Fit HubBeslenmeBeslenme Alışkanlıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar

Beslenme Alışkanlıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar

Beslenme konusu günümüzde trendlere göre değişen bir hal alıyor ve sürekli gelişiyor. Günümüzde birçok insan sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor ve kendisi için en iyi seçenekleri belirleyip; vücuduna ve mental sağlığına iyilik yapmak istiyor. Bu gibi durumlarda ise birçok kişinin görüş ve önerilerini dikkate alıyoruz ancak ne kadar doğru olduklarını biliyor muyuz?

Aslında geçmişten günümüze taşınan birçok farklı bilgi var ve bazıları doğru bildiğimiz yanlışlar listesine giriyor. Bu yanlışları düzeltebilirsek daha sağlıklı beslenebilir ve kilo verme süreçlerini daha verimli geçirebiliriz.

İşte doğru bilinen bazı yanlış beslenme alışkanlıkları…

Akşam Saat 6’dan Sonra Yemek Yenmemelidir

Sürekli etraftan duyduğumuz ve gördüğümüz son yemek yeme saatleri önerileri acaba doğru mu? Bilinenin aksine akşam 6 veya 7’den sonra yemek yemek, aslında zararlı değil. Buradaki ana mantık yatmadan iki saat evvel yemek yemeyi bırakmanız. Bunun sebebi ise hem gece midenizi rahatsız edebilecek olasılıkların azaltılması ve uyku kalitesinin düzeltilmesi. Özet olarak aslında belirli bir saat kısıtlaması doğru değil, sadece yatma saatinizden iki saat evvel yemek yemeyi bırakmanız daha faydalı olacaktır.

Ekmek Tüketmek Kalori Aldırır

Yaygın bilinen yanlışların arasında ekmeğin kilo aldırması da bulunur. Aslında ekmekten ziyade neyi çok fazla yerseniz o size kilo aldıracaktır. Ekmeği de gereğinden fazla tüketirseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak ekmek hakkında doğru bilgilere sahip olmanızı öneririz. Buna göre ekmek iyi bir enerji kaynağıdır ve bir dilim ekmek yaklaşık 70 kaloridir. Ekmek tüketmemek yerine, ekmeğin miktarına ve yanında tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz, beslenme düzeninizde iyi olacaktır. Bunların dışında ise beyaz un ile yapılan ekmeklerin aksine tam tahıllı ekmekleri tercih edebilir böylelikle aldığınız kaloriyi ayarlayabilirsiniz.

Protein Ağırlıklı Diyetler Sağlıklıdır

Son zamanlarda popüler olan protein diyetlerinin sağlıklı olup olmadığı gündem konusu. Uzun süren sindirim süresi sayesinde protein, bizi uzun süre tok tutar. Dolayısıyla çoğu diyette bol miktarda protein bulunur. Ancak sürekli uygulanan yüksek proteinli diyetler; böbrekleri yorabilir, yetersiz beslenmeye yol açabilir veya kan yağlarında artışa sebep olabilir. Dolayısıyla kilo vermek istiyorsanız sadece protein odaklı beslenmekten ziyade her besinin dahil olduğu beslenme biçimlerini tercih edebilirsiniz.

Protein zengini takviyeler için tıklayın!

Balık ve Yoğurt Beraber Yenilirse Zehirlenirsiniz

Çocukluğumuzdan günümüze taşınan bu söylem de aslında çarpıtılan bir yanlış… İşin aslı ise şu: Balık ve yoğurtta histamin adlı bir madde bulunur ve bu madde balık bayatladıkça artar. Histaminin fazlası elbette ki bize zararlıdır. Balıkla beraber süt ürünleri tükettiğinizde vücudunuzdaki histamin oranı artar. Aslında burada olay fazla histaminin bize zarar vermesidir. Dolayısıyla taze balık tüketmeye özen göstermenizi öneririz.

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanılabilir

Şeker ve şeker içeren ürünler sağlıklı beslenmenin düşmanları olarak bilinir ve bu ürünler yerine içinde yapay tatlandırıcı bulunan ürünler tercih edilir. Burada ise şeker yerine tatlandırıcı kullanmak sanılanın aksine sağlıklı bir yol değil. Çünkü tatlandırıcıların içinde aspartam gibi vücudumuza zararlı olan kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar sağlıklı değildir ve sağlıklı beslenme biçiminde olmaması gerekir. Tatlandırıcı kullanmak yerine daha doğal opsiyonları tercih edebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi, tahin, bal gibi opsiyonlar doğal tatlandırıcılara en iyi örneklerdir.

Yumurta Kolesterolü Yükseltir

Özellikle ileri yaşlarda ve kilolu insanlarda sıkça görülen kolesterol problemi bu rahatsızlığa sahip insanların beslenme biçimlerini de etkiliyor. Öyle ki yumurtanın kolesterolü yükseltici etkisi gibi geçmişten günümüze taşınan kanılar, beslenme süreçlerinin belirleyen faktörler arasında yer alıyor ama aslında yumurta kolesterolü yükseltmiyor.

Sirkeli ve Limonlu Su Zayıflatır

Kilo vermek isteyenlerin sıkça başvurduğu çözümlerden biri olan sirkeli veya limonlu su, metabolizmayı hızlandırıyor fakat bu karışımların kilo verdirici özellikleri bulunmuyor. Yine de diyet yapıyorsanız bu karışımlar kilo vermenizi destekler çünkü ılık bir bardak limonlu veya sirkeli su midenizi uyandırır ve güne hazırlar. Güne sağlıklı başlayarak motive olabilir, mide rahatsızlıklarını önleyebilirsiniz. Ayrıca bu karışımlar size enerji de vereceği gibi meyve parçaları ekleyerek vitamin yönünden de zenginleştirebilirsiniz.

Bu mucize çaylar kilo vermeyi hızlandırıyor! Öğrenmek için tıklayın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!