Fit HubBeslenmeKereviz vs. Kereviz Sapı Suyu

Kereviz vs. Kereviz Sapı Suyu

Son dönemde kereviz sapı suyu ile kerevizi sık sık duymuş olsak da kerevizi bir sebze olarak da beslenmenize eklemenizde oldukça fayda var. Evet, oldukça düşük kalorisi sayesinde kereviz sapı suyunun ağırlık kaybı sağladığına dair pek çok şey okumuş olabilirsiniz ancak bu makalede kerevizin diğer yararlarına da göz atacağız.

Kerevizin Faydaları

Kereviz, %95 oranında su içerir ve oldukça düşük kalorisi nedeniyle diyetlerde oldukça sık yer alır. Ancak bu besin, sadece diyetlere özel olmamalı. Günlük beslenmenize de eklemenin yollarını denemelisiniz. Neden mi?

Kereviz, C vitamini, beta-karoten gibi birçok antioksidan içerir ve oldukça önemli bir antioksidan kaynağıdır. Böylece, hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur. Aynı zamanda, artrit gibi hastalıklarda oldukça yararlı bir besindir. İçerdiği çeşitli antienflamatuarlar sayesinde vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kereviz, A, K ve C vitamini, potasyum ve folat gibi vitamin – mineralleri de içerir. Yüksek su ve lif içeriği sayesinde glisemik indeksi oldukça düşük olduğu için kan şekeri üzerinde hızlı dalgalanmalara neden olmaz.Tüm bu etkilerle birlikte sindirim sistemini korurken, aynı zamanda yüksek lif ve su içeriği sayesinde de sindirim sistemini destekler (1).

2010 yılındaki bir hayvan çalışması, kerevizin içerdiği apiuman isimli antioksidan maddenin mide mukozasını önemli ölçüde koruyarak, antioksidan aktivitesi ile bazal mide salgısını baskıladığını göstermiştir (2).

Kereviz Sapı Suyu Faydaları

Kereviz sapı suyu; A vitamini, C vitamini, K vitamini, folat, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, elektrolitler içeren ve diğer vitamin-mineralleri de az miktarda da olsa içeren bir içecektir. Ancak suyu sıkılıp posası alınmış olduğu için lif miktarı oldukça azalmış durumdadır. Bu da kan şekeri üzerinde hızlı dalgalanmalar yaratmasına neden olabilir.

“Vitamini kabuğunda” der büyüklerimiz ya işte tam da öyle. Çoğu besin, posası ve kabuğundan ayrıştırılıp su haline getirildiğinde içerdiği yararlı bileşenlerin çoğunu kaybediyor.

Bazı kaynaklar, bu lif kaybı sayesinde kereviz sapı suyunun kereviz sapına göre daha fazla vitamin-mineral içerdiğini söyleyebilir. Bunun oldukça doğal olması normal değil midir? Bir kerede 1 su bardağı kereviz sapını yiyebilecekken, 1 su bardağı kereviz sapı suyu için en az 2-3 bardak kereviz sapı kullanmanız gerekir. Ancak lif kaybı olumsuz bir sonuç doğurur. Bitkisel liflerin ağırlık kaybında destekleyici, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı ve daha birçok faydalı özelliği bulunur (3). Ayrıca çiğneme faaliyetinin daha doyurucu ve tatmin edici bir etki sağladığı da çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek.

Ancak tabii ki kereviz sapı suyu faydasız demiyorum. Eğer hoşunuza gidiyorsa kereviz sapı suyu içmenin yanlış bir tarafı yok. Ben size kerevizin yararlarından bahsettim; ister suyunu sıkın ister yemeğini yapın. Önemli olan her zaman sebze-meyveleri günlük beslenmemize katmanın bir yolunu bulmamız!

Bu popüler içeceğin birçok vitamin – mineral içerdiği doğru ancak kilo vermeyi sağladığı hakkında söylentiler bilimsellik kazanmadı.

Kereviz Sapı Suyu Zayıflatır Mı?

Medyada bu içeceği içerek kilo verdiğini söyleyen kişilere inanmadan önce günlük beslenmelerinden neyi çıkarıp yerine kereviz sapı suyunu koyduklarını sorun. Bundan önce yüksek kalorili smoothie’ler hazırlayıp sabahları onu içiyor olabilirler. Ya da gün içinde şekerli içecekler tüketirken kereviz sapı suyu içmeye başlamış olabilirler. Bu trend ile tüketilen yüksek kalorili veya şekerli içecekler yerine kereviz sapı suyunu tercih ettiklerinde daha az kalori aldıkları için ağırlık kaybetmeleri oldukça normal. Bu etki, kereviz sapı suyunun mucizesi değil, yüksek kalorili içecekleri artık tüketmemeye başlamalarının bir sonucudur.

