Fit HubBeslenmeGöbek Eritmek İçin Yemeniz Gereken Yağ Yakan Yiyecekler 

Göbek Eritmek İçin Yemeniz Gereken Yağ Yakan Yiyecekler 

Göbek yaptım, mahvoldum, nasıl kilo vereceğim” gibi sizi üzen düşüncelerle bir köşeye çekilip tüm gün umutsuz bir şekilde kavanoz kavanoz çikolata kreması yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz. O göbek verilecek hem de lezzetli, yağ yakan yiyecekler ile!

Vücutta biriken yağlardan (özellikle bel bölgesinde pantolonlardan taşan ve göbek deliğinin altından çıkan) kurtulmak kimi zaman epey zorlayıcı olabiliyor. Hele ki vücudunuz olduğunuz kiloya ve yağ dokusuna alıştıysa işler biraz daha zorlaşıyor. Ancak bu durum size yardımcı olabilecek sağlıklı ve yağ yakan seçenekler olduğunu değiştirmiyor.

gobek-eritmek-icin-yag-yakan-yiyecekler

Kendinize üzülmekten ve göbeğim var demekten vazgeçmeniz gerek. Harekete geçmelisiniz. Yepyeni bir diyet listesi hazırlayarak, beslenme düzeninizi etraflıca ele almalı, yediklerinizi takip etmeli, porsiyonlarınızı kontrol etmeli ve istemediğiniz yağları eritmelisiniz.

Yemek Yemekten Korkmayın!

Göbek eritme yöntemleri size yemek yemeği tamamen kesin demiyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi porsiyon büyüklüklerinden besin değerlerine kadar, sizden besinlerinizi kontrol etmenizi istiyor. Ve size söz veriyoruz ilk 2 haftayı düzene koyduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor, yeter ki sisteminizi bozmayın.

Zayıflamak için aç kalma fikri mantıklı gibi görünüyor olsa da kas kaybı ve daha çok yağ tutma gibi ters sonuçlar yaratabiliyor. Bu yüzden biz her zaman kalorilerinizi belirli miktarları aşmadan azaltmanızı ancak yağ yakımınızı tetikleyecek seçimler yapmanızı öneriyoruz.

Bu aşamada sizinle paylaşmak istediğimiz, günlük hayatta da keyifle tükettiğiniz yiyeceklerden yağ yakıcı olanları aşağıda sıralıyoruz:

1. Kahve

gobek-eritmek-icin-yag-yakan-yiyecekler

Her gün en az 1 fincan içtiğiniz kahve, kilo verme konusunda size en çok yardımcı olacak içeceklerden biri!

Bu sebeple ilk olarak kahve ile başlamak istedik. Kahvenin yağ yakıcı etkisini etken maddesi kafein sağlıyor. Kafein, sizin merkezi sinir sisteminizi uyararak uykunuzun açılmasına ve dikkatinizin artmasına yardımcı olduğu gibi yağ yakıcı etki de sağlıyor. Kahveyi inceleyen birçok araştırma mevcut. Bunlardan bir tanesinde antrenmandan 1 saat önce kahve içen 9 kişi ile kahve içmeyen bir grup kişi karşılaştırılıyor. Araştırma sonucunda kahve tüketen grubun diğer gruba göre nerdeyse iki kat fazla yağ yaktıkları ve %17 daha uzun süre antrenman yaptıkları görülmüş. (1)

2. Zeytin Yağı

Dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı yağının zeytin yağı olduğunu gururla söylüyoruz.

Ana vatanı Akdeniz kıyıları olan zeytin yağı hepimizin evinde var değil mi? Ne yemek yapıyorsanız korkmadan çekinmeden zeytin yağı kullanabilirsiniz. Bazı araştırmalar, zeytin yağının metabolik hızı ve yağ yakımını arttırdığını göstermektedir. (2, 3, 4)

3. Bitter Çikolata

gobek-eritmek-icin-yag-yakan-yiyecekler

Çikolata her zaman düşmanınız değil.

Çok şeker tüketimine maruz kalmak kilo yapan faktörlerden biri olsa da; kakao, tok tutucu ve insülin direncini engelleyici özellikleri ile çikolata severleri kurtaran bir besin.

2010 yılında Hollanda’da yayınlanan bir yazıda bitter çikolatanın yoğun kakaosu sayesinde, insülin direncini engellediği ve ghrelin seviyelerini düşürdüğü görülmüş. Araştırmadaki 12 kadın bitter çikolata tükettikten sonra daha az yemek yemiş ve daha çok doyduklarını belirtmişler. Şeker oranı az kakao oranı yüksek çikolatalardan yemek öncesi küçük bir parça yiyerek daha hızlı doyabilirsiniz. (5)

4. Greyfurt

Birçok araştırma greyfurtun harika bir kilo verdirici meyve olduğunu kabul ediyor. 12 hafta süren bir araştırmada öğünlerden önce yarım greyfurt yiyen fazla kilolu kişilerin ilk 4 haftada 2.5 kilo; 12 haftanın sonunda ise 5.5 kilo verdikleri görülmüş.

Ayrıca greyfurt içerisindeki yoğun lif oranı ile de sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak şişkinlik probleminin üstesinden gelebiliyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

5. Yumurta

gobek-eritmek-icin-yag-yakan-yiyecekler

Kahvaltının vazgeçilmez parçası, güne zinde başlamanın anahtarı yumurta listemizin son yiyeceği.

1 orta boy yumurta yaklaşık olarak 70 kalori ediyor. Bu mucizevi yiyecek, %10 değerlerinde proteine sahip. İçerisindeki protein sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Böylece kahvaltı sonrası ya da herhangi bir zamanda yumurta yedikten sonra uzun süre açlık hissetmiyorsunuz bu da yiyebileceğiniz atıştırmalık alternatiflerini ve kalori alımınızı otomatik olarak azaltıyor.

Yumurta üzerinde yapılan bazı araştırmalarda yumurtanın metabolizma hızını %20-35 aralığında arttırdığı da görülmüş. (6)

Bu 5 yiyecek ve içecek, göbek eritme konusunda size yardımcı olacaktır. Hepsi kolaylıkla alabileceğiniz, tüm marketlerde bulabileceğiniz ürünlerdir. Bu yiyeceklerin yanında su tüketiminize de özen göstermenizi tavsiye ederiz. Su tüketimi, sindirim sisteminizi ve metabolizmanızı rahatlatacak ve hızlandıracak en önemli faktörlerden biridir.

2 YORUMLAR

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!