Fit HubYaşamKeratin Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Saçımızın canlı gözükmesi, sağlıklı ve parlak olması hepimizin en büyük hayali. Isı ile gerçekleşen işlemler, boya uygulamaları, uzun süre kestirmeme gibi etkenler ise saçın yapısını bozabiliyor, cansız bir görünüm yaratabiliyor ve saçlarımızı yıpratabiliyor. Böyle durumlarda keratin bakımı, sıkça tercih edilen yöntemlerinin arasında yer alıyor. Bu bakım, kuaförde yapılabildiği gibi ev ortamında da gerçekleştirebiliyor.

Keratin Nedir?

Keratin; insanların, hayvanların ve diğer omurgalıların vücutlarında bulunan bir protein türü. Temel olarak saç, tırnak, deri ve diğer dış katmanların yapı taşı olarak biliniyor. Bu protein, çeşitli dokularda yapısal destek sağlamak, güçlendirmek ve korumak için önemli bir role sahip. Ayrıca, saçların bakım ve onarım süreçlerinde de rol alıyor.

Keratin Bakımı Nedir?

Renklendirme ve ağartma gibi kimyasal işlemler saç tellerinizin bütünlüğünü tehlikeye atabiliyor. Bu durumda saçlara keratin bakımı uygulamak, saçların canlılığını geri kazanmasına yardımcı olabiliyor. Keratin bakımı, saçın ham maddesini oluşturan proteinin, nanoparçacıklar halinde ona geri verilmesi. Genellikle yanan, yıpranan ve onarım gerektiren saçların çok daha sağlıklı görünmesi ve uzaması için uygulanıyor. Profesyonel ellerde yapılan keratin bakımları oldukça etkili olsa da saç uzadığı ve tekrar keratini kaybettiği için belli aralıklarla tekrarlanması gerekebiliyor.

Keratin Bakımı

Keratin Bakımının Faydaları

Keratin bakımı, saçlara pek çok fayda sağlayabilir. Bu faydalara gelecek olursak…

Saçları Güçlendiriyor

Daha güçlü saçlar kimin hayali değil ki… Çoğu zaman farklı kozmetik ürünleri ile saçlarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Oysa keratin, saçın güçlenmesine destek olan bileşenlerin arasında önemli bir yere sahip. Dolayısıyla keratin bakımı, saç tellerinin içine nüfuz ederek saçları güçlendirmeye yardımcı olurken kırılma ve yıpranmayı da azaltabiliyor. Bu sayede saçların daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Saçların Daha Parlak ve Düzgün Görünmesine Yardımcı Oluyor

Parlayan saçların ışıltısı, sağlıklı görünmekle neredeyse eşdeğer. Günümüz dünyasında her zaman bakımlı olmak, parlak saçlar ile iyi bir görünüm elde etmek için her gün birçok ürün uygulamanıza gerek yok. Çünkü keratin bakımı, saç tellerinin dış tabakasını onaran ve pürüzsüzleştiren bir uygulama. Bu sayede saçların daha parlak, yumuşak ve düzgün görünmesine yardımcı oluyor. İçeriğindeki amino asit desteği ile saçın daha az kabarmasını sağlıyor ve ayrıca elektriklenmesini de önlüyor.

Saçların Nem Dengesini Destekliyor

Keratin bakımı, parlak ve düzgün saçların oluşumuna destek olmasının yanı sıra nem dengesini de sağlayarak saçların canlanmasına yardımcı oluyor. Saç tellerine derinlemesine nüfuz ederek nemlendiriyor ve böylelikle saçların nem dengesini koruyor. Bu görevler, kuru ve mat saçları canlandırırken, aşırı yağlanmayı da kontrol altına almaya yardımcı olabiliyor.