Maalesef ki henüz tüketildiğinde ağırlık kaybını sağlayan bir besin keşfedilmemiştir. Böyle bir besin olsaydı, o besini yiyip kilo verdiklerini iddia edenlerden önce bilim insanları bunu keşfeder ve dünyada obezite diye bir sorun olmazdı.

Kereviz Sapı Suyu Sivilceleri Geçirir Mi?

Kereviz sapı suyuyla ilgili iddialardan biri de akneleri tedavi ettiği, sivilceleri iyileştirdiğidir. Ancak bu da kanıtlanmış değildir. Bu iddialar, akne tedavilerinin karmaşıklığını oldukça basitleştirerek insanların sağlığını riske atar. Çünkü kereviz sapı suyunun bazı insanlar için olumsuz etkileri olabilir.

Ancak kereviz sapı suyu cildimiz için şöyle bir fayda sağlayabilir. Şekerli içecekler, şuruplu veya kremalı kahveler yerine sağlıklı beslenmek amacıyla kereviz sapı suyu içmeye başladığınızda cildiniz daha canlı görünüp, sivilce semptomları azalabilir. Aknenin enflamatuar bir durum olduğu göz önüne alındığında, günlük beslenmenize böyle antienflamatuar ve yüksek antioksidan içeriği bulunan bir içerik eklemeniz olumlu etki yaratabilir. Ancak konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kereviz Sapı Suyunun Yan Etkileri

Kereviz sapı suyu içmeye başladıktan sonra ishal gibi sorunlar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Bunun nedeni kerevizin mannitol içermesidir.

Birçok sebze ve meyvede bulunan mannitol, ozmotik bir ajan görevi görerek dışkıyı gevşetir. Aşırı miktarda kereviz sapı suyu içiyorsanız bu etkiyle karşılaşmış olabilirsiniz. İçtiğiniz miktarı kontrol etmenizde yarar var. Ancak IBS gibi altta yatan başka hastalıklarınız varsa bir beslenme uzmanına danışmalısınız.

Kereviz sapı suyu içmeye başladığınızda gün içinde tansiyonunuz yükselmeye başlamış olabilir. Bunun nedeni, yine aşırı miktarda içmeniz olabilir. 

Bu içeceğin sodyum oranı nispeten yüksektir ve tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde bazı sorunlara neden olabilir. Yüksek tansiyon ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle gün içerisinde 1 su bardağın fazla tüketilmemelidir. Eğer kereviz sapı suyunu bir öğün yerine içiyorsanız kendinizi gittikçe daha aç hissedebilir ve bu hisle baş etmekte zorlanabilirsiniz.

Kereviz sapı suyu oldukça düşük kalorili bir içecektir ve kereviz sıkıldığından ötürü lifini kaybetmiştir. Bu nedenle tokluk hissinin oluşmasını sağlamaz ve açlık hissinizin zamanla artmasına neden olabilir. Bu sonraki öğünlerde yemeğe saldırmanıza ve kilo vermeye çalışırken tam tersi davranış bozuklukları ile karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer yan etki ise şudur: kereviz kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir. Kereviz, K vitamininden zengin bir besindir ve warfarin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde diyette K vitamini miktarını dikkatli bir şekilde izlemek gerekir. Kereviz sapı suyunun K vitamini içeriği bu ilaçların etkisini azaltabilir. Bu genelde kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde K vitaminini diyetten çıkarmak gibi algılansa da bu da oldukça yanlış bir davranıştır. İlaç miktarınız belirlenirken ne kadar K vitamini alıyorsanız ilacı kullanırken diyetinizle aynı miktarda K vitamini almaya dikkat etmeniz gerekir.

Oluşabilecek şaşırtıcı yan etkilerden biri ise güneş hassasiyetidir. Kereviz, psoralen içerir ve bu bileşik, kişi güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte kabarcıklara ve lekelere yol açabilir. Eski çalışmalar, güneş hassasiyetini direkt kereviz ve kereviz suyu tüketimine bağlasa da, güncel çalışmalar kerevizin içerdiği psoralenden kaynaklandığını gösterir. Bu nedenle hiçbir besini aşırı miktarlarda tüketmemeye dikkat etmek gerekir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!