Fit HubBeslenmeCinsel Yaşamınızı Canlandıracak En İyi 7 Doğal Afrodizyak

Cinsel Yaşamınızı Canlandıracak En İyi 7 Doğal Afrodizyak

Cinsel yaşamınıza renk verebilecek en etkili doğal akrodizyaklar nedir konusuna değinmeden önce gelin afrodizyak kavramının kelime anlamını keşfedelim!

Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak cinsel yaşamı canlandıran, arzu uyandıran ve cinsel zevk ya da performansı artıran yiyecek veya ilaçlar olarak tanımlanır. Afrodizyak ürünler libido artırıcı etkileri için özel olarak pazarlanırlar. Bununla birlikte insanlar çoğunlukla daha güvenli ve daha az yan etkiye sahip olduklarından doğal alternatifleri tercih eder.

Cinsel İstek Artırıcı Afrodizyak Etkili Yiyecekler

İşte doğal afrozdiyak etkisiyle libidonuza tavan yaptıracak 7 besin:

1. Maca

maca-afrodizyak

Maca, çeşitli yararları bulunan tatlı bir kök sebzesidir. Güney Amerika’da yaygın olarak doğurganlığı artırmak için kullanılır. Hatta “Peru Viagrası” olarak da bilinmektedir. Çoğunlukla Peru’daki dağlarda yetişir ve brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzelerle benzerlik gösterir. Maca, aslında bilim tarafından desteklenen birkaç popüler doğal afrodizyaktan biridir. Hayvanlarla gerçekleştirilen bazı çalışmalar, maca ile beslenen farelerde libido ve erektil fonksiyonlarda artış olduğunu bildirmektedir (1). Macanın insanlarda cinsel istek artırıcı etkileri olduğu da bilinmektedir. Yapılan birbirinden kaliteli dört farklı çalışma, katılımcıların maca tükettikten sonra cinsel isteklerinde artış olduğunu göstermektedir.

2. Tribulus

Afrodizyak etkisi bulunan tribulus terrestris, kuru iklimlerde yetişen bir bitkidir. Genellikle atletik performansı arttırmaya, kısırlığı ve libido kaybını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Tirubulusun bu özellikleri bilim tarafından da desteklenmektedir. Hayvanlarla yapılan çalışmalar, tribulus takviyesi verilen sıçanlarda sperm üretiminin arttığını ortaya koymuştur. Başka bir çalışmada, cinsel işlev bozukluğu olan kadınların % 88’inin, 90 gün boyunca günde 250 mg tribulus aldıktan sonra cinsel doyuma ulaştığı bildirilmiştir. (2). Bununla birlikte, optimal dozu ve tribulus takviyelerinin erkekler üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tribulus ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz!

3. Ginkgo Biloba

ginkgo-biloba-afrodizyak

Ginkgo biloba, en eski ağaç türlerinden biri olan Ginkgo biloba ağacından elde edilen bitkisel bir tamamlayıcıdır. Geleneksel Çin tıbbında, depresyon ve cinsel fonksiyon zayıflığı gibi birçok rahatsızlığın tedavisi için oldukça popülerdir. Ginkgo biloba bitkisinin, kan damarlarını gevşetmesine ve kan akışını arttırmasına yardımcı olarak bir afrodizyak görevi gördüğü söylenir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. Örneğin bir çalışma, ginkgo biloba bitkisinin katılımcıların yaklaşık % 84’ünde antidepresan kullanımından kaynaklanan libido kaybını azalttığını ortaya koymuştur. Kadın katılımcılarda etkileri daha güçlü görünse de hem erkek hem de kadın katılımcılar günlük 60-120 mg tribulus takviyesi tükettikten sonra artan arzu ve orgazm olma yeteneğine sahip olduklarını söylemişlerdir (3). Bununla birlikte, gerçekleştirilen bir takip çalışması ginkgo biloba alan benzer bir katılımcı grubunda hiçbir gelişme olmadığını belirtmiştir.

Ginkgo biloba ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz!

