Fit HubBeslenmeKas Gelişiminin Anahtarı : Leucine

Kas Gelişiminin Anahtarı : Leucine

Leucine ile kas gelişiminizi maksimuma taşıyın…

Bildiğimiz gibi araştırmalar, whey proteininin ve BCAA’ların kas gelişimini arttırma konusunda çok etkili olduklarını ispatlamış durumda. İkisi de bu konudaki başarılarını, yüksek yoğunlukta barındırdıkları önemli bir amino asit olan leucine’e borçlu.

ARAŞTIRMA:

Leucine kas gelişiminde ne kadar önemli? Illinois Üniversitesi (Urbana), yakın zamanda farklı miktarda leucine içeren öğünlerin, kaslardaki protein sentezinin zamanlaması ve büyüklüğü üzerindeki etkilerini belirlemek üzere bir dizi deney yaptı.

SONUÇLAR:

Araştırmacılar, %20 protein (whey protein) içeren öğünün sindiriminden 45 dakika sonra kandaki leucine düzeyinin zirveye çıktığını ve 180 dakika boyunca yükseltilmiş şekilde kaldığını söylüyor. Ayrıca kandaki leucine düzeyinin, kas hücrelerinde protein sentezini başlatan anahtar öğelerin etkinleştirilmesi ile de ilişkili olduğu ortaya çıktı. Leucine en yüksek düzeyde olduğunda, kas protein sentezi de zirveye çıkıyor. Leucine seviyesi normale döndüğünde, protein sentezi azalıyor.

Araştırma ekibi ayrıca, leucine bakımından zengin whey protein ile leucine bakımından fakir buğday proteini kıyaslandığında, whey proteinin hazmının kandaki leucine’de ve kas protein sentezinde daha büyük artış sağladığını gördü. Kas protein sentezindeki kazanımların, kandaki leucine düzeyiyle bağlantılı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

M&F’İN TAVSİYESİ:

Gün boyunca kandaki leucine düzeyinin yüksek tutulması, protein sentezinin etkinleştirilmesi ve kas gelişiminin hızlandırılmasında anahtar rol oynuyor; bunun için sık sık whey protein ve BCAA almalısınız. Güne başlarken hemen 20-40 gram whey protein ile 5-10 gr BCAA alın.

Antrenmandan önceki 30 dakika içinde 20 gr whey ile 5-10 gr BCAA ve antrenman sonrasında 20-40 gr whey (miktar, başka proteinler, örneğin kazein ekleyip eklemediğinize göre değişir) ile 5-10 gr BCAA alın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!