Fit HubAntrenmanAntrenman Öncesi Evde Isınma Hareketleri

Antrenman Öncesi Evde Isınma Hareketleri

Bir süre ara verdikten sonra spora başladığınız ertesi gün bütün vücudunuz ağrıyor mu? Ya da uzun zamandır yapmadığınız bir hareketi tekrar programınıza eklediğinizde çalıştırdığınız bölgenin sancısından ve gerginliğinden duramıyor musunuz? Tüm bu şikayetlerinizin nedeni spor öncesi ısınma hareketleri yapmamanız olabilir.

Isınma egzersizleri, herkesin gerekliliğini çok iyi bildiği ama ya atladığı, ya da üşendiği veya zaman kaybı olarak düşündüğü için yapmadığı aşamalardan biri. Nasıl ki ağırlık antrenmanlarını, kardiyoyu veya günlük egzersizleri sağlıklı ve fit kalmak için yapıyorsak; ısınma hareketlerini de en az bu amaçlar kadar dikkate almalıyız. Çünkü sağlıklı kalabilmenin şartlarından biri de spor yaparken direkt antrenmana geçerek vücudumuza şok etkisi yaratmak yerine bünyemizi yoğun bir hareketliliğe hazırlamaktır. Sonuçta hepimiz evde, işte ya da okulda günümüzün önemli bir bölümünü oturarak geçiriyoruz. Bazen aniden oturduğumuz yerden kalktığımızda bile tansiyonumuzun düştüğü, gözlerimizin karardığı oluyor değil mi? İşte bu nedenle spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmamız gerek.

COVID-19 nedeniyle önümüzdeki birkaç ayı daha evde geçireceğiz gibi görünüyor. Dolayısıyla bu, gün içinde daha az hareket edeceğimiz anlamına geliyor. Öyleyse hareketsizliğinizi kıracak antrenman programlarını değerlendirmenin tam sırası!

Bu yazımızda size vücudunuzu antrenmanlarınıza hazırlayacak ısınma hareketlerine yer verdik. Judo ve crossfit koçu Mervan Kaygu, sizlere antrenman öncesinde kolayca uygulayabileceğiniz spor öncesi ısınma hareketleri içeren bir video hazırladı. Mervan Kaygu ile birlikte eş zamanlı olarak yapabileceğiniz evde ısınma hareketleri serisini, video ve videoda yer alan egzersizlerle birlikte aşağıda paylaşıyoruz.

  • Jumping Jack 2×15
  • Inch Worm 2×10 
  • Lunge and Twist 2×10 (her bacak için)
  • SLR Deadlift 2×10 (her bacak için)
  • Squat and Twist 2×10 (her bacak için)
  • Dynamic Squat Stretch 2×10
  • Single Leg Bridge 2×10 (her bacak için)

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!