Fit HubSağlıkHamilelik Takvimine Göre Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Takvimine Göre Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri birçok farklı şekilde kendini gösterebilse de emin olmanın tek kesin yolu, erken hamilelik testi yaptırmaktır. Ancak, olasılığa işaret eden erken gebelik belirtileri vardır. “En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?” sorusunun yanıtı da bünyeden bünyeye değişim gösterse de 2-3 haftada dahi görülebilmektedir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadın farklıdır ve hamilelik deneyimleri de buna göre değişim göstermektedir. Aynı belirtileri gösteren iki kadından biri gebelik testi yaptırdığında pozitif çıkabilirken diğerinde negatif sonuç alınabilir.

Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri sık sık adet sırasında karşılaştığınız semptomlar ile benzerlik gösterdiğinden, gebelik durumu fark edilmeyebilir.

Aşağıda listelediğimiz hamileliğin en yaygın erken belirtilerinin gebeliğin yanı sıra başka sebeplerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu belirtilerden bazılarının farkına varmanızın mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmeyeceğini belirtmeliyiz. Kesin olarak söyleyebilmenin tek yolu bir hamilelik testidir.

1.Lekelenme ve Kramp

erken-hamile

Döllenmiş yumurta uterus duvarına yapışır bu sebeple gebeliğin ilk belirtilerinden biri lekelenme ve bazen de kramp olabilmektedir.

Buna implantasyon kanaması denilir. Yumurta döllendikten sonra altı ila 12 gün arasında meydana gelir.

Kramplar adet kramplarına benzeyebilir, bu nedenle bazı kadınlar regl dönemlerinin başlangıcı ile karıştırabilmektedir. Bununla birlikte, kanama ve kramplar hafiftir.

Ayrıca gebelik belirtileri gösteren kadınlar kanamanın yanı sıra, vajinadan beyaz, sütsü bir akıntı geldiğini de fark edebilir. Bu, vajinanın duvarlarının kalınlaşmasıyla ilgilidir. Erken hamilelik belirtisi akıntı çoğu zaman zararsızdır.

Hamilelik boyunca devam edebilen bu akıntı tipik olarak tedavi gerektirmez. Ancak akıntı yanma ve kaşıntı hissi ile ilgili kötü bir kokuyu da beraberinde getiriyorsa, doktorunuza bakteri enfeksiyonu konusunda kontrol için başvurmanız doğru olacaktır.

2.Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler

Göğüslerde oluşan değişiklikler en erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınların hormon seviyeleri, gebe kaldıktan sonra hızla değişir. Bu hormon değişimleri nedeniyle göğüslerde bir hafta ile iki hafta arasında şişme meydana gelir, hafif ağrılı hissedilebilir. Ya da daha ağır ya da daha dolgun hissedebilirler ya da dokunuş hissi hissedebilirler. Areola denen memelerin etrafındaki alan da kararabilir.

3.Yorgunluk

gebe-belirti

 

Çok yorgun hissetmek hamilelikte normaldir, bu belirti en erken başlayan semptomlardandır. Kadınlar gebelik başladıktan bir hafta sonra olağan dışı bir yorgunluk hissetmeye başlayabilir. Baş ağrısı ve sırt ağrısı birçok gebe kadının şikayetleri arasında yer almaktadır.

Çoğu zaman kan şekerinin düşük olması, kan basıncının düşmesi ve kan üretimindeki artış gibi diğer şeylerin de, progesteron adı verilen hormonun yüksek seviyesiyle ilişkilidir.

Yorgunluk hamilelikle ilgiliyse, bol bol dinlenmek önemlidir. Protein ve demir açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek, halsizliğin giderilmesine yardımcı olabilir.

4.Mide Bulantısı

erken-gebe

Mide bulantısı, gebeliğin en bilinen belirtisidir. Ama her hamile kadında bu belirti ortaya çıkmayabilir.

Mide bulantısının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak gebelik hormonları bu semptoma katkıda bulunabilir. Hamilelik sırasında bulantı, günün herhangi bir saatinde olabilir, ancak genellikle sabahları ortaya çıkar.

Ayrıca, bazı kadınlar hamile olduklarında bazı yiyecekleri canları ister. Bu aynı zamanda hormonal değişiklikler ile ilgilidir. Etkisi o kadar güçlü olabilir ki, en sevmediği yemeklerin düşüncesi bile hamile bir kadının iştahını açabilir.

5.Adet Gecikmesi

hamile-belirti

Hamileliğin en belirgin erken gebelik belirtileri (çoğu kadının hamilelik testi almasını gerektiren) arasında ilk sırada geciken regl dönemi gelmektedir. Ancak regl gecikmeleri hamilelikten kaynaklanmaz.

Ayrıca, bazı kadınlar hamilelik sırasında da miktar olarak az olsa da adet görebilirler. Kanaması olan gebelerin ne zaman ciddi ne zaman önemsememeleri gereken bir durum yaşadıklarını doktorlarından öğrenmeleri önemlidir.

Hamileliğin yanı sıra regl döneminin gecikmesi için de sebepler vardır. Çok fazla kilo aldığınızda veya kaybettiğinizde bu durum görülebilir. Hormonal problemler, yorgunluk veya stres diğer olasılıklar arasındadır. Bazı kadınlar doğum kontrol haplarını bıraktıkları zamanlar adet gecikmesi yaşarlar.

6.Gebelikte Diğer Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik hormonal dengesinde değişiklikler getirir. Ve bu aşağıdakileri içeren diğer belirtilere neden olabilir:

Hamileliğin en erken belirtileri arasında yer alan sık idrara çıkmak bunlardan en sık görülenidir. Birçok kadın için bu, gebelik başlangıcından sonraki altıncı ya da sekizinci haftalarda başlar. Her ne kadar bu bir idrar yolu enfeksiyonu, diyabet veya aşırı sıvı tüketmek sebeplerinden de oluşabilse de, eğer gebelik belirtileri arasında yer alan diğer başka semptomları da yaşıyorsanız, büyük olasılıkla hormonal düzeylerden kaynaklanmaktadır.

En erken gebelik belirtileri arasındaki bir diğer semptom ise kabızlıktır. Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun daha yüksek seviyelerde olması kabızlık sonucunu doğurabilmektedir. Progesteron, bağırsaklarınızdan yiyeceklerin daha yavaş geçmesine neden olur. Sorunu çözmek için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda yüksek lifli yiyecekler yiyin.

Ruh hali değişimleri de gebelik belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bunlar özellikle ilk haftalarda yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu değişimler de hormonlardaki farklılaşma ile ilintilidir.

Baş dönmesi ve bayılma düşük kan basıncını ve düşük kan şekerinin sonucu olarak gebelik döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Hamile bir kadın tüm bu semptomlara sahip olabilir veya belki sadece bir veya iki tanesini sergiliyor da olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri devam ediyorsa, doktorunuza başvurun, böylece sebebin gebelikten mi kaynaklandığını erken gebelik testi yoluyla kesin olarak öğrenebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!