Fit HubAntrenmanMilli Sporcumuz Ahmet Önder'in Antrenman Rutini

Milli Sporcumuz Ahmet Önder’in Antrenman Rutini

Dünya Şampiyonası’ndan ülkemize gümüş madalyayla dönen başarılı milli sporcumuz Ahmet Önder, off season ve yarışma sezonundaki antrenman rutiniyle karışınızda! Yarışma dışı dönemde ve yarış dönemlerinde nasıl hazırlandığını, nelere dikkat ettiğini sizler için anlatıyor.

Off Season vs Yarış Sezonu

Biz milli sporcular için 365 gün içerisinde spor yapmadan geçirdiğimiz gün sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Zorluklarına katlanacaksınız ki meyvelerini afiyetle yiyebilesiniz. Tatildeyken bile rekabetçi modumuzu aşağıya indirmemiz biraz zor oluyor.
Off season diye adlandırdığımız, yarışma dışı dönemde de yine kas küçülmesinin minimuma indirgemek ve vücudu hep adaptasyonda tutup antrenmanlara geri döndüğümüzde sakatlık riskini en aza indirmek için çalışıyoruz. Tatil dönüşleri genelde kritiktir, o yüzden vakit kaybetmeden yarışmacı fiziğe toparlanmak durumundayız.


Yarışma sezonu açıldığında ise hem fiziksel hem de ruhsal yapımız değişiyor. Önümüzde somut hedefler varken deyim yerindeyse “beast modu” açıyoruz. Jimnastik sporunda yaptığımız seriler patlayıcı ve çok yüksek güç gerektiren hareketlerden oluşuyor, o nedenle bazı hareketlerin peşinden aktarım hareketler yapıyoruz.
Yalnızca kuvvet yetersiz kalır, kuvveti güç ile birlikte süper set gibi çalışalarak kendi branşımız için doğru çalışma modelini uyguluyoruz.
Yarışmalarda performans sergilediğimiz aletlerde belirli bir kasa yönelik serilerimiz olmuyor. Bu yüzden çalışmalarımız ve antrenmanlarımız full body olarak ilerliyor. Yalnızca sezon başlarında izole makinalarda çalışıyoruz, daha sonra bileşik, çok eklemli ve çok fazla kas grubunun devreye girdiği hareketleri yaparak branşımıza uyum sağlıyoruz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!