Fit HubAntrenmanİnce Barlar Kalın Kaslar

İnce Barlar Kalın Kaslar

Gittiğiniz spor salonundaki bazı barbell’lerin tuttuğunuz yerlerinin diğerlerinden daha kalın olduğuna dikkat ettiniz mi?

Genelde bu önemsiz bir ayrıntıdır ama eğer fark ettiyseniz daha ince bar kullandığınızda daha fazla ağırlık kaldırır, daha çok tekrar yapar ya da ‘bench press’ yaparken göğüs kaslarınızda daha fazla baskı hissedersiniz.

San Francisco State Üniversitesi’nden bir araştırmaya göre bunun nedeni barın ağırlığı değil de göğüslerinizdeki kas aktivitesi olabilir.

Araştırmacılar ‘bench press’ yapan deneklerden standart 2.5 cm Olimpik bar ya da 5 santim “fat bar” kullanmalarını istediler. Daha ince barda göğüs kaslarındaki aktivitenin kalın bara kıyasla yüzde 35 daha fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar daha ince barın göğüs kaslarında neden daha fazla kas aktivitesine yol açtığından emin olmasalar da bu yine de ilginç bir bulgudur.

Spor salonlarındaki barlar genelde 2.5 cm’dir, bazıları, 2.75 ya da 3’tür. Bu küçük farkın göğüs kas aktiviteniz üzerindeki etkisi büyük olabilir, dolayısıyla mümkün olduğunca ince bar kullanın.

1 Yorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!