Fit HubBeslenmeEvde Hazırlayabileceğiniz Zayıflama Çayı Tarifleri

Evde Hazırlayabileceğiniz Zayıflama Çayı Tarifleri

Yazan Merve Doyranlı

Çay sadece bizim ülkemizde değil, dünya genelinde de en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Çay içmenin hücreleri hasardan koruma, kalp krizi riskini azaltma gibi birçok faydası vardır. Yapılan bazı çalışmalar çayın kilo kaybı ve bel çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle bazı tip bitki çaylarında bu etkiler oldukça yüksek orandadır. Şimdi sizinle zayıflamaya yardımcı olan beş adet bitkisel zayıflama çayı tarifi paylaşacağım.  Malzemelerinizi hazırlayın, bu çaylarla diyetinizden en iyi sonucu alacaksınız!

Yeşil Çay ile Metabolizmanızı Harekete Geçirin

Yeşil çay, birçok faydası olan çok kıymetli bir çay türüdür. Çinliler ve Japonlar her yemekten sonra içtikleri yeşil çay sayesinde yüzyıllardır kendileri için sağlıklı bir hayat tarzını desteklerler. Yeşil çay kateşinler dediğimiz güçlü içerikleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır, enerji seviyesini yükseltir ve yağ depolarını azaltır.

The Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir makalede, yeşil çayın metabolizma hızını arttığı ve kilo kaybını sağladığına dair bulgular yayımlandı. Çalışmada bir grup yeşil çay içmezken, diğer bir gruba günde iki fincan yeşil çay; üçünü guruba ise günde dört fincan yeşil çay içirilmiş. Sekiz haftalık çalışma sonucunda günde dört fincan yeşil çay içen grubun kilosu, bel çevresi ve vücut kitle indeksi önemli oranlarda azalmalar gözlenmiş. Yeşil çayın gerçek bir metabolizma hızlandırıcısı olduğunu kanıtlayan birçok çalışma mevcut. Bunu kanıtlayan çalışmalardan birinde, yeşil çayın yağ hücrelerini uyardığı ve karaciğerde enerjiye dönüşmesini hızlandırdığı ortaya çıkarılmış. Söz konusu çalışmaya katılan bireyler, günde dört beş fincan yeşil çay içip günlük rutinlerine 25 dakikalık egzersizler eklemişler. Araştırma sonucunda ise, düzenli egzersizle beraber yeşil çay içen grubun içmeyenlere göre 0,5 kg daha fazla yağ kaybettiği gözlemlenmiş. Özetle, yeşil çay zayıflatır mı sorusuna, “evet” şeklinde cevap verilebilir.

Yeşil çay harikalar yaratıyor olsa da etkili yağ yakımı için içeceğiniz yeşil çayın cinsi ve kalitesi de oldukça önemli bir nokta! Japon çaylarından maça çayı veya sencha fuji yeşil çay hem bitkisel hem de tatlı aromalı oluşuyla tercihiniz olabilir. Çin yeşil çaylarından ise formosa gunpowder yeşil çay daha güçlü aroma sevenlerin tercih edebileceği etkili ve sağlıklı bir çaydır.

Ayrıca unutmayın, çayınızı ne kadar demlerseniz o kadar faydası artar!

Buzlu Ferahlatıcı Yeşil Çay Tarifi

 • 1 poşet yeşil çay
 • 1 kupa kaynamış su
 • Limon dilimleri
 • 1 tutam toz zencefil

Yapılışı

Yeşil çayınızı, limon dilimlerini ve toz zencefili büyük bir kupaya alın. Kaynamış su ile 3-4 dakika boyunca demleyin.  Daha sonra bir süzgeç yardımı ile süzün. Oda sıcaklığına geldikten sonra bol buz ve limon dilimleriyle servis edin.

Açlık Krizlerinizi Nane Çayı ile önleyin

Kilo vermenin en önemli kısmı sağlıklı bir diyet rutinini sürdürebilmektir. Kimi zaman sağlıklı alternatifler üretemeyebiliyoruz veya bulamayabiliyoruz. Kimi zamanda sağlığa uygun olmayan ve kötü alışkanlıklara döndürme ihtimali çok yüksek olan şekerli, tuzlu ve yağlı gıdaları aşerebiliyoruz. Nane çayı içmek bu tarz atakların önüne geçiyor ve hızlı kilo verme hedefinize daha sağlam sarılmanıza yardımcı oluyor. Nane çayının bu yardımcı etkisinin bilimsel yönü ise şöyle; The Journal of Neurological and Orthopedic Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, saatte bir nane yağı koklayan grubun aylık ortalama 2,5 kg kadar daha fazla verdiği görülüyor. Aromaterapistler bu etkiyi şöyle açıklıyorlar; nane kokusu beyinde açlık duygusunu azaltan bir kimyasal reaksiyonu tetikliyor ve bu sayede kişi yemekle olan ilişkisini daha sağlıklı yönetebiliyor. Nane çayı ayrıca yemek sonrası şişliği de aldığı için kişiler diyet süresini daha konforlu geçirebiliyor.

