Fit HubCoronavirusCOVID-19 Aşırı Kilolular İçin Daha mı Riskli?

COVID-19 Aşırı Kilolular İçin Daha mı Riskli?

Çoğu kişinin COVID-19 hastalığını hafif semptomlarda evlerinde geçirdiğini biliyoruz. Ancak çoğu insan için bu hastalığın hayati bir risk oluşturduğunun da farkındayız.

Pandeminin başlangıcından bu yana dünyanın dört bir yanında araştırmacılar, en çok kimin risk altında olduğunu ve risk altındaki bu kişileri korumak için neler yapabileceğimizi bulmak için çalışıyorlar.

Yaş, ortaya çıkan ilk faktörlerden biri oldu. Yaşlı insanlar, daha genç insanlara göre daha şiddetli semptomlar gösteriyor veya koronavirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ölme riski altındalardı. Diyabet ve kanser gibi altta yatan sağlık koşullarına sahip kişilerin de COVID-19 salgınında yüksek risk altında olduğu hızla tespit edildi.

Ancak elde edilen verilerin sonucunda, diğer araştırma gruplarından gelen çalışmalarla birlikte, fazla kilolu kişilerin genç olsalar bile şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna varıldı.

COVID-19 Hakkında Ne Biliyoruz?

Uzmanlar, obez kişilerin COVID-19 nedeniyle daha yüksek risk altında olabileceğinden şüpheleniyor ancak şu ana kadar konu hakkında çok fazla araştırma yapılmadı. Şimdiye kadar bu konu hakkında edindiğimiz bilgiler ise şu şekilde:

  • ABD’den yapılan araştırmalarda, hastaneye kabul edilen genç hastaların obezite sorunu yaşadığına dair bilgiler saptandı. (1)
  • İngiltere’de yoğun bakımda COVID-19 ile mücadele eden kişilerin %73’ünün aşırı kilolu veya obez olduğu belirtildi. (2)
  • İngiltere’de yapılan diğer araştırmalar, obez kişilerin COVID-19 sebebiyle ölme olasılığının diğer insanlara kıyasla %33 daha yüksek olduğunu öne sürdü. (3)

Daha düşük vücut kitle indeksi (BMI) olan kişilere kıyasla obez kişilerin COVID-19 semptomlarıyla hastaneye yatırılma olasılığının yaklaşık %20 daha yüksek olduğunu ve ayrıca ventilasyon gibi solunum desteğine ihtiyaç duyma olasılığının daha yüksek olduğu uzmanlarca tespit edildi.

Fazla Kilo Bağışıklığımızı Etkiliyor Mu?

Fazla kilolu olmak veya obezite rahatsızlığı sadece kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik sağlık sorunlarına yakalanma olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon riskini de artırır.

Araştırmalar, obez kişilerin sıklıkla bağışıklık tepkilerinin bozulduğunu, yani virüsler ve bakteriler gibi mikropların vücudu istila edip enfeksiyon oluşturmasının daha kolay olduğunu göstermiştir. Obezite, akut solunum sıkıntısı sendromu veya ARDS (COVID-19’un en ciddi semptomlarından biri) dahil, enfeksiyonlardan kaynaklanan ciddi komplikasyonlarla mücadele etmenize sebep olabilir.

Araştırmalar, obez kişilerin de mevsimsel grip olma olasılığının daha yüksek olduğunu, daha uzun süre acı çektiğini, şiddetli sonuçlara maruz kalma riskinin ve enfeksiyonu başkalarına geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Fazla Kiloluysanız Salgın Sırasında Bağışıklığınızı Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

  • Düzenli el yıkama ve sosyalleşmeden kaçınmak gibi, sosyal mesafe ve hijyen kurallarınızı takip ederek koronavirüse yakalanma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.
  • Sizin için doğru olan bir beslenme planını izleyerek sağlıklı kilonuzu koruyun veya sağlıklı kilo sınırına inmek için çabalayın.
  • Bağışıklık sisteminizi desteklemek için bol miktarda meyve ve sebze tüketin.
  • Düzenli olarak zevk aldığınız fiziksel aktiviteler yapın.

Siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız “Fazla Kilolu ve Hareketsiz İnsanlar Egzersiz Yapmaya Nereden Başlamalı?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!