Fit HubBeslenmeKas Yenilenmesine Yardımcı Olabilen Bitki: Yeşil Çay

Kas Yenilenmesine Yardımcı Olabilen Bitki: Yeşil Çay

Besin Takviyesi: Yeşil Çay/EGCG

Yeşil çay şu sıralar oldukça popüler; sözünü ettiğimiz şey Uzak Doğu restoranlarında önünüze konan, dumanı üstünde bir fincan değil sadece. Asya’da birkaç bin yıldır biliniyor olsa da, yeşil çay Batı dünyasının dikkatini nispeten yakın zamanda çekti.

Önce kanserle mücadelede sağladığı yararlar sayesinde rağbet gördü; o sıralar üzerinde epey araştırma yapıldı. Yeşil çayın ana bileşenlerinden biri olan epigallocatechin gallate (EGCG), yağ yakımına da yardım eden güçlü bir antioksidan. İnsanların onu bu kadar sevmesine şaşmamalı.

Son yapılan çalışmalar, yeşil çayın kas yenileyici özelliğine ağırlık veriyor. Baylor Üniversitesi’nde (Waco, Teksas) bulunan itibarlı besin takviyeleri laboratuvarı, deneklere iki hafta boyunca negatif tekrarlı antrenmandan önce günde 1.200 mg EGCG verdi.

Olağanüstü derecede zorlayıcı bu egzersiz programından sonra, kaslarda oluşan hasar ve ağrılar ölçüldü. EGCG’nin ağrı ve hasar açısından kaslar üzerinde koruyucu bir etki gösterdiği anlaşıldı; bu da daha hızlı iyileşme ve artan büyüme anlamına geliyor.

Özütü (ekstresi), çaya göre daha fazla EGCG absorbe edilmesini sağlayabilir.

DOZ
Günde iki kez 1.200 mg yeşil çay özütü (ekstresi) alınabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!