Açlığı Bastıran Nane Çayı Tarifi

 • 10-15 yaprak taze nane
 • 1 kupa kaynamış su
 • Tatlandırmak için; 1 çay kaşığı bal (opsiyonel)

Yapılışı

Büyük bir kupaya kaynamış suyu ve nane yapraklarını koyun. Üzerini kapatarak demlenmesi için 5-10 dakika kadar bekleyin. Nane yapraklarını süzerek servis edin. İsterseniz tatlandırmak için 1 çay kaşığı organik bal ilavesi yapın.

Enerjinizi Oolong Çayı ile Yükseltin!

Kilo verirken en zor şeylerden biri de disiplinli bir diyeti ve düzenli bir egzersiz planını yan yana götürebilmek. Oolong veya siyah ejder çayı, ikisini bir arada götürmenize yardımcı olur. Oolong çayı da yeşil çay gibi kateşin bakımından oldukça zengindir. Kateşinler yağ yakımı sürecini hızlandıran, enerji metabolizmasını arttıran ve yağın metabolize olmasını kolaylaştıran mucize bir bileşiktir. Mükemmel aroması sayesinde içmesi de oldukça keyifli olan bu çayı mutlaka deneyin.  The Chinese Journal of Integrative Medicine dergisinde yayımlanan bir makalede Oolong çayının yağ yakımına etkileri incelenmiş. 102 obez kişiyle yapılan bu çalışmada kişilere altı hafta boyunca Oolong çayı verilmiş. Çalışmanın sonucunda katılımcıların %70’i bir kilo kaybederken Oolong içen %22’s, üç kilo kaybetmiş.

Araştırmacılar Oolong’taki uygun kafein miktarının enerji seviyesinde ve yağ yakımında etkili olduğunu söylemekteler. Oolong çayının tadı yeşil çaydan biraz daha güçlü olabilir. Markasına ve tipine göre farklı aromalar da içerebilir. Hem lezzetli bir ara öğün olması için hem de yağ yakımını hızlandırması için sütlü Oolong çayı tarifimi mutlaka deneyin.

Sütlü Oolong Çayı

 • 1 bardak süt
 • 1 poşet olong çayı
 • Çubuk tarçın
 • Karanfil

Yapılışı

Süt ve poşet çayı bir cezveye alıp kaynama sıcaklığına gelene kadar ısıtın. Daha sonra çubuk tarçın ve karanfil ekleyip demlemesi için kenara alın. 3-4 dakika demlendikten sonra servis yapın.

Yağlanmayı Beyaz Çay ile Durdurun!

Beyaz çay en doğal ve en sağlıklı çaylardan biridir. Bu çay diğer çaylar gibi işlenmez. Toplanır, güneşte kurutulur ve size en yakın markette raftaki yerini alır. Diğer işlenmiş çaylarla kıyaslandığında daha fazla kateşin ve polifenol içerir. Bu içerikler yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellerler.  The Journal of Nutrition and Metabolism dergisinde yayımlanan bir çalışmada beyaz çayın yağ hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar beyaz çayın içinde bulunan EGCG isimli antioksidanın yağ hücrelerinin formunu korumaya yardımcı olduğu ve yağlanmayı azaltmada etkili olduğunu bulunmuştur. Ayrıca bu antioksidanın yağ hücrelerinin yıkımını hızlandırdığı da görülmüştür.

Yazlık Şeftalili Beyaz Çay Tarifi

 • 1 kupa kaynamış su
 • 1 poşet beyaz çay
 • Şeftali dilimleri

Yapılışı

Kaynamış suyu beyaz çayın içine ekleyerek 6-8 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra şeftali dilimleri ile servis edin.

Afiyet olsun!

En İyi Sağlıklı ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri“ni öğrenmek için tıklayın!

Önceki İçerikOsteoporoz Nedir?
Sonraki İçerikKadınlar İçin Kas Rehberi

1 Yorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!