Fit HubBeslenmeMağara Adamı Gibi Beslen - I

Mağara Adamı Gibi Beslen – I

Taş devrinde yulaf ezmesi ya da esmer pirinç olmaması Neandertal atalarımızı tarihe adlarını yazdırmaktan alıkoymamıştı. Zaten tahıla da ihtiyacınız yok…

YAZI: Shawn PERINE

M.Ö. 50.000 yılındayız. Canınız yiyecek bir şeyler çekti. İlk süpermarketin açılmasına yaklaşık 520 asır olduğu için iki seçeneğiniz var: En yakın ormana gidip böğürtlen, kök ve yenebilen bitkiler toplamak ya da mızrağı kapıp ava çıkmak. İki durumda da sonuç aynı: İçinde buğday, mısır, ya da tahıl olan bir şey yiyemeyecek olmanız; çünkü birilerinin aklına toprağa bir şeyler ekmenin gelmesine daha 40.000 yıl var.

İki buçuk milyon yıldan uzun bir süre Paleolitik çağ olarak kabul edildi (M.Ö 2.6 milyon-10.000 arası) ve Colorado State Üniversitesi sağlık ve egzersiz bilimi profesörü Dr. Loren Cordain gibilerine göre olması gereken de aslında bu.

“Evrim açısından baktığınızda mantıklı olan zaten bu,” diyor Cordain, 2002 yılında çıkan kitabı The Paleo Diet: Lose Weight and Get Healthy by Eating the Food You Were Designed to Eat’te avcı toplayıcıların beslenmelerini anlatırken. “Bu bizim zaten uyumlu olduğumuz bir beslenme şekli.” Cordian prehistorik atalarımızın diyetlerinin uygulanmasını savunan artan sayıdaki beslenme uzmanı ve antrenörlerden yalnızca biri. Walter L. Voegtlin’in 1975 yılında çıkan kitabı The Stone Age Diet’ten beri ilkel beslenme tarzı pek çok sporcu ve beslenme uzmanının ilgisini çekmeye başlamıştır. Aslında Taş Devri beslenmesi o kadar popüler oldu ki bu konuda bir düzineden fazla kitap yazıldı –Neanderthin (Ray Audette), Evolution Diet (Joseph SB Morse) gibi çok sayıda web sitesi ve blog kuruldu, (MarksDailyApple.com gibi).

Bu ilkel diyetlerin tümünün temeli aynıdır: Et, deniz ürünleri, nişastasız sebzeler, meyve, kuruyemiş ve tohum –avlanıp toplanabilecek her şey (Bunlar sağlıklı ve basit şekillerde pişirilir, kızartılır ve kaynatılırlar). Bu listede olmayanlar ise tahıllar, pirinç, baklagiller, patates, rafine şeker, bitkisel yağlar, tuz, işlenmiş gıdalar ve hatta süt. “Vahşi hayvanları sağamazsınız,” diyor Cordain.

mag1

Taş Devri diyetinin ateşli savunucularına göre alkol bile yasaktır ama bu kadar ateşli olmayan takipçiler için biraz esneklik yapılabilir. Taş Devri savunucularının temel esasları şunlardır: Eğer avcı ve toplayıcılar (keşfedilen en eski tarım arazisi M.Ö. 10.000 yılına aittir) yememiş ise sizinde yemenize gerek yok.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!