Fit HubBeslenmeMağara Adamı Gibi Beslen - IV

Mağara Adamı Gibi Beslen – IV

Taş devrinde yulaf ezmesi ya da esmer pirinç olmaması Neandertal atalarımızı tarihe adlarını yazdırmaktan alıkoymamıştı. Zaten tahıla da ihtiyacınız yok…

YAZI: Shawn PERINE

TAHILLARA KARŞI

John Welbourn mağara adamı kadar güçlü. Aslında tüm bir kabilenin gücüne sahip. 1.96 boy, 143 kilo ve sadece yüzde 11 vücut yağ oranıyla eski NFL oyuncusu kendine has Taş Devri diyetini yaptıktan sonra 273 kiloyla squat, 227 kiloyla bench press ve 318 kiloyla deadlift yapmayı başarıyor. Welbourn, arkadaşı olan güç sporcularını makarna, ekmek ve tahılları terk etmenin onlardan bir şeyi eksiltmeyeceğine ikna etmenin çok güç olduğunu da söylüyor.

mag3“Taş Devri diyetiyle ilgili en büyük yanlış anlaşılmalardan birisi, bunun düşük karbonhidratlı bir diyet olduğunun zannedilmesidir,” diyor Welbourn, kendisi Kaliforniya Costa Mesa’da, CrossFit Balboa’nın sahibi ve Taş Devri dostu yiyecekler satan Paleo Brands’in de ortağıdır. “Ekmek ve makarna yemenize izin vermiyor diye ketojenik bir diyet olduğunu düşünmeyin” diye de ekliyor.

Peki ekmek, makarna, tahıl ve pirinç olmadan bu sporcular ihtiyaç duydukları enerjiyi nereden bulacaklar? “Tek yapmanız gereken daha uygun karbonhidrat kaynaklarını seçmektir,” diye açıklıyor. “Ben bu sorunu nişastasız sebzelerle çözdüm.
Tatlı patates ve yer elması gibi. Kökler, yumrular ve soğanlar da bu konuda size yardımcı olur.” Fakat Cordain’in ana yemek listesine göre tatlı patates ve yer elmasıyla da iş bitmiyor. Welbourn şöyle diyerek Cordain’i destekliyor, “Taş Devri diyeti bu şekliyle insanların yüzde 99’unda işe yarar, ama güç sporcularının bir kaç küçük değişiklik yapmaları gerekebilir.”

Kas yapmak isteyenlerin Taş Devri diyetine harfi harfine riayet etmemesi için bir neden de ağırlık çalıştıktan sonra insülin artışına duydukları ihtiyaçtır. Vücut geliştiriciler genelde antrenmandan hemen sonra besinleri kaslara taşıyan insülini, büyümeyi ve toparlanmayı hızlandırmak için harekete zorlamak amacıyla karbonhidrat yönünden zengin içecekler içer ve ekmek ya da beyaz pirinç yerler. Taş Devri diyetine uyanlar ise kavun, karpuz gibi şekerli meyvelerin bu ihtiyacı yerine getirdiğini söylüyorlar. Özellikle karpuz çok iyi bir seçimdir çünkü bol miktarda, vücudun arginine ve nitrik oksit seviyesini arttıran, kan damarlarını genişleten ve kaslara daha fazla protein karbonhidrat gitmesini sağlayan citrulline içerir.

mag4

Taş Devri diyetinin ilkeleri dünya üzerinde dikkat çekmeye devam ederken Cordain her geçen gün artan şekilde mucizeye yakın faydalarını gören kişilerin haberlerinin onlara ulaşmaya başladığını söylüyor. “Örneğin,” diyor, “kellik sorunu olan orta yaşlı bir kadının Taş Devri diyetinden sonra saçlarının tekrar çıktığını biliyorum.” Bu harika ama acaba mağara adamı gibi beslenmek sizi daha güçlü yapar mı?

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!