Fit HubBeslenmeGüç Artıran En İyi 4 Takviye

Güç Artıran En İyi 4 Takviye

Yazan Courtney Anaya

Hep istediğiniz fiziğe sahip olmanız için bol bol enerjiye ve de terlemeye ihtiyacınız var. İlkin kaslarınızın ne kadar ağırlığa dayanabildiğini gösteren (çekme, esneme ve sıkma) sapasağlam bir temel inşa etmeniz lazım. Temeli inşa ettikten sonra üzerine sağlam katlar çıkmak ise en kolayı. Tabi doğru yolu izlediğiniz sürece.

En iyi supplementler hangisi sorusunun cevabını layığıyla vermek gerekir. Supplement ya da takviye, yiyeceklerden yeterli miktarda alamadığımız, bazı durumlarda ise hiç alamadığımız tüm besin değerlerini dışardan almamızı sağlayan gıda takviyeleridir. Supplementler denildiğinde halen daha insanların aklına ilk gelen protein tozu olsa da, bu takviyeler amino asitler, vitaminler ve mineraller, esansiyel yağ asitleri, doğal ürünler ve probiyotikler gibi pek çok ürünü içerisinde bulunduran geniş bir ailedir. Burada unutulmaması gereken şey, supplementlerin bir ilaç değil, gıda takviyesi olduğudur. Dolayısıyla bilinçli ve doğru şekilde kullanıldıklarında, kapasitenizi yükseltmenizde ve yağsız, kaslı bir fizik geliştirebilmenizde size yardımcı olacaklardır.

Burada sizin için sıraladığımız güç arttırıcı takviyeleri alarak kendinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

L-Arjinin

Nitrik oksit (NO) arttırıcılar kan akışını çoğaltarak kaslara antrenman sırasında daha hacimli bir şişkinlik verir. Kas ivmesini devam ettirmek için NO üretimini arttıran L-arjinin takviyesi almayı düşünün. İleri Araştırmalar Dergisinde çıkan bir incelemeye göre antrenman öncesinde L-arjinin almak kas kuvvetinde ve kütlesinde büyük bir artış sağlayabiliyor. Antrenman öncesi içtiğiniz amino asit içeceğinize katarak kaslarınızı çok daha iyi besleyebilirsiniz.

Beta-Alanin

Karnosin amino asidinin öncülü olduğu için bu takviye yorgunluğu azaltarak kas kuvvetinin muhafazasını destekliyor. Karnosin, ağırlık kaldırma gibi hızlıca yapılan devinimler sırasında çalışan tip II (çabuk seğiren) kas liflerinde üretilir. Kas pH’ını düzenleyerek asitlere tampon olur. Yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında karnosin, daha üstün çalışma kapasitesi sağlamak için laktik asit birikmesini engeller ki bu, kas kuvvetinin iyi bir göstergesidir. Araştırmalar beta-alaninin direnç antrenmanı sırasında hacmi yükselterek yorgunluğu azalttığına işaret ediyor.

D Vitamini

Western Ontario Üniversitesi!nin toplu bir analizinde, günlük 800-1.000 IU D vitamini almanın yaşlı yetişkinlerde kas dayanıklılığında ve dengesinde artış sağladığı bulundu. D vitamini, kolesterol-steroid türevi bir hormon olup kas dokularında D vitamini alıcıları olduğu düşünülmektedir. Yani yeterli miktarda D vitamini alırsanız performansınızı arttırabilirsiniz.

 Taurin

Bu amino asit yürek, beyin, çizgili kaslar, özellikle de çabuk seğiren kas liflerinde yüksek miktarda mevcuttur. Ancak vücut ağırlık kaldırma gibi ciddi miktarda bir baskı altında kaldığında taurin seviyeleri düşer. Uygulamalı Fizyoloji Dergisi, iki haftalık taurin takviyesinin çabuk seğiren kas liflerindeki taurin seviyelerini %40 arttırdığını ve kas gücü üretiminde %19 artış sağladığını buldu. Diğer araştırmalara göre ise taurin kas hücrelerine daha çok kalsiyum salınmasını tetikleyerek daha güçlü kasılmalar meydana getiriyor.

Kaslanmanın 3 Yolu Daha

Vitamin

Eklemlerinizi sağlıklı tutmak için vücudunuzda bol bol balıkyağı ve C vitamini depolayın. Balıkyağında iltihaplanma karşıtı Omega 3 vardır. C vitamini ise, özellikle ağırlık kaldırırken eklemlerin daha güçlü olmasına yarayan kolajen üretimine yardımcı olur.

Kreatin

Kreatin vücuda enerji saplar. Zorlu antrenmanlarda takviyelerin sebep olduğu şişkinliği engellemek için tropikal olarak kullanılabilen kreatin spreyleri deneyin.

Whey Protein

Whey protein sadece kaslarınızı beslemekle kalmaz, aynı zamanda kuvveti de arttırır. Yapılan bir çalışmaya göre, antrenman sonrasında BCAA içerken whey protein içmek, yağsız kütleyi ve kas kuvvetini arttırıyor. En iyi BCAA hangisi, hangi protein tozu size uygun hemen bulup gücünüze güç katmaya başlayın.

Unutmayın; iyi ve daha iyi arasındaki fark doğru takviye kullanımından geçer.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!