Fit HubSağlıkHindistan Cevizi Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Yazar: Cansu Beril Kızılırmak

Hindistan cevizi yağının geçmişi antik çağlara kadar dayanmaktadır. Kendisine ilk defa rastlanılan kayıtlar ise, M.S. 5. yüzyıl Antik Mısır’ını işaret etmektedir. Ancak Hindistan cevizi yağı tarih boyunca pek çok uygarlığın ve insanın kalori kaynağı olmayı da başarmıştır.

Zeytin ve Hindistan cevizi, yüzyıllardır yağları en faydalı bitkiler olarak bilinirler. Ancak, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’ne göre Hindistan cevizi yağının bilimsel faydaları literatüre geçmiş değildir. Bu nedenle net söylemlerde bulunmak yanlış olacaktır. Yine de köklü geçmişine rağmen Hindistan cevizi yağı son yıllarda popülaritesini daha da bir artırmıştır.

Hindistan cevizi yağı, diğer adıyla Cocos nucifera, Hindistan cevizi meyvesinden elde edilir. Beslenmede de sıkça kullanılan bir yağ olmasına rağmen Hindistan cevizi yağı özellikle cilt bakımı, kozmetik, gıda ve emülgatör olarak sıkça kullanılmaktadır. Bu yağ suda çözünür bir yapıya sahip değildir. Bulunduğu ortama göre formu değişen Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığında sıvı halde bulunur. Daha sıcak ortamlarda saklandığında ise rengi berraklaşan ve iyice sıvılaşan bu yağ soğuk ortamlarda beyaz ve katı bir kıvam alır. Bu meyvenin yağı, Hindistan cevizi sütü ve kreması genelde aynı şey sanılır ancak birbirlerinden farklıdır. Hindistan cevizi suyu ve kreması, meyvenin rendelenmiş halinden elde edilir. Yağı ise preslenerek çıkarılır.

Hindistan cevizinin beyaz kısmının kurutulması ve soğuk sıkımı ile elde edilen yağın faydaları bilimsel olmasa da gözle görülür farklar yaratmaktadır.

Ağırlık Yöntemi

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ içerir. Bu yağ karaciğer tarafından işlenir. Dolayısıyla vücudumuz onu yağ olarak depolamak yerine süratle enerji döngüsüne sokar. İnsana enerji vererek zindeliği artıran Hindistan cevizi yağı tokluk hissini artırıp açlığı yatıştırmada de etkilidir.

Organik Hindistan cevizi yağı lipoliz dediğimiz yağ yakımını da desteklemektedir. Bu nedenle, ölçülü tüketilmesi önemlidir.

Detaylı bilgi için “Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kanser Savaşçısı

Hormon dengeleyici özelliğe sahip Hindistan cevizi yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Karaciğeri koruyan, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonlarına iyi gelen bu yağ, zengin antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin saldırısını yavaşlatmaya ve durdurmaya yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kanser tedavilerine bile pozitif etki sağlayabilir.

Mutfağınızda Hindistan Cevizi Yağına Yer Açın

Hindistan cevizi yağı en zengin doymuş yağ kaynaklarından biridir. Ancak, zeytinyağı da dahil olmak üzere birçok yağ ısıtıldığında oksitlenebilirken doğal Hindistan cevizi yağı kimyasal yapısını koruyarak sağlığı tehdit edici toksinlere dönüşmez. Bu nedenle kızartma gibi yiyeceklerde kullanmak için doğru bir tercih olabilir.

Cilt Sorunlarını Giderir

Hindistan cevizi yağından bahsederken, yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklar ve lekeler, akneler ve egzamalar için şifa niyetine bir yağdır diyebiliriz. Sağlıklı ciltler için de kullanılan Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği oldukça fazladır ve cildi canlandırır. Yalnızca kuru ciltlere değil karma ve yağlı cilt tiplerine de uygun olmasıyla Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan ve kremlerden ayrılır.

Hindistan cevizi yağı sadece cildi nemlendirmede değil temizlemede de etkilidir. Ayrıca egzama, kepek, dermatit, sedef hastalığı ve ayak mantarı gibi cilt sorunlara da Hindistan cevizi yağı oldukça iyi gelecektir. Hindistan cevizi yağı saç beslemede de oldukça başarılıdır.

Güneşe Çıkanlara Dikkat

Yaz aylarının gelmesiyle tatil planları yapılmaya başlandı. Gün ışığından yararlanırken cildimize olası bir zarar vermemiz durumunda yine Hindistan cevizi yağından medet umabiliriz. Vücudumuzu ve güneş yanıklarımızı temizledikten sonra Hindistan cevizi yağıyla nazikçe yapılan masaj, soyulmayı ve aşırı kurumayı önleyecek, cildinizi nemlendirecektir.

Bebek Sağlığı

Bebeğinizde oluşan pişiklerde ve zorlu geçebilen diş çıkarma sürecinde özellikle Hindistan cevizi yağı aklınıza gelebilir. Hindistan cevizi yağı, pişikleri iyileştirme etkisine sahiptir. Yetişkinlerde de hem sağlıklı hem de hasarlı ciltler için kullanılan Hindistan cevizi yağı, bebeğinizin hassas cildine de iyi gelecektir.

Diş çıkarma sürecinde ise Hindistan cevizi yağını bebeğinizin damağına sürerek hem damağın yumuşamasını hem de bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

İşlenmemiş organik yapısı ile Hindistan cevizi yağının faydaları oldukça fazladır ve tüketebileceğiniz en sağlıklı yağlardandır. Saymakla bitmeyen faydaları ile Hindistan cevizi yağını hayatınıza dahil etmeye başlayabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!