Fit HubBeslenmeEnerji Akışı

Enerji Akışı

Yağ kaybı söz konusu olduğunda “dönüştürdüğünüz” kalorilerin miktarı çok önemlidir. Buna “enerji akışı” (energy-flux) denir. Genellikle “G-Flux” olarak geçer ve kalori alışı ve harcanması arasındaki ilişkiyi anlatır…

Birçok kişi yağ kaybının kalorilerin alınması (yenilmesi) karşısında kalorilerin verilmesi (yakılması) ile ilgili olduğunu düşünür. Bu genel model işe yarar, ama G-Flux onu daha da geliştirir. Daha çok yediğinizde -aynı kalori dengesinde bile- daha hızlı bir metabolik yağ yakımı oranına sahip olacağınızı, yağsız ve yağlı kas kütlesi konusunda daha iyi bir orantı elde edeceğinizi kanıtlamaktadır.

Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma (Boulder) yüksek enerji akışının, dinlenmedeki metabolik yağ yakma oranını önemli ölçüde değiştirebileceğini kanıtlamıştır.

Diğer bir deyişle, G-Flux arttığında, sempatik sinir sistemi etkinliği de artmaktadır. Bu da metabolik yağ yakma oranında yukarıya doğru bir değişmeye ve besin parçalanması elde edilmesine neden olur.

Örneğin, diyet yaptığınızı farz edelim. Günde 2.000 kalori alıyorsunuz ve 2.500 kalori yakıyorsunuz. Negatif enerji dengesine sahip olduğunuz için (eksi 500 kalori), kilo vermeniz beklenir. Ancak, diyetinize 1.000 kalori eklerseniz (toplam 3.000 kalori) ve 1.000 kalori daha yakarsanız (toplam 3.500 kalori), büyük ölçüde kas gelişimi elde edersiniz.

Öncelikle, metabolizma hızınız, kalorilerde bir dönüştürme olduğunu tespit etmeyeceği için %10-%15 arasında artacaktır. İkinci olarak, yağsız kas kütlenizi de arttırmış olursunuz. Çünkü kaslarınıza, aldığınız proteinlerle birlikte, sürekli amino asit temin edilecektir.

Her iki faktör de önemli bir yağ kaybı etkinliğine katkıda bulunacaktır. Daha fazla yediğiniz için mahrumiyet hissinden de kaçınmış olursunuz. Aslında, bazı sporcular yağ kaybı safhasının başında, antrenman hacmindeki artışa bağlı olarak, daha fazla kalori verebilmektedirler.

Yani, buradan şu mesaj çıkarılmalıdır: Gelişmiş bir beslenme programı uygularken, hem toplam kalori yakımınızı hem de toplam besin alımınızı arttırın. Genel kural olarak, haftada 7–10 saat çalışarak doğru gıdaları, doğru zamanlarda yediğinizde yağ kaybının artacağı görülür.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!