Fit HubSağlıkErkeklerde Meme Kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri

Herkesin bildiği gibi Ekim Ayı, Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Herkes meme kanserine yönelik çalışmalar ve paylaşımlar yaparak halkı bilinçlendirmeye çalışırken, biz de az karşılaşılması sebebiyle çok da üzerinde durulmayan bir konuya değinmek istedik: erkeklerde meme kanseri. Meme kanserinin erkeklerde görülme sıklığı, belirtileri ve kanser riskini artıran tüm faktörleri bu yazımızda sizler için derledik!

Meme Kanserinden Etkilenen Erkek Sayısı

Meme kanseri kadınlarda çok sık görülen bir kanser çeşidi olmasına karşın, bu rahatsızlığın erkeklerde de görülebileceğini unutmamak gerekir.

Türkiye’de erkelerde görünen meme kanseri vakaları tüm vakaların %1-1.7’si kadardır. Kadınlarda görünen meme kanseri vakalarında olduğu gibi erkeklerde görünen vakalarda da son 25 yılda ciddi artışlar olmuştur. Her yıl erkeklere konulan meme kanseri teşhisi sayısı ortalama 300’dür ve bu sayı giderek artmaktadır.

Meme Kanserinin Olası Belirtileri

Erkeklerde meme kanserinin olası semptomları arasında elle hissedilen bir yumru veya şişlik, cilt buruşması, meme ucunun çekilmesi, meme ucunda akıntı, kızarıklık veya pullanmaya kadar birçok belirti bulunur. Ayrıca bazen kolunuzun altında veya köprücük kemiğinizin etrafında beliren bir şişlik meme kanseri belirtelerinden biridir ve lenf bezlerine sıçramış olma ihtimaline karşı oldukça ciddi bir durum teşkil eder.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Meme kanseri belirtilerini kontrol eden erkeklerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, göğüslerdeki göze çarpan boyut farkıdır. Aslında bakarsanız erkeklerin meme dokusu kadınlara göre çok daha az olduğu için, erkeklerin ve sağlık uzmanlarının küçük kitleleri hissetmesi kadınlara kıyasla daha kolaydır. Öte yandan, erkekler çok az meme dokusuna sahip oldukları için kanserin meme ucuna, memeyi örten cilde veya memenin altındaki kaslara ulaşması için çok fazla büyümesine gerek yoktur. Bu nedenle ilk teşhis anında, erkeklerde bulunan kitle kadınlara göre biraz daha küçük olsa da, genellikle yakın dokulara veya lenf bezlerine yayıldığı görülür. Yayılma derecesi, meme kanserinin en önemli faktörlerden biridir. Erken teşhis edilmemesi gibi durumlarda tedavi edilmesi daha güç bir hal alabilir.

Erkeklerde Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Yaşlılık: Yaşlandıkça meme kanseri riski artar. Meme kanseri genellik 60’lı yaşlarındaki erkeklerde teşhis edilir.
Ailede meme kanseri: Meme kanseri olan yakın bir aile üyeniz varsa, hastalığa yakalanma şansınız diğer kişilere kıyasla daha yüksektir.
Klinefelter sendromu: Bu genetik sendrom, erkeklerin birden fazla X kromozomu kopyasıyla doğması gibi durumlarda görülür. Bu sendroma sahip erkekler erkek hormonlarını (androjenler) daha düşük seviyede üretirken, östrojen gibi kadın hormonlarını daha fazla üretirler. Bu sendroma sahip erkeklerin meme kanserine yakalanma ihtimali diğer erkeklere kıyasla daha yüksektir.
Karaciğer hastalığı: Siroz gibi bazı rahatsızlıklar erkek hormonlarında azalmaya sebep olabilir ve kadınlık hormonlarını artırarak meme kanseri riskinizi artırabilir.
Obezite: Obezitenin vücutta daha yüksek östrojen seviyelerine sebep olduğu düşünülür ve bu da erkeklerde meme kanseri riskini artırır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!