Fit HubBeslenmeİşinize Yarayacak Meyveler

İşinize Yarayacak Meyveler

Beslenme uzmanları antioksidanı bol ve yağı az olduğu için size meyve yemenizi tavsiye ederler…

Biz de size yiyin diyoruz çünkü kas kütlenizi arttırmanıza da yardımcı olurlar. Ama bir uyarımız olacak. Meyvelerde bol miktarda karbonhidrat bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Diğer taraftan meyvede bulunan şeker olan fruktoz, nispeten yavaş sindirilen bir karbonhidrat türü olduğundan antrenman öncesi için mükemmel olsa da sonrası için pek uygun değildir. Bunları söyledikten sonra işte size vücut geliştirme çabalarınızı destekleyecek beş meyve.


Yaban Mersini:
Antioksidan miktarı en yüksek olan meyve yabanmersinidir. Yani serbest radikallerle daha iyi mücadele ederek vücudunuzdaki tüm yapıları –damarlar, kas dokuları vs– çok daha iyi korur. Yaban mersini ayrıca beyin için de faydalıdır, hafızayı geliştirir ve beyin hücrelerini canlandırır.

 • Besin değerleri(150 gr)                                                    meyve1          
  84 kalori
  1 gr protein
  22 gr karbonhidrat
  1 gr yağ
  4 gr lif


Vişne:
Yabanmersini gibi vişnede de anthocyanin denilen bir antioksidan bulunur, bu güçlü bitkisel kimyasal enflamasyonu (iltihaplanma) azaltır –enflamasyon, toparlanma sürecini baltaladığından vişne antrenman sonrasında faydalıdır. Vişnenin suyu bile zorlu bir ağırlık çalışmasının ardından gecikmeli kas ağrısını (DOMS) geciktirmektedir.

 • Besin değerleri(150 gr)meyve2
  87 kalori
  2 gr protein
  22 gr karbonhidrat
  0 gr yağ
  3 gr lif

Greyfurt:Bel çevrenizdeki yağlarınızdan kurtulamıyor musunuz? Greyfurt karbonhidratın kana karışma hızını azaltarak insülin seviyesini sabit tutar ve yağ yakımını da doğrudan etkiler. Yeni bir araştırmada, günde yarım greyfurt yiyen deneklerin diyet yapmadan 2 ila 5 kilo arasında verdikleri görülmüştür.

 • Besin değerleri(1 adet büyük)meyve3
  106 kalori
  2 gr protein
  27 gr karbonhidrat
  0 gr yağ
  4 gr lif

Nar:Güçlü antioksidanlar içeren nar ve nar suyunun faydalarını herkes bağrına basmış görünüyor. Yine de narın, kan damarlarını genişleterek kaslara daha fazla besin gitmesini sağlayan bir molekül olan nitrik oksit (NO) seviyesini arttırdığını hala bilmeyenler olabilir.

 • Besin Değerleri(Yarım,ayıklanmış)meyve4
  80 kalori
  1 gr protein
  18 gr karbonhidrat
  1 gr yağ
  0 gr lif

Karpuz:Bu yaz meyvesi sizin yıllık diyetinizin bir parçası olmalıdır. İçi ve kabuğu, nitrik oksit üreten bir amino asit olan arginin’e dönüştürülecek, amino asit citrulline yönünden zengindir. Karpuzun içinde ayrıca bolca, kas arttırıcı IGF-1 seviyesini arttıran bir bitkisel kimyasal olan, likopen de bulunur.

 • Besin Değerleri(1 dilim)meyve5
  86 kalori
  2 gr protein
  22 gr karbonhidrat
  0 gr yağ
  1 gr lif

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!