Saçlarda Kırılma ve Dökülmeyi Azaltırken, Onarım Sürecini Hızlandırıyor

Keratin bakımının göz alıcı özellikleri artmaya devam ediyor. Saç tellerini güçlendirerek kırılma ve dökülmeyi azaltması sayesinde saçların daha uzun ve sağlıklı bir şekilde büyümesine de olanak tanıyor. Ayrıca saç tellerindeki hasarı onarıyor ve saçları dış etkenlere karşı koruyor.  Güneş, sıcaklık, kimyasal işlemler ve diğer çevresel faktörlerin neden olduğu hasarı azaltarak saçların daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Keratin Bakımı

Keratin Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Doğal Bukleleri Olanlar Keratin Bakımı Uygulayabilir mi?

Keratin bakımının çoğu saç tipinde işe yaradığı biliniyor. Özellikle kıvırcık saçlarda kabarmayı tamamen azaltmaya yardımcı oluyor ve daha fazla parlaklık katıyor. Sebebi ise kıvırcık saçların ışığı düz saçlara göre daha az yansıtması olarak biliniyor. Dolayısıyla kıvırcık saçlarınız varsa, keratin bakımından sonra daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz ve buklelerinizi kaybetmezsiniz.

Saçı Boyalı Olanlara Uygun mu?

Keratin bakımı, boyalı saçlara da öneriliyor. Çünkü hem boyayı canlı tutuyor hem de boyanın bıraktığı tahribatı onarıyor. Ek olarak bu işlem, boyanın rengini sabitleyerek daha uzun süre dayanmasını ve daha parlak görünmesini sağlıyor.

Keratin Bakımları Ne Kadar Sürer ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Keratin bakımının temel kuralı; en az üç gün saçınızı sudan ve at kuyruğundan uzak tutmak! Yeni düzleştirdiğiniz saçlarınızın kıvrılma riskini almak istemezsiniz. Bu bakımı koruma anahtarının, saçınızı yıkadığınız günlerde sülfatsız bir şampuan kullanmaktan geçtiğini söylemeliyiz. Ayrıca sodyum klorür içermeyen saç ürünlerinin kullanılması ve nemin saçta hapsedilmesini sağlamak için saçın ipek veya saten bir eşarp ile sarılması da önerilen adımların arasında bulunuyor.

Kimler Keratin Bakımı Yapabilir?

Uzmanlara göre keratin bakımları, sağlıklı veya sağlıksız fark etmeksizin her saça uygun bir bakım. Saçlarını sürekli olarak fönleyen veya düzleştiren ve aynı zamanda şekillendirme süresini kısaltmak isteyen biri için fayda sağlayabiliyorken, boyalı ve hasar görmüş saçlar için de büyük etkiler sunabiliyor. Aynı zamanda da bukleleri belirginleştirdiği için kıvırcık saçlara da uygun.

Keratin Uygulaması Ne Kadar Dayanır?

Yaptırdığınız keratin bakımı; kullandığınız keratin markasına, uygulama şekline ve yaşam tarzınıza bağlı olarak 2 ila 6 ay arasında kalıcı olabiliyor. Bakım sonrası saçınıza iyi bakarsanız bu süreyi uzatmanız da mümkün.

Keratin Bakımı

Evde Keratin Bakımının Adımları

Başlamadan önce notlar:

  • Keratin bakımının kilit noktası, ürünü uyguladıktan ve saçınızı kuruttuktan sonra hangi ısıl işlemi gerçekleştireceğinize iyi karar vermek. Düz saçlara daha sıcak bakıyorsanız saçınızı düzleştirerek keratini saçınıza tutturabilirsiniz. Eğer bukleleriniz varsa, saçınızı buklelerinizi koruyacak şekilde ısı ile kurutabilir, şekillendirebilirsiniz.
  • Yalnızca evde kullanıma yönelik olan ürünleri tercih edin. Diğer ürünleri satın almayın çünkü bunların doğru şekilde uygulanması için bir uzmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Talimatları her zaman dikkatlice okuyup takip etmeyi ve iyi havalandırılmış bir alanda bakım adımlarını gerçekleştirmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Saç Bakımına Özel Tüyolar