4. Kırmızı Ginseng

Ginseng, Çin tıbbında popüler bir bitkidir. Belirli bir türü olan kırmızı ginseng düşük libido ve cinsel fonksiyon da dahil olmak üzere, erkek ve kadınlarda çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı çalışmalar erkeklerde kullanımını araştırmış ve kırmızı ginsengin plaseboya kıyasla erektil işlevi iyileştirmede en az iki kat daha fazla etkili olduğunu göstermiştir (4). Ayrıca, menopozal kadınlarda yapılan küçük bir çalışma, kırmızı ginsengin cinsel uyarılmayı iyileştirebileceğini tespit etmiştir. Fakat bazı durumlarda ginseng, baş ağrısına, kabızlığa veya mide rahatsızlığına neden olabilir.

5. Çemen Otu

cemen-otu

Çemen otu, dünya çapında yılda bir defa ekilen yaygın bir bitkidir. Tohumları en çok Güney Asya yemeklerinde kullanılır, ancak Ayurveda tıbbında anti inflamatuar ve libido artırıcı olarak da fazlasıyla popülerdir. Yapılan bir çalışmada, altı hafta boyunca günde 600 mg çemen ekstresi verilen erkekler, daha fazla cinsel uyarılma ve orgazm yaşadıklarını bildirmişlerdir. Benzer şekilde başka bir çalışmada, cinsel isteklerinde azalma olduğunu bildiren kadınlarda günlük 600 mg çemen ekstresi dozunun etkilerini araştırılmıştır. Sekiz haftalık çalışmanın sonunda, plasebo grubuna kıyasla çemen grubunda cinsel istek ve uyarılmada anlamlı bir artış gözlenmiştir. Çemen genellikle iyi tolere edilir, ancak kan seyreltici ilaçlarla etkileşime girebilir. Ayrıca, cinsiyet hormonları üzerindeki etkisi nedeniyle çemen, hormona duyarlı kanserlerin tedavisini de engelleyebilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmasında yarar vardır.

Testosteron düşüklüğü hakkında bilgi almak için “Düşük Testosteron Seviyesine Sahip Olmanızın 5 Nedeni ve Düzeltme Yolları” yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

6. Antep Fıstığı

İnsanlar MÖ 6.000’den beri Antep fıstığı tüketmektedir. Antep fıstığı oldukça besleyicidir ve özellikle protein, lif ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Antep fıstığı, kan basıncının düşürülmesine, kilo kontrolüne ve kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, erektil disfonksiyon semptomlarının azaltılmasına da destek olabilir. Gerçekleştirilen bir çalışmada, üç hafta boyunca günde 100 gram Antep fıstığı tüketen erkeklerde, penise giden kan akışının arttığı ve dolayısıyla daha iyi ereksiyon oldukları belirtilmiştir (5).

7. Safran

safran

Afrodizyak yiyecekler listesinde bulunan safran, Crocus sativus çiçeğinden elde edilen bir baharattır. Güneybatı Asya’ya özgüdür ve genellikle en pahalı baharatlardan biridir. Bu baharat genellikle depresyonu tedavi etmeye, stresi azaltmaya ve ruh halini olumlu anlamda arttırmaya yardımcı olmak için alternatif bir ilaç olarak kullanılır. Dahası safran, özellikle antidepresan alan kişilerde, potansiyel afrodizyak özellikleri açısından popülerdir. Bir çalışma, dört hafta boyunca günde 30 mg safran verilen bir grup erkeğin erektil fonksiyonda, plasebo verilen erkeklerden daha fazla iyileşme yaşadığını göstermiştir. Kadınlarda yapılan bir takip çalışması, safran grubundakilerin plasebo grubundakilere göre daha yüksek düzeyde uyarılma yaşadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, depresyondan muzdarip olmayan bireylerde safranın afrodizyak özellikleri üzerine yapılan çalışmalar tutarsız sonuçlar vermektedir.

1 Yorum

  1. Erzurum Ziraat mezunu 33 yıllık
    uzmanım.Yaızınız çok değerli benim için..Selamlar,Saygılar

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!