Fit HubBeslenmeDoğru Beslenmenin Püf Noktaları

Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

Antrenmanlar için gereken enerjiye ve plajda sergileyeceğiniz etkileyici bir vücuda sahip olmak için düzgün beslenmeniz şart. İşte bu yolda size rehberlik edecek bazı ipuçları…

İyi Kahvaltı Edin

Sabahları karnınızı doldurup, metabolizmanızı daha fazla yağ yakabilmesi için hızlandırın ve böylece tüm gün boyunca iştahınızı daha iyi kontrol edin.

Tuzu Azaltın

Hazır gıda ve sandviçlerdeki gibi işlenmiş gıdalarda bulunan gizli tuz sizi olmanız gerekenden 1.5 kg daha ağır yapabilir. Çünkü vücudunuz bunu dengeleyebilmek için daha fazla su tutacaktır.

Lokmanızı Çiğneyin

Araştırmalar, eğer yavaş yerseniz her öğünde 68 kalori daha az alacağınızı söylüyor. Beyne doyma sinyalinin gitmesi yirmi dakika kadar sürdüğü için küçük lokmaları iyice çiğneyerek yemek sizin faydanızadır –ayrıca yemeğin lezzetini de daha iyi alırsınız.

Suya Doyun

Su, mucizevi şekilde tabiî ki vücut yağını yakamaz ama su içmek şeker yeme isteğini, yorgunluğu ve guruldayan bir mideyi önler. Tüm sistemlerinizi işler halde tutmak için günde en az iki litre su için.

Şifalı Bitkiler Kullanın

Maydanoz, su tutma ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan doğal bir su atıcıdır. Amerikalı araştırmacılar bitkilerin koku ve tat duyularını da uyararak insanların daha kısa sürede tok hissetmelerini ve böylece daha az yemelerini sağladığını ortaya koymuşlardır.

Yeterince Yiyin

Aç kalarak istediğiniz vücuda kavuşamazsınız –bu sadece sizi sağlıksız gösterir. Metabolizmanızı hızlı tutabilmek için günde 5-6 küçük öğün yiyin. Çok fazla aç kalınan diyetler kan şekerinizi düşürüp sizi daha aç gözlü hale getirir.

Öğle Yemeğinizde Baharatlı Yemekler Olsun

Baharatlı yiyecekler vücudunuzun aşırı suyu atmasını sağlar ve üç saate kadar da metabolizma hızınızı arttırabilir. Kırmızıbiber, tadını vücut ısısını arttıran ve daha fazla kalori yakan (ağzınızla birlikte!) capsaicin’den alır.

Kahve İçin

Kafein sadece açlığınızı bastırmakla kalmaz ayrıca egzersiz sırasında yağların yakıt olarak kullanılmasını da sağlar. Filtre kahve ya da espresso’dan şaşmayın.

Kaloriniz İçkiden Gelmesin

Tatilde veya seyahatteyken kesin biraz içersiniz. O nedenle yola çıkmadan bir ya da iki hafta öncesine kadar içkiden uzak durun. Alkol yağdan sonraki en çok kalori taşıyan besindir -gramında yedi kalori ve belki de ondan çok daha kötüdür ve hiçbir besleyici değeri yoktur.

Yoğurt Yiyin

Süt ürünlerinin içindeki kalsiyumun yağlara bağlanma özelliği vardır, yani yediğiniz yiyeceklerden daha az yağ alırsınız ve geri kalan yağda enerji olarak yakılır. Yoğurttaki kalsiyum, hem kilo verip hem de kaslarını korumak isteyenler için idealdir.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!