Fit HubSağlıkKalp Sağlığınıza Önem Verin

Kalp Sağlığınıza Önem Verin

Kalp sağlığı konusunda ne kadar bilgilisiniz? Ya da başka bir soru soralım, kalp raharsızlıkları konusunda tedbirli misiniz?

Her zaman en iyi tedbir kendinize dikkat etmektir. Herhangi bir kalp rahatsızlığına yol vermeyecek şekilde sağlıklı bir yaşam stili benimsemek (hatta bu durum her hastalık için geçerli) her yaşta karşılaşabileceğiniz kalp krizi, kalp damar tıkanıklığıkalp çarpıntısı gibi sorunları yaşamanızı engelleyecektir.

Kardiyovasküler Sisteminiz Vücudunuz İçin Altın Değerindedir

kalp-sagliginiza-onem-verin

Kalbiniz ve damarlarınız kardiyovasküler sisteminizi oluşturur. Dolaşım sistemi olarak da bilienen kardiyovasküler yapı, vücudunuzdaki kan dolaşımını sağlar. Tüm dokularınıza ve tüm hücrelerinize yeni ve temiz kan bu sistem ile verilir, besinler hücrelerinize bu sistem ile dağıtılır ve aynı şekilde kirli kan bu sistem üzerinde toplanarak kalbe döner ve çark bu şekilde dönmeye devam eder.

Vücut sisteminizde dokularınızın ihtiyaç duyduğu kan dolaşımının sağlanabilmesi için önce kalbinize sonra damarlarınıza iyi bakmanız gerekir.

Kalp Sağlığı Üzerinde Yapılan Bazı Araştırmalar

Aşağıda sizinle kalp hastalıkları üzerinde yapılmış bazı araştırma bulgularını paylaşıyoruz:

Tufts Ünivesitesi’ndeki (Boston) Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging’de yapılan bir araştırmaya göre, B-6 vitamini ya da pyridoxine, kalp sağlığı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. B-6’nın ana görevlerinden biri DNA’nın onarılmasını desteklemektir.

kalp-sagliginiza-onem-verin

B-6 vitamini en çok süt, süt ürünleri ve etlerde bulunmaktadır. Bunun yanısıra takviye olarak da alınabilir. Kalp sağlığı açısından faydalı görülen B-6 vitaminini incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

American Journal of Clinical Nutrition’ın 2010 tarihli baskısında bilim insanları, kanındaki pyridoxal-5-phospate seviyesi, aktif B-6 vitamini formu en yüksek olan deneklerin, C-reactive protein ve kalp hastalığıyla ilişkili enflamatuvar faktörlerinde yüzde elli azalma gözlendiğini ifade etmişlerdir. B-6 yönünden zengin olan besinler; biftek, havuç, tahıllar, süt ürünleri, yumurta, balık, baklagiller, bezelye, patates ve ıspanaktır. Tüm ihtiyacınızı karşılamak için bir adet B-kompleks takviyesi alabilirsiniz, size B6’nın da dahil olduğu pek çok B vitaminini sağlayacaktır.

Kalp sağlığınızı desteklemenize ve ilerleyen yaşlarda kalp rahatsızlıklarına yakalanmanızı engellemeye yardımcı olabilecek b kompleks vitamin ürünlerini incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

kalp-sagliginiza-onem-verin

Ayrıca İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, sahip olduğunuz diş sayısı doğrudan kalp sağlığınızla ilgilidir. Araştırmacılar 7600’den fazla periodontal rahatsızlığı olan kadın ve erkeği 12 yıl boyunca incelemişlerdir. Bu araştırma sürecinde ölen 600’ünün ölüm nedenine baktıkları zaman 10 ya da daha az dişi olanların, 25’den daha fazla dişi olanlara kıyasla koroner kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin yedi kat daha fazla olduğunu görmüşlerdir. Özellikle yaşınız ilerledikçe ağız sağlığına daha fazla özen gösterin ve kalp hastalıkları riskinizi azaltın.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!