Fit HubAntrenmanGrage Makinelere Karşı

Grage Makinelere Karşı

Yazan Jeff Tomko /// Fotoğraflar Javier Hernandez

Fitness girişimcisi James Grage, ailesiyle daha fazla zaman geçirebilmek için direnç bantlarını alarak spor salonunu terk etti. Aldığı sonuçlara bakılacak olursa, tekrar geri dönecekmiş gibi de gözükmüyor.

Fitness Direnç Lastiği Müdavimi Olmak İçin Sebepler

Zaman en değerli varlığımız ve işinizi inşa etmek ile ailenizle zaman geçirmek asıl öncelikleriniz olduğun- da, spor salonu seanslarına gitmek için trafikte geçirdiğiniz onca zaman, gerçekten bir vakit kaybı gibi gelebilir. Birkaç yıl önce bu senaryo, fitness girişimcisi James Grage’ın hayatının gerçek bir parçası haline geldi: Eşiyle ve çocuklarıyla nasıl mümkün olduğunca fazla zaman geçirebilir ve yine de iyi bir antrenman yapabilirdi? Onun çözümü: direnç bantları! Güçlendirmesi ile popüler olan ancak günlük spor salonu müdavimleri için gizemini koruyan bu uzun esnek mekanizmalar… Grage yaklaşık üç yıl önce düzenli olarak direnç bandı kullanmaya başladı. Açıları ve varyasyonları ile oynadıktan sonra, kendisi için bir tüm vücut rutini geliştirdi. Spor salonunda aldığı sonuçları alabiliyordu ve daha da iyisi kızıyla oyun zamanını kaçırmıyordu! “Çocuklarımdan zaman alıyordum” diyor. “Onları her gece sadece birkaç saat göreceksem, spor salonuna gitmenin anlamı ne! Fitness benim için önemliydi, ama çocuklarımdan daha önemli değildi. ”

Direnç Bandı İle Kas Yapmak Mümkün

Grage, sadece bant antrenmanları ile spor yapmanın mümkün olduğu fikrini göstermek için kendi markasını yarattı. Mobilite ve direnç bandı eklemler söz konusu olduğunda daha güvenlidirler ve her yere götürülecek kadar ergonomik olmalarının yanında çok yönlüdürler. Üstelik bantlar, serbest ağırlık kaldırırken atlayabileceğiniz daha küçük ve dengeleyici kasları çalıştırmanızı da sağlar diyor Grage ve ekliyor “güç kazanmanıza gerçekten yardımcı olabilirler. Grage, “Bildiğiniz pilates direnç bandı, serbest ağırlıklarla taklit edemeyeceğiniz birçok hareket olanağı sunuyor, çünkü sadece dikey düzlemlerde dirence sahiptirler” diyor. “Yani, özellikle kaslara farklı açılardan yüklenerek yaratabileceğiniz çok daha fazla hareket çeşitliliği söz konusu.” Kısacası artık hem ailenizle birlikte olabilir hem de sağlam bir egzersiz yapabilirsiniz, hiçbirinden taviz vermenize gerek yok. “Eskiden ‘Keşke daha fazla zaman yaratabilseydim’ diye düşünürdüm. “Ama gerçek şu ki bantlar daha iyi verimlilikle daha fazla zaman yaratmaya fazlasıyla yardımcı oldular. Ve birdenbire, “Vay be, tam bir antrenmanı bitirdim. Üstelik ebeveyn sorumluluklarımı da berbat etmedim. ” diye böbürlenmeye başladım.

GÖĞÜS

Egzersiz: Single-Arm Chest Press

GRAGE’DEN TÜYO: “Baskı hareketleri için direnç bantları kullanırken, omuzlarınızı stabilize etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Bantlar sizi daha küçük stabilizatör kaslarınız üzerinde çalışmaya zorlar. Bunun ötesinde, chest press ve hatta flye yaparken sürekli gerginliğe sahip serbest hareket aralığı sağlar. Dambıl ile kollarınız dik konuma getirdikçe gerginliği kaybetmeye başlarsınız ve artık göğsünüzü çalıştırmıyor, bunun yerine tricepsleri çalıştırıyor olursunuz. Bantla çalışırken durum farklıdır, çünkü her seviyede farklı direnç yaratmış olursunuz ve bu sayede, en yüksek direnci elde edebilirsiniz. ”

OMUZ

Egzersiz: Overhead Press

GRAGE’DEN TÜYO: “Kafanızın tepesinde bir dambıl veya bar varken, ana taşıyıcılarınız trisepsleriniz ve deltoidlerinizdir. Ancak bunu yaparken daha küçük, stabilize edici kaslar o kadar da işe yaramaz. Bantlarla aynı presleme hareketini yapın. Ellerinizin bandın direnci ile çekildiğini göreceksiniz. Güçlü adamlar bile bu hareketi ilk kez denediklerinde kolları titrer. Bu küçük stabilizatör kaslar, stabilize olabilmek için izometrik olarak zorlanırlar ve bu süreçte de güçlenirler. Bu kaslara vurgu yapmak yaralanmaların önlenmesine yardımcı olabilir. Bantlar sihirli aletler değil, ancak stabilitenizi korumada serbest ağırlıklardan daha fazla yardımcı olacaklardır. ”

KOLLAR

Egzersiz: Overhead Triceps Extension, Staggered-Stance Curl

GRAGE’DEN TÜYO: “Kollar için bantları kullanarak, zorlu eksantrik kısmı kontrol edebilirsiniz ve tepe noktada maksimum direnç elde edersiniz. Bantlar size gerçekten yaratıcı olmak ve sizin için o mükemmel açıyı bulmak için farklı düzlemlerde antrenman yapabilme seçeneği sunar. ”

SIRT

Egzersiz: Bentover Row, Resistance Band Row

GRAGE’DEN TÜYO: Grage’den Tüyo: “Bantları kullandığımdan beri, gerçekten bir zihin-kas bağlantısını geliştirebildiğimi hissediyorum, bu da sırt kaslarımdaki bu derin kasılmaları dahi hissedebilmemi sağlıyor. Daha önce ağırlıklarla, çok fazla farkında değildim, çünkü ne kadar kilo o kadar iyi diye düşünürdüm. Artık gerçekten sırtımda odaklanabiliyorum. Bantları kullanıp, “Aman Tanrım! Sırtım şu an yanıyor” diyeni çok gördüm.

BACAK

Egzersiz: Front Lunge, Squat, Calf Raise

GRAGE’DEN TÜYO: “Kısaca söylemem gerekirse, en çok hoşuma giden şey, artık sırtıma bir ton ağırlık yüklemiyor oluşum. Kabul edelim, boynunuzu hafifçe arkaya çevirdiğiniz zaman bile yaralanmaya yatkın oluyorsunuz. ”

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!