1. Adım: Formaldehit İçermeyen Ürünler Edinin

Keratin bakımına gönül verdiyseniz, doğru ürünleri seçmeniz önem taşıyor. Sektörde birçok keratin bakımı sağlayan marka ve ürün bulunuyor. Bu ürünlerde kaçınmanız gereken ilk konu ise formaldehit içeren ürünlerden uzak durmak. Bazı keratin bakımı ürünleri formaldehit bileşenini açığa çıkaran maddeler içerebiliyor. Formaldehit’in zararlarının arasında; göz ve burun tahrişi, ciltte, gözlerde ve akciğerlerde alerjik reaksiyonlar gibi sağlık sorunları yer alıyor. Satın alacağınız ürünün formaldehit içermediğinden emin olmak istiyorsanız ürün etiketini kontrol edebilir veya bir güzellik salonu uzmanına danışarak ürün hakkında yorumlarını alabilirsiniz.

 2.Adım: Ürünlerin Prospektüslerini Okuyarak Başlayın

Evinizde uygulayacağınız ürünleri kullanmadan evvel dikkat etmeniz gerekenleri öğrenerek işe başlamanız başarılı bir uygulama yapmanız için önem taşıyor. Tüm ürünleri dikkatlice inceleyerek ve uygulama konusunda önemli addedilen yerleri öğrenerek bakım sürecinizi başlatabilirsiniz.

3. Adım: Saçınızı Yıkayın

Şampuanınızı saçınıza masaj yaparak uygulayın ve köpürtün. Üç ila beş dakika bekletin, sonra durulayın. Şampuanı bir kez daha uygulayın. Daha sonra saçınızdan tamamen duruladığınızdan emin olun. Saç kremi veya maske uygulamayın. Saçınızı temiz bırakmanız yeterli.

4.Adım: Kurutun

Saçınızı tamamen kurutun. Orta ısı ayarında fön makinesiyle kuruturken ellerinizi saçlarınızın arasından geçirin. Ürünün talimatında aksi belirtilmediği sürece saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olun.

5. Adım: Ürünü Saça Uygulayın

Tüm talimatları ve güvenlik önlemlerini okuyup uyguladığınızdan emin olun. Ürünü saçınıza eşit miktarda uygulayın. Eldiven, eski kıyafetler veya önlük giymeyi ihmal etmeyin. Saçınızın bir kısmını alın ve küçük bir miktarda ürünle başlayıp, saç kaplanana kadar ancak aşırı doygun olmayana kadar artırarak uygulayın. Ürünü köklerden uçlara kadar her bölüme uygulamak için ince dişli bir tarak veya saç boyama fırçası kullanın.

6. Adım: Talimatlara Göre Ürünü Saçınızda Bekletin

Ürünü, talimatlarda belirtildiği dakikaya göre saçınızda tutun. Bu süre ortalama yirmi ila otuz dakika arasında oluyor.

7. Adım: Saçınızı Kurutun

Belirli süreyi tamamladıktan sonra saçınızı kurutun. Talimatlarda aksi belirtilmedikçe ürünü durulamayın. Ürün saçınızdayken kurutma işlemini gerçekleştirin. Eğer saçlarınız düz ise veya düzleşmesini istiyorsanız bu işlemde saçınıza fön çekin veya saç düzleştiricisi ile iyice düzleştirin. Eğer kıvırcık saçlarınız varsa, saçınızın buklelerini bozmayan ve destekleyen bir kurutma şekli ile yüksek ısı uygulayın.

8. Adım: Keratin Uyguladıktan Sonra Bunları Yapın

Keratin bakımından sonra ilk 48-72 saat saçınıza su değmemesi öneriliyor. Terleyeceğiniz etkinliklerden de uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak at kuyruğu, saçı kulak arkasına atma veya toka kullanma da saçınızın yapısının bozulmasına, iyi düzleşmemesine sebep olabilir. Dolayısıyla birkaç gün bunları yapmamakta fayda var.

Keratin bakımını destekleyecek saç yağlarını da inceleyin!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!