Fit HubYaşamKai Greene Olympia’da Yok!

Kai Greene Olympia’da Yok!

Muhtemelen duymuşsunuzdur ama evet, bu doğru. Kai Greene 2015 Mr. Olympia’da yarışmayacak. Herkes son ana kadar, geçtiğimiz üç senedir 2.’likle yetinen Kai’nin, bu sene bir kez daha Sandow için zorlayacağını düşünüyordu. Ancak yakın zamanda yayınladığı bir videoda, mutsuz görünen ve güçlükle konuşan Kai Greene, “yarışmasına müsade edilmediği” ifadesini kullandı. 9 dakikalık videoda açıklamasına devam eden Greene: “Perde arkasında, söylemekte özgür olamadığım şeyler var. Hep vardı. Daha fazlası da oluşuyor, halen devam ediyor. Ve bunları söyleyemem,” dedi. Hiçbir ipucu ya da geçerli bir sebep sunmayan Greene hakkındaki gerçekleri öğrenebilmek için Olympia organizatörlerinden Robin Chang’e ulaştık ve olayın içyüzünü aydınlatmaya çalıştık. İşte Chang’in açıklamaları…

Direk konuya gelelim: Kai Greene 2015 Mr. Olympia yarışmasından men mi edildi, ya da yasaklandı mı?

RC: Alakası yok! Kai kontratını Nisan ayından beri yalnızca kendisinin bildiği sebepler yüzünden imzalamıyor. Geçtiğimiz 6 yıldır yaptığımız kontratın aynısı. Yalnızca tarihleri farklı. Eğer yarışmadan men edilmiş olsa niye ona kontrat gönderelim ki? Ben onun expo’ya katılmasının bile yasaklandığını duydum! Dalga geçiyorlar resmen.

Ancak Kai Greene, yayınladığı videoda, kendisinin kararı değilmiş gibi görünüyor. Bu karar onun yerine verilmiş gibi anlatılıyor. Ayrıca birkaç gün gibi çok kısa bir süre kala oluyor bu olay. Sene içinde hiç böyle bir ihtimal akıllara gelmemişti. Acaba ona söylenen herhangi bir şeyin, Kai’ye yasaklandığını düşündürmüş olabilir mi? Böyle bir şey konuştunuz mu?

RC: Karar her zaman Kai’nindi. Eğer GERÇEKTEN yarışmak isteseydi, tek yapması gereken sözleşmeyi imzalayıp bize yollamasıydı. Geçtiğimiz 6 sene yaptığı gibi. Yaklaşık bir ay önce onla son konuştuğumda, menajeriyle beraberdi ve Olympia’ya katılımı konuştuk. Yarışmayacağına dair bir şey söylemedi. Ondan beri de onlarla konuşmadım.

Bir yarışmacı elemelere katılırsa, sözleşmeleri imzalamak için belli bir zaman sınırı var. Bu tüm profesyonel yarışmalarda uygulanıyor. Okuyucularımızı kısaca sözleşme süreci ile ilgili bilgilendirebilir misiniz?

RC: IFBB Profesyonel Ligi kuralları kapsamında; bir yarışmacı, yarışmaya check-in süreci başlamadan bir hafta önce sözleşmeyi göndermek zorunda. Olympia’da biraz farklı çünkü hazırlığı tüm yıl sürecek kadar büyük bir organizasyon. O yüzden yarışmacılardan mümkün olabildiğince erken yollamalarını istiyoruz. Çünkü onları çeşitli pazarlama materyallerine dahil ediyoruz. İmzalı bir sözleşme olmadan, bir yarışmacının resmini posterlere, reklamlara vb. Basamayız, bu vücut geliştirme hayranlarını ve bilet alan izleyicileri yanıltmak olur. Ayrıca şu noktada net olalım: sözleşme sadece Olympia yarışması ve yarışmacı olmakla ilgili bir sözleşme. IFBB Profesyonel Ligi’ne ya da Jim Manion (IFBB Pro Lig Başkanı) karşı, herhangi bir şekilde sorumluluğunuz yok.

Başvurunun son günü geçtikten sonra neler oldu?

RC: Son tarih Mayıs ayı olarak konuşmuştuk, Kai uzatmamızı istedi. Bazı atletler değişik sebeplerden dolayı uzatmak isterler. Biz de Kai’ye Temmuz başına kadar uzattığımızı bildirdik. Ben şahsen kendisiyne defalarca konuştum. Diğer tüm yarışmacılarda olduğu gibi, ona da son tarihi hatırlattım. Hatta menajerine, kız arkadaşına ve besin takviyesi sponsoruna bile ulaşıp son tarihi hatırlatmalarını istedim. Birçok farklı konuda da Kai ile konuştuk ve ona imzalı bir sözleşme olmadan, onu postere ya da herhangi bir görsele koyamayacağımı ve yarışamayacağını bildirdim. Bir noktadan sonra, bana bir mesaj bile attı ve : “Sözleşme çoktan imzalandı ve faks çekildi. Ofisindeki dosya odasında,” dedi ancak bu röportaj itibariyle halen Kai’den imzalı bir sözleşme almış değiliz.

Atlet check-in’lerine çok az bir süre kaldı ve hala hiçbir şey yok?

RC: Şu anda hiçbir şey yok. Şunu belirtmek isterim ki biz Olympia’da Kai’nin olmasını seviyoruz. O muhteşem bir vücut geliştirmeci ve gözü kara bir yarışmacı. Ayrıca ticari olarak baktığınız zaman, Kai Greene’i yarışmadan men etmemiz bizim için hiç akıllıca değil. Çünkü onun bu spora olan tutkusuyla aydınlanmakta olan çok geniş bir hayran kitlesi var. Ancak kendi tasarrufundaki durumlar yüzünden, Kai sözleşmeyi imzalamamayı ve yarışmaya katılmamayı tercih etti. Karar, tüm atletlerde olduğu gibi tamamen ona aittir. Kai’yi özleyeceğiz, ancak emek vermis, bu hafta sonu Mr. Olympia 2015 şovunda yarışmaya hak kazanmış 183 yarışmacımız daha var.

İşte o video:

https://www.youtube.com/watch?v=OSPWBWii59E

Hazırlayan: FLEX editörleri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!