Fit HubBeslenmeBeslenmede Bayat Öneriler - III

Beslenmede Bayat Öneriler – III

Bazı besinler işlemedikleri suçların cezasını çekiyorlar…

YAZI: Matthew G. Kadey FOTOĞRAFLAR: John Kelly

Bazen beslenmeye gayet yanlış açılardan baktıkları için bazı beslenme uzmanlarına kızıyoruz. Mesela yıllarca kreatinin bir steroid olduğunu ve proteinin böbrekler için zararlı olduğunu söylediklerinde olduğu gibi… Adil olmak gerekirse, televizyonda konuşan insanların, bir işin özüne yönelik öğütlerde genellikle doğruyu söylediklerine katılıyorum. Yani kim akşam yemeğinde tabağımızı daha çok sebze ve daha az patates kızartması ile doldurmamız önerisine karşı çıkabilir ki? Fakat bazen hakikaten ölçüyü kaçırıyorlar. Aslında üzücü olan nokta, “daha az yumurta ve daha fazla az yağlı yiyeceklerle beslenin” tarzındaki yanılgıların, medyada bu kadar yoğun ilgiyle karşılanması. Bu uyarılar o kadar sık tekrarlanıyor ki, yumurta yemekten korkar hale geliyorsunuz, kırmızı etten korkup yalnızca beyaz et yemeğe başlıyorsunuz. Bu yaşam tarzının kaçınılmaz sonucu olarak felce uğramış kas gelişimi ve lezzet çeşitliliği için yalvaran bir damak ortaya çıkıyor. Dolayısıyla biz de daha iyi bir vücut arayışınıza engel olan besinsel ilkeleri ayıklamak için en bayat dokuz besin kuralını belirledik ve bunların yerlerine tazelerini koyduk.

KÖTÜ TAVSİYE No. 7:
Patatesten kaçının

Patates kızartması ve cipslere dikkatli yaklaşmak tabii ki en iyisidir, fakat adını kara listeye yazdığımız patates, fiziğinizi şekillendirme çabalarınızda büyük rol oynayabilir.

Doğru, patates hızlı sindirilen bir karbonhidrattır; ama antrenman sonrasında da ihtiyacınız olan budur. O koca demirleri kaldırdıktan sonra 1-2 patates atıştırın, böylece kaslarınızı iyileştirmek ve geliştirmeyi kolaylaştırmak için gerekli olan kreatin, glikoz ve amino asitleri kaslarınıza yönlendiren hormon olan insülin seviyeleriniz zirve yapar.

Patatesin karnınızın etrafındaki yağı kalınlaştıran enerji ziyanından başka bir şey olmadığına yönelik inanç yanlıştır. Çünkü patates aslında lif, demir, magnezyum, potasyum, B6 ve C vitaminleri ile doludur.

Özet: Yemeklerinizin çoğunda kahverengi pirinç, mercimek ve tatlı patates gibi daha yavaş yakılan karbonhidratları kullanın; fakat güzel bir kas şişirme festivalinden sonra, bir miktar protein ile birlikte muz, patates ve beyaz pirincin de tadını çıkartın.

bo4

KÖTÜ TAVSİYE No. 8:
Yığınla somon bağlığı yiyin

Hastalık ve yağlarla savaşan omega-3 yağ asitleri sayesinde somon, medya radarında sürekli yakalanmaya başladı.

Doğru, somon gibi beslenme açısından yoğun balıklar vücut şekillendirme diyetinizin bir parçası olmalıdır ama deniz ürünü repertuarınızı başka balıklar yiyerek de (uskumru gibi) genişletmelisiniz. Bu değeri anlaşılmamış balıklar, somon ile aynı omega yağlara ve kas geliştirici proteinlere sahiptir.

Ayrıca da çoğu zaman daha ucuzdur; dolayısıyla porsiyon boyunu küçültmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede diyetinizde çok gerekli olan çeşitliliği sağlamış olursunuz.

KÖTÜ TAVSİYE No. 9:
Kompleks karbonhidratlara odaklanın

Genel inancın aksine, kompleks karbonhidratlar –yani birbirine bağlı üç veya daha fazla tekil şeker molekülü olanlar– mutlaka daha yavaş yanacak diye bir kural yoktur. Bu uzun şeker molekülü zincirlerinden genellikle nişasta olarak söz edilir ve bunlar bitkilerdeki enerjinin depolanma formu olarak görev yaparlar.

Fasulyeler, kahverengi pirinç, yulaf ve çavdar ekmeği gibi bazı kompleks karbonhidratlar glikoza gerçekten yavaş dönüşürlerken, maltodekstrin (daha kısa bir glikoz molekül zinciri), çoğu işlenmiş kahvaltı gevrekleri, beyaz ekmek, patates ve pirinç gibi besinler, kan şeker seviyesini dağların tepesine çabucak çıkarabilirler. Bunlar eğer sık tüketilirlerse, şekerin kan akışınıza hızla boşaltılması neticesinde enerji seviyeleri ile oynayıp vücut yağı stoklanmasını arttırabilirler.

Ayrıca, Boston Massachusetts General Hospital’daki bilim insanları, yakın bir zamanda, kan şekerindeki yemek sonrası yükselişlerin testosteron sirkülasyonunu %25’e varan bir oranda azaltabildiğini keşfettiler. Yani, hızlı karbonhidratları antrenman sonrası ya da başka zamanlarda yorgunluğu azaltması, açlığı bastırması ve 24 saat yağ yakan bir makine haline gelmenize yardımcı olması için tüketin.

Beslenmede Bayat Öneriler Bölüm I için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!