Alışkanlık

Muhtemelen Her Gün Yaptığınız Ama Acil Olarak Bırakmanız Gereken 7 Alışkanlık

Bazı alışkanlıklar bize ömür boyu yapışıp kalabiliyor. Esasında kimseye ve kendinize bir zarar vermiyorsanız çok da problem değiller. Yalnız aralarından bazıları var ki vücudunuza zarar vermenize sebep oluyor olabilir.

Bozuk uyku düzeninden bozuk yeme alışkanlıklarına, sağlığınızı etkileyebilecek birçok faktör var. İnsanlar genellikle bunları alışkanlık haline getirdikleri için bu davranışlarının farkında olmayabiliyorlar. Bir süre içinde bu duruma alışan vücut sistemi de aslında kör topal metabolik faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Tabi bir yere kadar…

Bozuk uyku düzeni bir yerden sonra isteseniz de sizi uyuyamayan biri haline getirebilir. Yeme alışkanlıklarınız sizin mide ve bağırsaklarınızda sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Gün içinde uzun süre aynı pozisyonda kalmak da kaslarınızda ve kemik sisteminizde rahatsızlıklar yaratabilir…

Muhtemelen bir alışkanlığınız haline gelmiş 7 davranışı listeledik.

1 .Masanızda yanlış oturuyor olabilirsiniz

Özellikle masa başı diye tabir ettiğimiz ofis çalışanları sık sık boyun sırt ve bel ağrıları çekmektedir. Bazen bileklerde de ağrılar görülürken bunların en önemli sebebi uzun süre aynı pozisyonda kalmanız. Ve bir de yüksek ihtimalle sırtınızı doğru destekleyecek bir biçimde oturmayışınız. Boynunuza minik bir yastık, belinizi destekleyen bir sandalye eğik klavyeler bu ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca yarım saatte bir mini molalar vererek ufak esnetme hareketleri yaparak da kendinizi rahatlatabilirsiniz.

2. Öğünlerinizi atlıyor olabilirsiniz

Pek çoğumuz özellikle çalışma temposu, okul, geç kaldım derdi trafik derken kahvaltıları atlayabiliyoruz. Bazen vakit bulamadım diye öğle yemeklerini geçiştiriyoruz. Akşamları da kim uğraşacak yemek yapmakla deyip ya yemiyoruz ya da dışarıdan bir şeyler sipariş veriyoruz. Her gün başka bir şekilde yetersiz beslenmek hem vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besinleri alamamasına sebep oluyor hem iştahsızlık yaratabiliyor. Vücut yeterli beslenemediğinde mental olarak da yıkıma geçmeye başlıyor. Siz siz olun öğünlerinizi atlamayın! Kaç öğün yediğinizin devasa bir önemi olmamakla birlikte aynı düzende bir öğün sistemine geçin.

3. Kahvaltınızı önemsemiyor olabilirsiniz

Kahvaltınızı muhakkak yapın ve protein ağırlıklı bir kahvaltının sizi uzun süre tok tutmaya ve enerjinizin büyük kısmını karşılamanıza yardımcı olduğunu unutmayın. Kahvaltı yapıyor yine de öğle yemeği gelmeden acıkıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi protein oranı yetersiz bir kahvaltı yapmanızdır. Yumurta yediğiniz sabahlar nasıl daha zinde, enerjik ve tok olduğunuzu hatırlayın.

4. Uzun süre hareketsiz kalıyor olabilirsiniz

Kaslarınız hareket etmek için var! Kas kaybı çalıştırılmayan kas demektir. Ne yazık ki yaşam koşulları hareket kısıtlaması yaratıyor olsa da mümkün olduğunca egzersizlerinize ve esneme hareketlerinize devam edin. Uzun süre aynı şekilde oturan ya da ayakta duran biri olabilirsiniz. Kalça kaslarınızı sıkıp bırakmak. Boyun ve bel esnetmeleri, hafif tempolu kısa koşular sizin için ideal egzersizler olabilir.

5. Güneş korumalarınızı unutuyor olabilirsiniz

30 faktör ve üzeri kremler mevsim farketmeksizin hasar verebilecek ultraviole güneş ışınlarından sizi en iyi şekilde koruyacak ürünlerdir. Oluşabilecek dermatolojik rahatsızlıkları engellemeniz için güneş kremlerinin yanında şapka ve güneş gözlüğü de takmanız gerekir.

6. Meyve ve sebzeleri yeterince tüketmiyor olabilirsiniz

Meyve ve sebzeler yüksek oranda mikro besinler içerir. Vitamin ve mineral dediğimiz vücudunuzun metabolik faaliyetlerini devam ettirebilmesinde yardımcı rol üstlenen bu besinler bağışıklık sisteminizin temel koruyucularındandır. Ayrıca lif ve karbonhidrat oranlarından dolayı önemli olan meyve ve sebzeler, tokluk hissi ve kısa zamanda enerji üretiminiz için gereklidir. Şeker ve şekerli ürünleri tüketmeyi sevenler ise bu alışkanlıklarını meyvelerle değiştirerek çok daha sağlıklı bir karar almış olurlar.

7. Ev işleri sırasında dikkatli davranmıyor olabilirsiniz

Birçok beklenmedik fıtık ameliyatının sebebinin ev işi yaparken tutulan kişiler olduğu belirtiliyor. Bir anda hızlı hareket etmek, aşırı ağır kaldırmak, yük kaldırırken bunu biçimsiz ve hızlı bir şekilde yapmaya çalışmak, bahçe işleri ile dikkatsiz uğraşmak tıpkı antrenmanlarda aşırı zorlamak gibi kas yırtılmalarından fıtığa kadar birçok soruna yol açabilir. Bunun için evde yaptığınız işleri daha sakin ve ters harekete sebep olmayacak şekilde duruşunuza dikkat ederek yapmalısınız.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!